Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Solidne, szlachetne, ponadczasowe. Podłogi drewniane są niezwykle eleganckim darem natury, któremu użytkową formę nadały plastyczne umiejętności człowieka. Aby cieszyły oko przez lata, jak uroda, muszą być pielęgnowane. Inaczej, gdy są lakierowane, a jeszcze inaczej, gdy pokryte zostały olejem. Jest kilka zasad, które warto znać, aby skutecznie dbać o ich piękno.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Dane kontaktowe:
13 491 65 00
Fabryczna 6 A, 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jaki sposób poprawnie dbać o podłogę lakierowaną?
  • Jak poprawnie dbać o podłogę olejowaną?
  • Jaka powinna być idealna temperatura i wilgotność dla drewnianych podłóg?
  • W jaki sposób dodatkowo dbać o drewnianą podłogę?

Jak dbać o podłogę lakierowaną?

Kilka warstw lakieru skutecznie chroni drewno przed uszkodzeniami. Lakier jest bardzo trwałym wykończeniem, jednak należy uważać, by z czasem nie pojawiły się na nim rysy. Drobne uszkodzenia są mniej widoczne na podłogach pokrytych lakierem półmatowym lub matowym.

Zarysowania najczęściej są wynikiem tarcia drobnych, ale ostrych ziarenek piasku, przynoszonych z zewnątrz na butach. Powłokę podłogi uszkodzić mogą również pazury psa lub kota, dlatego warto je systematycznie przycinać.

Drewniane podłogi Baltic Wood
Drewniane podłogi Baltic Wood

Polakierowana podłoga może się elektryzować, a zatem przyciągać kurz. Należy ją oczyścić miękką zmiotką lub szczotką specjalnie przystosowaną do tego celu. Na rynku produkt ten najczęściej określany będzie jako szczotka do podłóg gładkich, szczotka do parkietów i paneli lub szczotka do podłóg drewnianych.

Aby zapewnić drewnu ochronę a także usunąć niewielkie ryski, warto do pielęgnacji podłóg stosować środki pielęgnacyjne dedykowane podłogom lakierowanym. Przynajmniej raz z w tygodniu należy umyć podłogę, używając koncentratu do czyszczenia podłóg lakierowanych z serii Baltic Protect System™.

Jak dbać o podłogę olejowaną?

Podłogi olejowane są bardzo przyjazne dla alergików, ponieważ nie przyciągają kurzu. Walorem takiej podłogi jest również to, że jest odporna na zniszczenia, a ewentualne niewielkie rysy można usunąć samodzielnie. Pielęgnując podłogę z drewna należy pamiętać, że materiał ten nie lubi wody. Dlatego podłogę należy myć mopem odsączonym z jej nadmiaru.

W przypadku drewna olejowanego, dobrze sprawdzi się płaski mop z mikrofibry. Podłogę olejowaną należy myć przynajmniej raz w tygodniu. Do mycia najlepiej używać wysoko wydajnego koncentratu do czyszczenia podłóg olejowanych. Jest to produkt wyjątkowo skondensowany. Litrowa butelka wystarczy na umycie 1000 m2 powierzchni.

Podłogę olejowaną należy również poddawać okresowej konserwacji (minimum raz na 2-3 miesiące) przy użyciu środka rekomendowanego dla tego typu produktu. Występuje on w dwóch wersjach: do podłóg olejowanych olejem białym lub olejem transparentnym i barwionym.

Preparat należy nanosić za pomocą miękkiej szmatki na umyte i suche deski. Konserwowanie olejowanej podłogi zabezpiecza ją przed porysowaniem, a także odświeża jej wygląd i pozostawia na jej powierzchni ochronną warstwę.

Idealna temperatura i wilgotność dla drewnianych podłóg

Ważne w pielęgnacji podłóg drewnianych jest nie tylko ich odkurzanie i mycie preparatami do tego przeznaczonymi, ale również zapewnienie w pomieszczeniach właściwej temperatury i wilgotności. Każdy z fizyki pamięta lub wie z własnych doświadczeń, że pod wpływem panujących we wnętrzach warunków drewno naprzemiennie się kurczy i rozszerza.

Gdy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura i towarzyszy jej niska wilgotność, deski wysychają się i kurczą. Odwrotnie dzieje się przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności – wtedy drewno chłonie wodę i pęcznieje.

Warto przy tym wiedzieć, że podłoga warstwowa, oferowana m.in. przez uznanego producenta, firmę Baltic Wood wykazuje mniejszą wrażliwość na działania mikroklimatu, niż podłoga z desek litych. Skutecznym czynnikiem minimalizujących wpływ wilgotności i temperatury w przypadku podłóg warstwowych jest ich warstwa podkładowa.

Drewniane podłogi Baltic Wood
Drewniane podłogi Baltic Wood

Człowiek najlepiej czuje się przy wilgotności utrzymującej się w granicach 40-60%. Najbardziej zdrowa dla nas temperatura to 22 stopnie Celsjusza. Podłoga dobrze znosi warunki wilgotności zbliżone do tych, które odpowiadają nam. Optymalna dla niej temperatura również jest podobna do tej, która sprzyja człowiekowi i wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Nóżki mebli podbite filcem - dodatkowe zabezpieczenie drewnianej podłogi

Aby drewniana podłoga zachowała swoje piękno, należy nie tylko ją pielęgnować, ale także zapobiegać jej uszkodzeniu. Dlatego podstawę mebli, a w szczególności nogi od stołu i krzeseł, należy wyposażyć w filcowe podkładki przeznaczone do podłóg drewnianych. Zapobiegną one rysom powstałym w wyniku przesuwania tych mebli.

Jak wiemy, drobiny piasku i soli przynosimy do domu na butach. Dlatego konieczne jest stosowanie wycieraczek, oraz – oczywiście – częste czyszczenie ich i okresowa wymiana. Dla dobra naszych drewnianych podłóg warto także zadbać o pazury naszych zwierząt i regularnie je przycinać.

Drewniane podłogi Baltic Wood
Drewniane podłogi Baltic Wood

Wbrew pozorom, utrzymanie drewnianej podłogi w dobrym stanie nie jest skomplikowaną czynnością, bowiem u jej podstaw leży standardowe utrzymywanie w domu porządku oraz dbanie o wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia, które są korzystne również dla naszego zdrowia.

Ważne jest jednak, aby do pielęgnacji podłóg drewnianych stosować dobre, sprawdzone preparaty, przeznaczone do tego typu powierzchni. Ich właściwości będą pracować nad stanem podłogi za nas. A ona odpłaci nam się swoim pięknem przez długie lata.

źródło i zdjęcia: Baltic Wood