Podłoga na gruncie - wykonanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Podłoga na gruncie - wykonanie

Podłogi na gruncie to konstrukcje stosowane niemal w każdym domu jednorodzinnym o konstrukcji murowanej. Wykonuje się je w pomieszczeniach piwnicznych, pokojach mieszkalnych przyziemia (w budynkach niepodpiwniczonych) oraz w garażach, magazynach itp.

Wykonanie podłogi na gruncie

15 cm termoizolacji wystarczy do ocieplenia podłogi na gruncie, a 20 cm do podłogi na gruncie z ogrzewaniem podłogowym

Głównym zadaniem takiej podłogi jest ochrona pomieszczeń przed przenikaniem wilgoci z gruntu oraz ucieczką ciepła z wnętrz do gruntu. Za te zadania odpowiedzialne są poszczególne warstwy podłogi.

  • Warstwa wyrównująca

Tworzy ją 15-20 cm podsypka (piasek, żwir lub pospółka), która jest podbudową dla płyty betonowej podłogi. Podsypkę układa się na wstępnie wyrównanym podłożu (po uprzednim usunięciu ziemi urodzajnej), a jej kolejne warstwy dokładnie zagęszcza mechanicznie. Jeśli na posypkę wybierzemy keramzyt, może być ona jednocześnie warstwą termoizolacyjną.

Ponieważ właściwości izolacyjne keramzytu są gorsze niż styropianu, należy uformować z niego warstwę 2,5 do 3 razy grubszą, niż standardowa grubość płyt styropianowych, których rolę ma przejąć. Ocieplenie z tego materiału będzie jednak droższe od płyt styropianowych.

Schemat wykonania podłogi na gruncie
Podłoga na gruncie - schemat

Warstwy podłogi na gruncie

  • Warstwa konstrukcyjna z betonu

Przygotowuje się ją z gęstej mieszanki betonu. Stanowi ona konstrukcyjne oparcie dla wszystkich kolejnych warstw podłogi. Najczęściej jest to płyta betonowa grubości 10-20 cm z betonu klasy min. C 12/15 (dawniej B 15). Płytę dość często zbroi się siatkami z prętów stalowych (zwłaszcza na brzegach oraz pod ścianami wewnętrznymi) lub stosuje zbrojenie zwane rozproszonym (do betonu dodaje się włókna stalowe lub z tworzyw sztucznych).

  • Izolacja przeciwwilgociowa

Warstwa ta chroni pomieszczenia przed wilgocią przenikającą z gruntu. Wykonuje się ją głównie z papy podkładowej bądź folii polietylenowej o grubości przynajmniej 0,3 mm i łączy - najlepiej w jednym poziomie - z izolacją poziomą ścian fundamentowych na 15-20-centymetrowy zakład.

Ze względu na niską cenę, folię warto układać dwuwarstwowo. Najlepiej unikać łączeń, a jeśli są, należy je skleić.

Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i dylatacji na podłodze na gruncie (a) oraz płyt styropianowych jako termoizolacji (b) (fot. Cz. Dąbrowski)

  • Izolacja termiczna

Jej rodzaj i grubość zależy od tego, czy podłoga będzie ogrzewana. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, grubość termoizolacji powinna wynosić 20 cm, bez podłogówki wystarczy 15 centymetrów styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Styropian układa się w dwóch warstwach, z których druga, wierzchnia ma przykrywać styki warstwy pierwszej - spodniej.

  • Warstwa folii polietylenowej

Zabezpiecza przed wnikaniem jastrychu pomiędzy płyty styropianowe i tworzy warstwę poślizgową (jastrych nie spaja się ze styropianem).

  • Warstwa podkładowa

Najczęściej tworzy ją płynny jastrych cementowy (wytrzymały, odporny na zawilgocenie, na dużych powierzchniach wymaga wykonania dylatacji) lub anhydrytowy (nie wymaga dylatacji, nie jest jednak odporny na wilgoć). Innym rozwiązaniem są suche jastrychy gipsowe - jedno- lub dwuwarstwowe płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe. Płyty są lekkie i łatwe w montażu, a od razu po ułożeniu podłoże jest gotowe do kolejnych prac. Inny wariant stanowią wylewki samopoziomujące, które dają gładką i równą powierzchnię, niewymagającą dodatkowego formowania.

Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?

Joanna Dąbrowska, Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Cz. Dąbrowski

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Kwi 2021, 11:07

2 godziny temu, podczytywacz napisał: Tylko, że zostawienie rurek i  skurcz betonu też może zamieszać... Szczególnie jak jest podłogówka ....

time image

18 Kwi 2021, 11:04

2 godziny temu, podczytywacz napisał: Pewnie po to, żeby było mniej roboty z wyciąganiem rurek     Pewnie tak, ale to trochę kosztuje. Rurek darmo nie rozdają.

time image

18 Kwi 2021, 09:03

19 minut temu, retrofood napisał:   Może, tylko po co? Pewnie po to, żeby było mniej roboty z wyciąganiem rurek i "zagłaskiwaniem" dołków po rurkach, które to "zagłaskiwanie" może doprowadzić do powstania nierówności na powierzchni wylewki ...

time image

18 Kwi 2021, 08:39

22 minuty temu, Gość bg napisał: Czy prowadnice(rurka stalowa) może zostać w wylewce betonowej   Może, tylko po co?

time image

Gość bg

18 Kwi 2021, 08:17

Czy prowadnice(rurka stalowa) może zostać w wylewce betonowej

time image

Gość Bartek

23 Mar 2021, 17:30

Witam Bede w posiadaniu blizniaka w ktorym sa wybudowane juz sciany nosne jak i te dzialowe. Jak zabrac sie do wykonania podłogi na gruncie? O ile fachowiec moze podniesc cene za wykonanie bo zdaje sb sprawe zej est to utrudnienie w wykonaniu.

time image

11 Mar 2020, 17:30

9 godzin temu, zenek napisał: Zależy z czego mozaika, na jakim podłożu, na jakim stropie. Dokładnie - wiele zależności. Należy sprawdzić gdzie może być więcej wilgoci - pod pomieszczeniem czy w pomieszczeniu, jaki jest układ izolacji (o ile jest) i stosownie ...

time image

11 Mar 2020, 17:06

7 godzin temu, uroboros napisał: Jest to lepsze wyjście niż wykładzina, bo ta odcina dostęp powietrza i ewentualną możliwość szybszego odparowania jakiejś wilgoci ... Włąśnie o tę wilgoć mi chodziło. Nie wiadomo, jakie pomieszczenie jest pod spodem, ...

time image

Gość

11 Mar 2020, 09:41

1 godzinę temu, zenek napisał: Zależy z czego mozaika, na jakim podłożu, na jakim stropie. W pokoju - to mozaika drewniana, parkietowa, klejona, być może jeszcze na subit.   8 godzin temu, Gość Beti napisał: Czy mogę na mozajke położyć ...

time image

11 Mar 2020, 07:45

7 godzin temu, Gość Beti napisał: Czy mogę na mozajke położyć gumoleum Zależy z czego mozaika, na jakim podłożu, na jakim stropie.

time image

Gość Beti

11 Mar 2020, 00:12

Może ktoś mi doradzi mam zniszczoną mozajke. Na podłodze w pokoju nie stać mnie na renowacje mozajki Czy mogę na mozajke położyć gumoleum

time image

Gość gość

21 Lut 2020, 12:50

Wydaje mi się, że folia powinna być naciągnięta, pofalowana folia w którymś momencie się "zaciska" i tworzy pionową dylatację jastrychu, gdzie pojawiają się pęknięcia.

time image

Gość gosc

14 Cze 2010, 14:09

dawniej B 15 to obecnie C12/15 a nie jak podane w artykule c16/20( to jest B20)...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje