Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

Energia elektryczna to prawdopodobnie najważniejsze z domowych mediów. Trudno sobie wyobrazić życie bez prądu, bo to oznacza nie tylko brak światła, ale w większości budynków również ogrzewania, ponieważ potrzebuje go pompa obiegowa i osprzęt kotła, a nawet wody, jeżeli korzystamy z własnej studni i hydroforu. Przy tym instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest bardzo rozbudowana. O błędy przy jej planowaniu i wykonaniu więc nietrudno.

O błędach popełnianych w budowie instalacji elektrycznych można napisać całe tomy. Tu pokażemy te najczęściej spotykane, wyjaśniając przy tym skąd się biorą i jak można im zaradzić.

1) Niedobór gniazd

Zbyt mało gniazd w pomieszczeniach to typowa przypadłość nawet zupełnie nowych domów. Efektem jest oczywista niewygoda oraz zwykle plątanina najrozmaitszych przedłużaczy i rozgałęziaczy. Jeszcze mocniej niż w sypialniach czy salonie problem odczuwa się w kuchni. Po prostu - w tym pomieszczeniu używamy bardzo wielu sprzętów, których z czasem przybywa.

Te montowane na stałe, jak lodówka czy zmywarka, powinny mieć własne, wydzielone gniazda, ale z pewnością będziemy chcieli zasilić jeszcze toster, ekspres do kawy, mikser, a może dokupimy suszarkę do owoców albo maszynę do wypieku chleba? Dlatego podwójne gniazda nad blatem należy rozplanować przynajmniej co 1,5 m, zaś tam, gdzie najpewniej postawimy ekspres lub mikrofalówkę, warto je jeszcze dodać. W pokojach także przybywa urządzeń elektrycznych.

Generalnie, trudno znaleźć kogoś, kto narzekałby na nadmiar gniazd, za to odczuwających ich niedobór nie brakuje.

Przedłużacze - konsekwencja niedostatku gniazd
Konieczność używania rozgałęziaczy i przedłużaczy to doskonale znana wszystkim konsekwencja niedostatku gniazd. (fot. Decora)

2) Zbyt mało punktów oświetleniowych

W domu zwykle pomieszczenia są większe niż w mieszkaniu. Musimy to mieć na uwadze, planując oświetlenie. Jeden żyrandol umieszczony centralnie wystarczał w mieszkaniu w sypialni 10 m2, w dwa razy większej już niekoniecznie, z pewnością się nie sprawdzi w 30-metrowym salonie.

Dlatego, kiedy budynek już stoi, ale instalacji elektrycznej jeszcze nie ma, warto skonfrontować jej projekt z rzeczywistością i przewidywanym sposobem zagospodarowania wnętrz. Warto zaznaczyć, np. kredą na podłodze i ścianach, gdzie staną różne większe sprzęty, a gdzie znajdą się łączniki oświetleniowe i gniazda. Często dopiero wówczas widać, że coś można poprawić.

3) Brak wydzielonych obwodów dla lodówki, pralki itp.

Urządzenia montowane na stałe oraz te o mocy powyżej 2 kW powinny być zasilane każde z osobnego obwodu (z własnym zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym w rozdzielnicy). To przede wszystkim lodówka, kocioł, pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna lub piekarnik. W przypadku urządzeń o większej mocy chodzi o to, żeby nie obciążać nadmiernie jednego obwodu, jednak ważne jest też zapewnienie niezawodności działania. To szczególnie ważne w przypadku kotła i lodówki, bo awaria jakiegoś innego urządzenia w domu nie powinna powodować ich wyłączenia.

4) Źle poprowadzone przewody

Przewody elektryczne układa się wzdłuż linii pionowych i poziomych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ich układ był łatwy do odtworzenia. Dzięki temu nie uszkodzimy ich przypadkowo, np. przy wierceniu otworu w ścianie, gdy zechcemy coś na niej powiesić. Pomocne jest też wykonanie zdjęć szczególnie trudnych, nietypowych miejsc przed otynkowaniem przewodów, ale bez planu instalacji nie będzie to wystarczające.

Przepisy tego nie wymagają, lecz warto zastrzec strefy przy podłodze, pod sufitem oraz w pewnej odległości od otworów okiennych i drzwiowych jako miejsca przebiegu instalacji. Będziemy w przyszłości spokojni - nie uszkodzimy przewodów, np. przy wymianie okien.

Najczęściej używa się przewodów płaskich, mocując je do surowych ścian, a następnie pokrywa tynkiem. Do ściany przewody przyczepia się uchwytami z tworzywa sztucznego, zaś jeśli przewody są szerokie (np. 5-żyłowe) - aluminiowymi blaszkami przytwierdzanymi do ściany małymi kołkami rozporowymi.

Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego (tzw. peszlach), ułożonych w głębokich bruzdach ściennych. Jest to jednak bardziej praco- i czasochłonne, a więc i droższe. Warto je zastosować tam, gdzie w razie konieczności wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian (np. okładzinę z płytek w kuchniach i łazienkach).

Typowe przewody płaskie
Typowe przewody płaskie zwykle mocuje się do surowych ścian, a następnie pokrywa tynkiem. Grubsze kable trzeba jednak ukryć w wyciętych w murze bruzdach. (fot. J. Antkiewicz)

5) Nieestetyczne wykonanie

Instalacja może być wykonana poprawnie, ale nieestetycznie. Mogą to być krzywo obsadzone łączniki i gniazda, albo np. przewody prowadzone po wierzchu ścian, w listwach maskujących. Taki sposób ich układania jest łatwy, lecz ci, którzy się na niego zdecydowali w pokojach, zwykle tego żałują. To rozwiązanie dobre raczej tylko do garderoby czy spiżarni, a gdzie indziej stosowane z konieczności przy remontach.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Puszki na łączniki i gniazda muszą być solidnie i równo obsadzone
Puszki na łączniki i gniazda muszą być solidnie i równo obsadzone, inaczej będą kłopoty z prawidłowym założeniem osprzętu. (fot. J. Antkiewicz)

6) Źle dobrane gniazda i łączniki

Gniazda i łączniki oświetleniowe czyli widoczny osprzęt instalacyjny, może być stonowany i nie przykuwający uwagi albo stanowić istotny element wystroju wnętrza. Wszystko jest kwestią gustu i upodobań inwestora. Nawet skrajnie różne co do stylu, przecież i tak pełnią te same funkcje. Najłatwiej, jeżeli wszystkie pochodzą z jednej linii stylistycznej danego producenta. Wtedy wizualnie wszystkie do siebie pasują.

Z tego względu, zanim kupimy osprzęt, powinniśmy sprawdzić, czy dana seria obejmuje wszystkie potrzebne nam elementy. Z najczęściej spotykanymi nie będzie problemu, ale już np. łączniki do opuszczania i podnoszenia rolet nie zawsze występują. Oczywiście, można świadomie zastosować osprzęt o odmiennej stylistyce, ale osiągnięcie dobrego efektu wymaga dużego wyczucia smaku.

Najlepiej jeżeli wszystkie gniazda i łączniki pochodzą z tej samej linii stylistycznej
Najlepiej jeżeli wszystkie gniazda i łączniki pochodzą z tej samej linii stylistycznej. (fot. Livolo Polska)

7) Brak instalacji na posesji

Oświetlenie i gniazda przy domu, np. na tarasie, oraz w głębi dużego ogrodu to wręcz niezbędne elementy. Podobnie jak doprowadzenie zasilania i przewodów sygnałowych do furtki (domofon) oraz bramy (napęd). Nawet jeżeli na razie nie planujemy np. zakładać napędu, warto zrobić dla niego okablowanie, skoro i tak mamy do dyspozycji koparkę, a posesja jest rozkopanym na potrzeby fundamentów placem budowy. Jeżeli pomyślimy o tym znacznie później, będzie o wiele trudniej i drożej.

8) Brak przewodów sieci komputerowej, telewizji i telefonu

Największy błąd, jaki można popełnić w odniesieniu do takich instalacji, jak sieć komputerowa, instalacja antenowa czy telefoniczna, to w ogóle nie wykonać do nich okablowania przy układaniu pozostałych przewodów. Wprawdzie obecnie wiele może załatwić technologia bezprzewodowa, jednak nie wszystko, albo efekt nie będzie w pełni zadowalający.

Dobrym przykładem jest domowa sieć komputerowa. Routery sieci wi-fi są obecnie bardzo tanie, a bezprzewodowa karta sieciowa to standardowe wyposażenie większości notebooków, tabletów i telefonów. W mieszkaniu, na małej przestrzeni, taki system sprawdza się znakomicie. Jednak w dużym domu, gdzie komputer od routera oddziela strop i dwie masywne ściany tłumiące sygnał, zaczynają się problemy. Dlatego warto wykonać instalację przewodową przynajmniej pomiędzy kondygnacjami. Dalej można już zastosować rozwiązania bezprzewodowe.

Elementem, o którym często się zapomina, jest także ułożenie przewodu antenowego od dachu do salonu z telewizorem. Potem efektem tego niedopatrzenia jest wiercenie stropu i szukanie sposobu na ukrycie kabla, albo wpuszczanie go w przewód wentylacyjny, co jest w ogóle niedopuszczalne. A na etapie budowy schowanie w bruździe ściennej rurki lub korytka na potrzeby takich właśnie przewodów - to żaden kłopot.

Wszystkie złącza multimedialne w jednej ramce
Zamiast plątaniny kabli, wszystkie złącza multimedialne w jednej ramce. Zdecydowanie lepiej i estetyczniej. (fot. Hager (Berker))

9) Nieuwzględnienie nietypowego okablowania

Czasem warto ułożyć rozmaite nietypowe okablowanie np. przewody do głośników kina domowego lub sprzętu muzycznego. Można je ukryć w tynku, ale również w podłodze (jeżeli chcemy ustawić sprzęt dalej od ścian). Końcowym elementem będą odpowiednie gniazda - ze złączem głośnikowym, HDMI, USB. Obecnie wybór tego typu rozwiązań jest bardzo duży, chociaż wiele osób nie wie w ogóle o ich istnieniu.

10) Zbyt mało obwodów

Podział instalacji na zbyt mało obwodów to dość typowa bolączka. Często wynika ze źle pojętej oszczędności i dogmatycznego traktowania zaleceń zawartych w normach. Typowym przykładem jest wykonywanie całego oświetlenia na danej kondygnacji jako jednego obwodu. Formalnie to dopuszczalne, bo jeden obwód może tworzyć i 20 punktów świetlnych, ale bardzo niewygodne, a nawet potencjalnie niebezpieczne. Wystarczy zwarcie w jednym źródle światła i zadziałanie wyłącznika nadprądowego (bezpiecznika) w rozdzielnicy, żeby całe piętro znalazło się w ciemności.

Oświetlenie z dwóch obwodów jest wręcz niezbędne w pobliżu schodów, bo schodzenie po nich w ciemności jest szczególnie niebezpieczne. Dobrze też, jeśli gniazda w sąsiednich pomieszczeniach, np. po dwóch stronach korytarza, są zasilane z różnych obwodów, by w razie awarii czy podczas remontu łatwo było podłączyć niezbędne narzędzia elektryczne. Podział na zbyt małą liczbę obwodów wiąże się też często ze zbyt małą rozdzielnicą, w której nie ma już miejsca na jakikolwiek dodatkowy osprzęt.

11) Brak uziomu

Zadaniem uziemienia jest odprowadzenie do gruntu przez tzw. uziom niebezpiecznego napięcia, które może się pojawiać np. na metalowej obudowie urządzeń elektrycznych (pralki, lodówki itp.). Uziom powinien mieć każdy dom, niezależnie od tego czy jest wyposażony w instalacje odgromową, czy nie. Bez niego bardzo trudno zapewnić bezpieczeństwo instalacji, a niektóre zabezpieczenia, np. ograniczniki przepięć, nie będą działać w ogóle.

W nowym domu standardem powinien być tzw. uziom fundamentowy, czyli stalowy pręt lub płaskownik (tzw. bednarka), umieszczony w dolnej części ławy fundamentowej. Z uziomem tym należy solidnie połączyć pręty zbrojenia ław - najlepiej przez spawanie lub skręcenie złączkami gwintowanymi. Niestety wiele projektów nie uwzględnia tego elementu, a gdy na budowie zjawia się elektryk, fundamenty już dawno są gotowe.

Jeśli nie wykonano uziomu fundamentowego, można zrobić uziom otokowy. Bednarkę umieszcza się w wykopie głębokim na 0,6-0,8 m, otaczającym cały budynek. Ewentualnie można wykonać uziom pionowy, wbijając w grunt specjalne pręty, ale rozwiązanie to jest zdecydowanie droższe.

Uziom fundamentowy - schemat
Uziom fundamentowy to pręt lub płaskownik ułożony w dolnej części ławy fundamentowej. Jest tani i bardzo skuteczny.

12) Niezachowanie stref bezpieczeństwa w łazience

Nierzadko widzi się np. pralki ustawione tuż przy wannie. Obowiązujących zasad bezpieczeństwa często nie znają też architekci wnętrz. A łazienka to pomieszczenie, w którym zagrożenie porażeniem jest szczególnie duże i dlatego dzieli się ją na strefy.

  • Strefa 0 - jest to wnętrze wanny lub brodzika. Dopuszczalne są urządzenia zasilane prądem zmiennym (ac) 12 V lub stałym (dc) 30 V (zasilanie z tzw. obwodów SELV), mogą to być np. dysze urządzeń do hydromasażu, lub źródła światła. Wymagana jest klasa ochronności IPX7.
  • Strefa I - to przestrzeń wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika, do wysokości 2,25 m. Dopuszcza się przyłączone na stałe podgrzewacze wody, pompy natryskowe, wentylatory, oprawy oświetleniowe oraz urządzenia zasilane napięciem 25 V ac lub 60 V dc, pod wanną mogą znaleźć się urządzenia do hydromasażu. Wymagana jest klasa ochronności IPX5.
  • Strefa II - do 0,6 m od granicy strefy I, do wysokości 2,25 m; Dopuszczalne są urządzenia jak w strefie I oraz specjalne gniazda z transformatorem separacyjnym do golarek - u nas praktycznie niespotykane. Wymagana jest klasa ochronności IPX4.

W strefach 0-II nie wolno montować gniazd, łączników oświetleniowych, puszek łączeniowych itp. Urządzenia, jeśli są, muszą być zamontowane na stałe. Łączniki i gniazda oraz zasilane z nich urządzenia, np. pralki, muszą znaleźć się poza strefą II.

Strefy bezpieczeństwa w łazience - schemat
Ze względów bezpieczeństwa łazienkę dzieli się na strefy, w których można instalować określony osprzęt elektryczny

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

06 Aug 2023, 16:29

Odpisywałem na wpis demo.     Jak ktoś sięga coś z lodówki to widzi różnicę?   

06 Aug 2023, 16:22

2 godziny temu, animus napisał: Mnóstwo jest starej instalacji   Dnia 5.07.2023 o 22:07, Zdaniem Czytelnika napisał: Zawsze gdy robię  Taka mała różnica.  

06 Aug 2023, 14:05

Mnóstwo jest starej instalacji zbudowanej na dwóch żyłach z  alu......., z tego co Pan mówi.  

05 Aug 2023, 20:52

W dzisiejszych czasach które trwają już co najmniej 40 lat.

05 Aug 2023, 15:45

Dnia 5.07.2023 o 22:07, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez tt: Elektro_man2002: Zawsze gdy robię instalację do każdego pomieszczenia osobno robię obwód gniazdowy i obwód oświetleniowy U jednych standard w dzisiejszych czasach, u innych i tego mało. 

05 Jul 2023, 22:07

Komentarz dodany przez tt: Elektro_man2002: Zawsze gdy robię instalację do każdego pomieszczenia osobno robię obwód gniazdowy i obwód oświetleniowy

09 Oct 2021, 23:24

Kot sąsiadki jesienią zmienił zwyczaje i zachowuje się jak niedźwiedź. Przez całe lato tylko czasami wystawiał łeb z kwiatków albo innej zieleniny na grządkach. Wolał leżeć gdzieś w cieniu. Chudy był jak Anja Rubik. A teraz kursuje od miski u sąsiadki do mojego ganku, kiedy ...

09 Oct 2021, 22:33

To my mamy już którąś z rzędu rodzinę kocią. Teraz jest piękny rudy z długą sierścią po dachowcu i szyrkletce. Tylko że te koty są dziwne, bo jak się nowy pokaże, to stare przychodą się tylko najeść u nas, albo u sąsiadki. Ale myszy ani jednej już ponad 5 lat nie widziałem. ...

09 Oct 2021, 21:13

29 minut temu, vlad1431 napisał:   Od kiedy mamy 3-4 koty, nie ma ani jednej myszy w domu.    Do mnie 3 - 4 koty przychodzą od sąsiadów. I jęczą, żeby im mysz dać.  Bo ja je łapię i daję kotom.

09 Oct 2021, 20:43

Mnie kiedyś serwisant wyciągnął mysz bez głowy ze zmywarki, obcięło jej. Twierdzi, że wszystko co wytwarza pole magnetyczne je mierzi. Wszystkie kable były przegryzione. A na strychu prowizorkę po teściu też przegryzły, chałupa by się zjarała, bo przewody obgryzły. Od kiedy ...

09 Oct 2021, 17:44

4 godziny temu, Gość Ewa napisał: Ja mam od tygodnia problem ze słyszalnym.piskiem.idącym od urządzeń typu router, dekoder, komputer i lodówka. Nie wiem czy to może być problem z elektryką w moim mieszkaniu...   Starzy ludzie mawiają, że na zimę ...

09 Oct 2021, 13:46

Nie zmieniałaś przed tygodniem żarówek na LEDy, nie kupiłaś nowej lampki LEDowej?

Gość Ewa

09 Oct 2021, 13:07

Ja mam od tygodnia problem ze słyszalnym.piskiem.idącym od urządzeń typu router, dekoder, komputer i lodówka. Nie wiem czy to może być problem z elektryką w moim mieszkaniu...

Gość Paweł

29 Jun 2021, 00:16

Nie wszystko w elektryce robi sie z matematycznego punktu widzenia - obciazenia przewodow, tylko czasem z praktycznego-osobny obwod na oswietlenie szafy z wylacznikiem krancowym, zeby nie wylaczac calego oswietlenia w pokoju.

15 Apr 2021, 17:24

2 godziny temu, Gość Zbyszek napisał: Z tą lodówką na osobnym obwodzie można się kłócić bo moc niewielka a poza wersjami do zabudowy nie są montowane na stałe. A najczęstszy błąd to brak lub niepodpięty przewód ochronny.   Kłócić??? A o co? ...

15 Apr 2021, 16:42

ja mam lodówkę i akwaria na osobnym obwodzie - jak wyjeżdżam na wakacje, wszystkie bezpieczniki wyłączam, poza tymi.

Gość Zbyszek

15 Apr 2021, 15:17

Z tą lodówką na osobnym obwodzie można się kłócić bo moc niewielka a poza wersjami do zabudowy nie są montowane na stałe. A najczęstszy błąd to brak lub niepodpięty przewód ochronny.

Gość konrado

01 Sep 2020, 10:17

ogólnie artykół nie jest zły, ale ( patrz rys. z łazienka i jej strefami)...brak informacji o strefach kiedy pion wod-kan przebiega obok lustra a zaraz jest prysznic. Ponadto ile cm prawidłowo powinno sie zostawiać kabla gdzie będzie montowany : włacznik, pkt oświetleniowy czy gniazdko ...

Gość Filip

31 Aug 2020, 13:39

Częstym błędem jest kładzenie elektryki samemu lub powierzanie tego budowlańcom bez doświadczenia i uprawnień. Wiadomo - niektórzy tak robią dla cięcia kosztów, a to strzał w kolano. Jak później wyjdą błędy to trzeba będzie ściany kuć. 

Gość Mick

23 Jun 2020, 14:35

Bardzo dobry artykuł

09 Apr 2020, 09:41

Ale elektryka nie pogoniłeś ?. 

09 Apr 2020, 09:19

Jednak kable będą "wyprostowane" , dziękuje za informacje . Pozdrawiam.

04 Apr 2020, 13:57

12 minut temu, uroboros napisał:   Lepiej posłuchać doświadczonego elektryka, jakim jest retrofood...   Lepiej niech nie słucha, bo wszystko jest OK, a narobi sobie całkiem niepotrzebnie wrogów i sam straci dużo nerwów. 

Gość

04 Apr 2020, 13:41

2 godziny temu, demo napisał: tak się robi ale 3 godziny temu, retrofood napisał: Dopóki nic się nie dzieje to wszystko jest OK   Lepiej posłuchać doświadczonego elektryka, jakim jest retrofood... 3 godziny temu, retrofood ...

04 Apr 2020, 10:58

1 godzinę temu, Tymianek napisał: Panowie elektrycy ! czy tak "upchane" kable, które będą zatynkowane to dopuszczalna metoda ?    Nie przesadzaj, tak się robi wszystko jest OK.

04 Apr 2020, 10:23

Bo to tak jest. Dopóki nic się nie dzieje, to wszystko w porządku. Jednak bywają sytuacje, gdy błędy się nałożą... a wtedy mamy Smoleńsk.   Katastrofy Challengera też by nie było, gdyby nie przymrozek. 

04 Apr 2020, 10:00

No właśnie tego się obawiałem, że w razie sytuacji awaryjnej wszystko jest narażone.  

04 Apr 2020, 09:53

26 minut temu, Tymianek napisał: Panowie elektrycy ! czy tak "upchane" kable, które będą zatynkowane to dopuszczalna metoda ?    Jeśli pominiemy kwestię niechlujstwa i braku estetyki, to na dwoje babka wróżyła, chociaż prawdopodobieństwo szkód ...

04 Apr 2020, 09:20

Panowie elektrycy ! czy tak "upchane" kable, które będą zatynkowane to dopuszczalna metoda ?   

03 Apr 2020, 17:17

Zwracam się z kolejnym pytaniem. Jestem na końcowym etapie instalacji elektrycznej i zastanawia mnie wykonanie pionowego wyprowadzenie kabli od rozdzielni. Czy to tak ma wyglądać ? Wszystko będzie zatynkowane, pomijając brak estetyki to czy nie jest to ewentualny problem techniczny ...

01 Apr 2020, 21:19

Dnia 28.03.2020 o 13:51, Gość Marta. napisał:  pytanie jest czy mogę swoje mieszkanie na piętrze podłączyć pod licznik siłowy.   Teoretycznie możesz, ale w praktyce... musi to obejrzeć elektryk, aby powiedzieć czy tak się da. Znaczy, wszystko się daje ...

Gość

29 Mar 2020, 11:12

W swojej "skrzynce" z bezpiecznikami zamontuj podlicznik, np taki:   https://allegro.pl/oferta/licznik-jednofazowy-podlicznik-energii-pradu-1-faz-8498775942   i będziesz miała pomiar zużycia energii elektrycznej i podstawę do rozliczenia się z rodzicami, tylko nie ...

Gość Marta.

28 Mar 2020, 13:51

Mamy zagospodarowane pod mieszkanie piętro u rodziców, wszelkie okablowanie rozłożone. Trzeba założyć skrzynkę z bezpiecznikami i podłączyć prąd pod licznik. Rodzice mają dwa liczniki ,jeden jest ze zwykłym prądem ,drugi zaś jest odłączony nieużywany na prąd "siłowy" ,pytanie ...

27 Oct 2019, 17:12

Dnia 24.10.2019 o 18:36, Gość sceptyk poznawczy napisał: Pralkę u mnie po skończeniu prania wyłącza się z gniazdka Ale Dnia 24.10.2019 o 18:36, Gość sceptyk poznawczy napisał: Efekt rycie w gresie , żeby puścić kable do blatu grzewczego, ...

27 Oct 2019, 14:32

Dnia 24.10.2019 o 18:36, Gość sceptyk poznawczy napisał:   Zapomnijcie, że da się wymyślić instalację bez przedłużaczy. Nie da się.   Nieprawda, da się. Dnia 24.10.2019 o 18:36, Gość sceptyk poznawczy napisał:   Pralkę u mnie po ...

Gość sceptyk poznawczy

24 Oct 2019, 18:36

Lubię czytać produkcje specjalistów nt. rozplanowania instalacji. Ja oczywiście przemyślałem, zaplanowałem rozplanowując układ kuchni. I żona to zaaprobowała. I zmieniła się moda, a przy okazji gust mojej żony. I musiała powstać wyspa. Efekt rycie w gresie , żeby puścić ...

19 Feb 2019, 20:06

Dnia 9.02.2019 o 04:21, Gość Szm napisał: A jak zachować strefy w łazience o wymiarach 2x2 m ?? W której stoi wanna ?? A kto zaprojektował taką łazienkę? Szwagier nad ranem po nocy sylwestrowej? To niech teraz wstawi pod wannę akumulator i świeci ledami ...

Gość mhtyl

09 Feb 2019, 14:51

10 godzin temu, Gość Szm napisał: A jak zachować strefy w łazience o wymiarach 2x2 m ?? W której stoi wanna ?? Normalnie, można spokojnie to zrobić.

Gość

09 Feb 2019, 13:45

W takiej łazience trzeba MYŚLEĆ przy jej planowaniu i urządzaniu... trzeba uruchomić wyobraźnię i pomyśleć, co będzie, gdy poślizniesz się w tej wannie na mydle ze słuchawką prysznicową w ręku i strumień wody poleci... no, właśnie - gdzie poleci... itd...

Gość Szm

09 Feb 2019, 04:21

A jak zachować strefy w łazience o wymiarach 2x2 m ?? W której stoi wanna ??

Gość Gig

09 Jun 2018, 23:41

Niestety dla nie istnieją serie gniazdek które zawierają wszystkie potrzebne nam elementy. Dla przykładu potrzebujemy 3x SAT typ F w jednej obudowie i kicha prawie nie istnieje coś takiego a jak już to 3x nie są oddzielne itp. Także czasem trzeba poważnie cudować wybierzemy sobie ...

05 Jan 2018, 15:18

Umywalek? Gdzie tak pisze?

Gość Marek

02 Jan 2018, 12:20

Do tego strefy w łazience też liczą się od umywalek i pryszniców... w podręcznikach szkolnych ten sam błąd

Gość jasiek

25 Dec 2017, 11:47

jeżeli zdjęcie z dwiema puszkami jest obrócone w prawo, lub lewo - rozumiem. Jeżeli nie, to przewody wprowadzone są z niewłaściwej strony-będzie problem z montażem osprzętu.

Gość elpapiotr

18 Nov 2017, 14:39

4 godziny temu, mhtyl napisał: W dzisiejszych czasach jest to nazewnictwo umowne, bo w handlu różnie nazywają owe kable i przewody. Bo dawniej elektryków uczono konkretnych rzeczy, by potrafili odróżnić jedne od drugich. Odsyłam do podręczników sprzed ...

Gość mhtyl

18 Nov 2017, 10:13

W dzisiejszych czasach jest to nazewnictwo umowne, bo w handlu różnie nazywają owe kable i przewody.

Gość Esg

18 Nov 2017, 09:48

"kable" są zawsze układane w ziemi! Reszta to przewody.

17 Nov 2017, 23:51

Energia elektryczna to prawdopodobnie najważniejsze z domowych mediów. Trudno sobie wyobrazić życie bez prądu, bo to oznacza nie tylko brak światła, ale w większości budynków również ogrzewania, ponieważ potrzebuje go pompa obiegowa i osprzęt kotła, a nawet wody, jeżeli korzystamy ...

Gość Elektryk

17 Nov 2017, 23:51

"... Ewentualnie można wykonać uziom pionowy, wbijając w grunt specjalne pręty, ale rozwiązanie to jest zdecydowanie droższe ..." Raczej będzie odwrotnie, jeżeli całość zostanie zlecona firmie elektrycznej to cena ok. 50 m ułożenia bednarki z wykopem zdecydowanie przekroczy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!