PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Podłogi drewniane

Zachwycające piękno podłóg i mebli z drewna wędzonego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Prawdziwe drewno samo w sobie jest materiałem na wskroś szlachetnym, poprzez swoje naturalne pochodzenie. Czy można sprawić, aby jeszcze bardziej zyskało na elegancji? Okazuje się, że tak. Przykładem drewna najwyższej próby jest drewno dębowe wędzone. Jego ciemna barwa nie tylko podnosi jego estetykę, ale także parametry fizyczno-mechaniczne. Do czego może być stosowane?

Elegancja drewna pod stopami

Podłoga z ciemnego drewna już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie elegancji i luksusu. Doskonale sprawdzi się zarówno w aranżacjach rustykalnych, klasycznych jak i vintage. Czy to oznacza, że miłośnicy współczesności powinny wykluczyć ciemne drewno ze swoich projektów? Zdecydowanie - nie. Jest wspaniałym tłem dla elementów ze szkła i chromu, dzięki czemu stworzyć można bardzo modernistyczne wnętrze z lekko historyzującym pazurem.

Ciemna podłoga z litego drewna wędzonego - ułożona w jodełkę. fot. Drymar
Ciemna podłoga z litego drewna wędzonego - ułożona w jodełkę. fot. Drymar

Lite drewno wędzone, ale nie w dymie

Oczywiście podłoga powinna być nie tylko piękna, ale i trwała. Szukając odpowiedniego materiału opartego na naturalnym drewnie, natrafiliśmy na prawdziwą perłę - lite dębowe drewno wędzone, które na świecie stało się prawdziwym hitem.

Firma Drymar jest właścicielem patentu na modyfikację drewna za pomocą amoniaku. Drewno poddane takiemu procesowi uzyskuje ciemny, egzotyczny odcień na całym przekroju, a do tego jego twardość i ścieralność jest o 20% większa, od tych, jakimi charakteryzuje się drewno poddane tradycyjnej obróbce. Co więcej, deski Drymar są mają bardzo estetycznie wykończoną powierzchnię. Widać na niej szczotkowanie i ślady po pile, co nadaje im pięknego, naturalnego szlifu.

Efekt wędzenia drewna zgodnie z patentem Drymar
Efekt wędzenia drewna zgodnie z patentem Drymar

W ofercie producenta znaleźć można deski podłogowe, parkiety standardowe, klasyczne, jodełkę francuską 45°/60°, parkiety o wzorach pałacowych, panele wersalskie i mozaiki przemysłowe. Standardowe wymiary desek podłogowych warstwowych oferowane przez Drymar mają grubość: 15 (4+11) mm lub 20 (6+14) mm, szerokość: 80-350 mm i długość: 600–2600 mm. Deski podłogowe lite posiadają grubość 22 mm. Producent przewiduje także możliwość produkcji innej grubości na indywidualne zamówienie.

Z desek z dębu wędzonego wykonać można także efektowne schody i tarasy. To jednak nie koniec zastosowań dla tego niezwykłego materiału.

Meble i blaty z drewna wędzonego

Oprócz podłóg dla wymagających, o iście pałacowym charakterze, firma Drymar ma w swojej ofercie także kuchenne blaty, stoły i inne meble. Wykonane z ogromną dbałością blaty kuchenne mogą być klejone na mikrowczep, a stoły mogą powstawać także z litego drewna.

Blat stołu (ławy) z litego drewna. fot. Drymar
Blat stołu (ławy) z litego drewna. fot. Drymar

Właściwie zaimpregnowane będą prawdziwą ozdobą kuchni przez długie lata. Niewątpliwie blaty kuchenne z drewna wędzonego dębowego mogą dodać wnętrzu stylowego klimatu lub zaakcentować jego nowoczesność. Tym, co odróżnia je od zwyczajnego drewna, jest odporność i niespotykana barwa, która przywodzi na myśl egzotyczne gatunki drewna.

Na uwagę zasługują również wspomniane stoły i ławy, o pięknych liniach i niepowtarzalnym usłojeniu. Klient może wybrać spośród stołów jednolicie drewnianych, jak również bardziej niecodziennych, łączących drewno z granitem. Taki mebel postawiony w jadalni bądź salonie niewątpliwie stanie się jego największą ozdobą.

Ława dębowa z żywą krawędzią. fot. Drymar
Ława dębowa z żywą krawędzią. fot. Drymar

Stoły z litego drewna to tzw. evergreeny. Ich ponadczasowe piękno nigdy nie wyjdzie z mody, a trwałość i solidność pozwoli cieszyć się nimi przez lata.

Oprócz wspomnianego dębu, stanowiącego podstawę oferty firmy Drymar, stoły tego producenta mogą być także wykonane z wiązu. Mają przeróżne kształty i rozmiary tak, aby jeszcze lepiej dopasować się do wnętrz mieszkania. Charakteryzują się przy tym naturalną barwą, widocznymi słojami oraz klasyczną prostotą, która sprzyja ich funkcjonalności.

Drewno najlepszej jakości i zamiłowanie do pracy z surowcem

- Do wytwarzania tych elementów wyposażenia, wybieramy najlepszej jakości drewno, które doskonale znosi próbę czasu - deklaruje producent.- Każdy jego skrawek jest oceniany pod kątem struktury, sęków, pęknięć i innych wad materiału, aby wyeliminować wszelkie słabości.

Cięcie drewna CNC 5-osiowym. fot. Drymar
Cięcie drewna CNC 5-osiowym. fot. Drymar

O wytrzymałości decyduje też impregnacja, dzięki której materiał nie wchłania wilgoci i jest odporny na czynniki biologiczne. Nasze produkty powstają pod okiem specjalistów, którzy do dyspozycji mają nowoczesny park maszynowy - dodają pracownicy firmy Drymar.

Trudno uwierzyć, ale firma Drymar pracuje w drewnie już od ponad 30 lat! Doświadczenie i miłość do tego materiału widać w każdym wykonanym tu produkcie.

Źródło i zdjęcia: Drymar

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum