PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Podłogi drewniane

Planowanie remontu - od czego zacząć, a co zrobić na końcu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jaka jest kolejność prac remontowych i dlaczego jest tak ważna? Od jakich prac powinniśmy zacząć, a które należy zostawić na koniec? Czy dobrze przygotowany plan remontu przyczyni się do naszych oszczędności? Podpowiadamy, jak wygląda kolejność prac remontowych krok po kroku.

Dlaczego plan remontu jest tak ważny?

Przemyślana kolejność wykonywania prac remontowych przekłada się na dużą oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Pewne czynności modernizacyjne wymagają ingerencji w inne elementy mieszkania, np. podczas instalacji okien z reguły uszkodzone zostają okoliczne ściany, a zamiana baterii nablatowej na podtynkową wiąże się ze skuwaniem kafli.

Jeżeli te elementy mieszkania zostały wcześniej wykończone, będziemy musieli je wykonać jeszcze raz lub poprawić, dlatego powinniśmy przygotować plan remontu przed przystąpieniem do prac.

Jaka jest kolejność prac remontowych?

Przyjmujemy, że przystępujemy do generalnego remontu, łącznie z wyburzaniem ścian i stawianiem nowych, ale z naszych wskazówek można korzystać też wtedy, gdy planujemy mniej inwazyjną modernizację. Wystarczy pominąć czynności, których nie będziemy wykonywać.

1. Sporządzenie harmonogramu remontu i kosztorysów

Przed przystąpieniem do prac remontowych, warto stworzyć harmonogram wraz z szacowanymi wydatkami na jego konkretne etapy. Planowanie remontu mieszkania krok po kroku to najskuteczniejszy i najmniej kosztowny sposób na wyłapanie ewentualnych nieścisłości czy deficytów finansowych. Dzięki takiemu terminarzowi będziemy wiedzieli również, kiedy należy zarezerwować czas dla elektryka, hydraulika, tynkarza oraz ekipy budowlanej.

2. Wyburzanie, wynoszenie i wyrzucanie

W pierwszym kroku usuwamy i wyrzucamy to, co zbędne. Skuwamy stare kafle, odrywamy listwy oraz zniszczone podłogi, demontujemy zabudowy meblowe, a gdy planujemy zmianę układu mieszkania - wyburzamy ściany działowe. Na tym etapie konieczne jest zamówienie kontenera na gruz.

3. Stawianie nowych ścian działowych

Następnie wybieramy rodzaj nowych ścian działowych - murowane lub szkieletowe. Ta decyzja wpłynie na ostateczny koszt oraz czas prac remontowych.

Wybór rodzaju ścian działowych wpłynie na ostateczny czas i koszt prac remontowych
Wybór rodzaju ścian działowych wpłynie na ostateczny czas i koszt prac remontowych

4. Wymiana okien oraz drzwi zewnętrznych

Jeżeli planujemy wymianę drzwi wejściowy lub okien, to najpierw przychodzi czas na wycięcie ze ścian starych ram i ościeżnic. W następnym kroku robimy nowe otwory pod stolarkę okienno-drzwiową i wstawiamy docelowe wyposażenie.

5. Wymiana instalacji lub zakładanie nowych

Na tym etapie przeprowadzamy gruntowną inspekcję instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej oraz teletechnicznej. Jeżeli któraś z nich wymaga wymiany, modernizacji lub zmian (np. przeniesienie gniazdek, punktów oświetleniowych czy rur kanalizacyjnych), jest to najlepszy moment na wdrożenie planu w życie.

Układanie nowych instalacji jest procesem bardzo inwazyjnym, gdyż wymaga kucia w ścianach i posadzkach. Warto także już teraz zastanowić się, jakie podłogi będą montowane w mieszkaniu. W przypadku parkietów, wykluczony jest montaż ogrzewania podłogowego - taką możliwość dają z kolei trójwarstwowe deski dębowe.

6. Wykonanie wylewki samopoziomującej

Jeżeli podczas montażu nowych instalacji konieczne było kucie posadzek lub gdy mamy do czynienia z nierównym podłożem, konieczne jest wykonanie wylewki samopoziomującej. Gładka i dobrze wypoziomowana podłoga pozwoli na prawidłowy montaż desek.

Gładka i dobrze wypoziomowana podłoga przyczyni się do prawidłowego montażu desek
Gładka i dobrze wypoziomowana podłoga przyczyni się do prawidłowego montażu desek

7. Tynkowanie i wykańczanie ścian oraz sufitów

Przed przystąpieniem do tych prac remontowych, decydujemy się na konkretny rodzaj tynku - gipsowy lub cementowo-wapienny. W przypadku pierwszego z nich (nakładanego maszynowo) nie ma konieczności wyrównywania ścian gładzią. W innych okolicznościach, na tynk musimy położyć płyty gipsowo-kartonowe lub gładź szpachlową.

Na tym etapie warto również zagruntować podłoże, dzięki czemu ograniczymy jego chłonność i poprawimy przyczepność farby.

8. Układanie podłóg lub odnawianie ich

Jeżeli mamy starą, drewnianą podłogę, to należy ją wycyklinować, a następnie zabezpieczyć wybranym impregnatem (lakierem/woskiem/olejem).

Natomiast gdy dopiero planujemy położenie drewnianej podłogi, zalecamy wcześniej wyrównać, wysuszyć i oczyścić podłoże. Przed ułożeniem desek trójwarstwowych warto rozważyć różne sposoby montażu.

9. Malowanie ścian lub kładzenie tapet

Podczas układania podłóg powstaje zazwyczaj sporo pyłu, dlatego etap malowania ścian przeprowadzamy tuż po montażu posadzki. Warto jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu kafli, desek, okien oraz drzwi.

Jeżeli mamy starą, drewnianą podłogę, to należy ją wycyklinować, a następnie zabezpieczyć wybranym impregnatem
Jeżeli mamy starą, drewnianą podłogę, to należy ją wycyklinować, a następnie zabezpieczyć wybranym impregnatem

10. Montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami

Ten etap prac powinien nastąpić po ułożeniu podłogi, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie dopasować drzwi do wysokości podłoża (poprzez regulację zawiasów). Montaż drzwi oraz ościeżnic zalecany jest po zakończeniu prac mokrych również dlatego, że drewno mogłoby chłonąć wilgoć od tynków i wylewki.

Jeżeli istnieje taka możliwość, układanie listew przypodłogowych wykonujemy po pomalowaniu ścian i montażu drzwi, a nie tuż po położeniu podłóg. Dzięki temu unikniemy żmudnego oklejania cokołów (przed malowaniem) i jednocześnie będziemy w stanie dociąć listwy do ościeżnic.

11. Montaż gniazdek, włączników, lamp i zabudowy meblowej

Ostatnim punktem w harmonogramie prac remontowych jest instalacja osprzętu elektrycznego (włączników, kontaktów), montaż zabudowy meblowej oraz oświetlenia.

Wartym podkreślenia jest fakt, że podczas wspomnianych prac mogą powstać drobne uszkodzenia i ubrudzenia ścian, dlatego warto zachować odrobinę farby oraz mały wałek.

Źródło i zdjęcia: Baltic Wood

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum