Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Podłogi drewniane

Ciemne podłogi wciąż w modzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-02-13

Podłoga, jako element dekoracyjny ma bardzo wielki wpływ na wygląd i aranżację mieszkania lub domu. Dlatego użytkownicy często stają przed dylematem, jaki odcień podłogi wybrać. Nieprzerwaną popularnością cieszą się podłogi ciemne, w tym modyfikowane i poddawane obróbce zwanej "wędzeniem".

Najczęściej proponowanymi produktami, w zakresie podłóg o ciemniej barwie, są lite deski z drewna egzotycznego, które są drogie oraz często kłopotliwe w utrzymaniu. Jednak dostępne są również deski z modyfikowanego drewna gatunków rodzimych, które nie odbiegają jakością od "egzotyków".

Specjalistą od takiej obróbki drewna jest Jan Dryniak, właściciel firmy Drymar.

Zmiana koloru "na wskroś"

Modyfikacja drewna przeprowadzana przez firmę Drymar nazywana jest "wędzeniem". Polega ona na tym, że drewno, w trakcie odpowiedniego procesu technologicznego poddawane jest działaniu amoniaku. Pod jego wpływem garbniki zawarte w komórkach drewna reagują z amoniakiem, w wyniku czego następuje zmiana koloru drewna "na wskroś", czyli na na całej jego grubości.

W firmie Drymar wędzeniu poddaje się takie gatunki jak dąb europejski, dąb czerwony oraz akacja. Z otrzymanego materiału modyfikowanego produkuje się deski podłogowe z drewna litego.

W drewnie dębowym proces ten pozwala uzyskać kolor brunatny, zbliżony do koloru dębu czarnego, natomiast w drewnie akacjowym zmienia barwę drewna na brązowo-złocistą przez co można zobaczyć piękną strukturę drewna akacjowego. Dlatego drewno wędzone jest wspaniałą alternatywą dla wszelkich gatunków egzotycznych o ciemnej barwie w tym Wenge - mówi Jan Dryniak.

Nowe wcielenie drewna

Poddany modyfikacji materiał oprócz walorów kolorystycznych zmienia swoje właściwości fizyczne. Przede wszystkim twardość oraz wytrzymałość na ściskanie i zginanie zwiększają się od 10-20%. Dodatkowo pozwala wyeliminować, niektóre wady zauważalne przed "wędzeniem", np. przebarwienia. - tłumaczy Jan Dryniak - Oczywiście kolor drewna jest stabilny i pozostaje niezmienny nawet po cyklinowaniu.

Poznaj ofertę podłóg drewnianych Drymar

Ważne wskazówki

Montaż i pokrywanie podłogi z drewna wędzonego nie sprawia żadnych kłopotów i nie wiele różni się od czynności związanych z podłogą tradycyjną. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. W przypadku klejenia takiej podłogi trzeba użyć do tego celu kleju, który nie ma negatywnego wpływu na amoniak.

Najlepiej sprawdza się w takich sytuacjach klej poliuretanowo - epoksydowy. Jeżeli chodzi o lakierowanie, to na wędzone drewno można nakładać wyłącznie lakiery rozpuszczalnikowe, aby uniknąć powstawania przebarwień i plam.

Podłoga wędzona - w jakich wnętrzach?

Podłogi o ciemnych barwach najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, urządzonych w nowoczesnym stylu. Stanowią uzupełnienie takich materiałów dekoracyjnych jak szkło, aluminium, czy chrom.

Ciemna podłoga zestawiona z wysokim połyskiem i gładkimi elementami prezentuje się reprezentacyjnie i nie przytłacza. Jeżeli wybieramy meble i ozdoby wykończone drewnem lub fornirem, należy pamiętać, że muszą one korespondować z podłogą pod względem usłojenia i barwy. Jednak niekoniecznie musi być to ten sam gatunek drewna.

W przypadku dobierania kolorów ścian ciemna podłoga pasuje do wielu kolorów, więc w tym miejscu użytkownik może mieć wielki wybór.

Nie poleca się jednak zbyt dużego kontrastu. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym białe ściany otaczają ciemną podłogę może być męczące. Zaleca się w tym wypadku stosowanie ciepłych kolorów. Można jedną ze ścian pokryć dodatkowo ciemną farbą lub tapetą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Drymar

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum