Jakie kolory dobrać do salonu?

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, to w nim zwykle przyjmujemy gości. Nie oznacza to jednak, że trzeba decydować się wyłącznie na kolory neutralne i mało intensywne. Odpowiednie dopasowanie kolorów ścian do podłogi pozwoli wykorzystać także rzadko używane barwy.

Jakie kolory dobrać do salonu?
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Dane kontaktowe:
13 491 65 00
Fabryczna 6 A 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Ogólne zasady dotyczące dobierania kolorów do salonu

Podczas doboru odcieni do pokoju dziennego warto kierować się nie tylko trendami czy architekturą wnętrza (powierzchnia, wysokość, nasłonecznienie). Istotny jest także temperament domowników oraz to, w jaki sposób lubią spędzać czas wolny. Nadmierna koncentracja na tym, co modne, ale nie do końca zgodne z naszymi potrzebami, może prowadzić do dekoncentracji oraz zbyt dużej pobudliwości układu nerwowego

  • Jeżeli salon pełni przede wszystkim funkcję sali audiowizualnej (domowe kino, przestrzeń do słuchania muzyki), zdecydowanie możemy postawić na ciemne, głębokie barwy jak np. granat czy burgund.
  • Z kolei w przestronnych salonach pełniących funkcję rozrywkową (częste spotkania ze znajomymi, gry i zabawy z dziećmi) sprawdzą się kolory żywe, pogodne m.in. soczysta zieleń oraz energetyczny pomarańczowy.
  • Jeśli natomiast pokój dzienny to przede wszystkim miejscem relaksu i wyciszenia, wybierzmy ciepłe, neutralne odcienie takie jak beż, pastelowa terakota czy oliwkowa zieleń.
  • Jeszcze inne rozwiązanie sprawdzi się w salonach multifunkcjonalnych. W takich pomieszczeniach polecane są kolory neutralne, nieangażujące – biel oraz szarość.

Podczas doboru barw nie zapominajmy także o kubaturze oraz nasłonecznieniu salonu. W małych lub ciemnych wnętrzach mocno napigmentowane odcienie mogą stwarzać wrażenie klaustrofobii i wizualnej ciężkości. Z kolei wszechobecna biel w dużych, wysokich i jasnych pokojach może dawać poczucie chłodu i braku przytulności.

Salon z jasną podłogą Baltic Wood
Kolory do salonu powinnyśmy dobierać bazując na funkcji pełnionej przez pomieszczenie fot. Baltic Wood

Jakie ciepłe kolory sprawdzą się w salonie?

Posiłkując się kołem barw, do kategorii ciepłych odcieni zaliczamy kolory z połowy wspomnianego okręgu. Mowa o pośrednich zieleniach, żółcieniach, pomarańczach, czerwieniach, a także przejściowych różach. Istnieje również drugi podział na kolory zimne oraz ciepłe, który stosowany jest m.in. w malarstwie. Według wspomnianego wzorca ciepłe tony to takie, w których występuje mieszanina żółci oraz czerwieni. Bazując na tych informacjach, do kategorii barw ciepłych zaliczamy m.in. śliwkowy, brązowy, beżowy, oliwkowy, ziemisty oraz zgaszoną zieleń.

Powyższe kolory warto łączyć z drewnianymi podłogami w naturalnym kolorze dębu. Odpowiednimi modelami będą np. Sense, Inspiration oraz Reflection z kolekcji ultrawytrzymałych trójwarstwowych podłóg dębowych NoLimits Collection.

Podłoga drewniana Inspiration z kolekcji NoLimits
Podłoga drewniana Inspiration z kolekcji NoLimits fot. Baltic Wood

Jakie klasyczne kolory sprawdzą się w salonie?

Biel, z uwagi na swoją neutralność wynikającą z braku pigmentów, nie niesie ze sobą większego ładunku emocjonalnego. Tym samym to właśnie ona plasuje się w czołówce kolorów uznawanych za bezpieczne. Pozwala bowiem na zestawianie jej z dowolnymi barwami bez obawy o wnętrzarskie fiasko.

Pomimo subtelności tego koloru, warto zastanowić się nad konkretnym odcieniem bieli, gdyż może mieć on wpływ na nasze samopoczucie. W pokojach dziennych lepiej unikać zimnych bieli z niebieskimi tonami, gdyż mogą kojarzyć się ze zbytnią sterylnością. W salonie sprawdzają się przede wszystkim cieplejsze warianty np. biel kredowa, mleczna czy waniliowa.

Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji Timeless
Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji Timeless fot. Baltic Wood

Do bezpiecznych kolorów niewątpliwie zaliczyć można także szarość. Podobnie jak biel, tworzą neutralne tło dla całej aranżacji i nie wywołują u odbiorcy gwałtownej reakcji emocjonalnej. Ponadto niezależnie od swojej temperatury (np. stalowa szarość – chłodny odcień; taupe – ciepły odcień) pozwalają na udane zestawienia z niemal wszystkimi barwami. Na przykład w połączeniu z miodową, drewnianą podłogą (Niedokończona historia z kolekcji artystycznie postarzanych podłóg dębowych Timeless Collection) otrzymujemy wnętrze eleganckie, przytulne oraz ciepłe w odbiorze. Z kolei w parze z ciemnymi, czekoladowymi deskami (np. Średniowieczny Zamek 1R czy Seven_4Him) szarość zaczyna prezentować się nowocześnie i stylowo.

Podłoga drewniana Anioły i Demony 1R z serii Timeless
Podłoga drewniana Anioły i Demony 1R z serii Timeless fot. Baltic Wood

Jasne kolory do salonu wpadające w beż, także uznawane są za barwy bezpieczne. Mowa o blado-piaskowym, szaro-żółtym oraz szaro-brązowym, czyli odcieniach kojarzących się z naturalną wełną. Ich neutralny i ciepły wygląd zgrywa się z większością odcieni z koła barw. Można więc śmiało sięgać zarówno po czekoladową podłogę np. Anioły i Demony, jak i po modele w ciepłych odcieniach szarości np. Six_4Him lub Six_4Her z kolekcji Jeans Collection.

Jakie modne i nowoczesne kolory sprawdzą się w salonie?

Jakie kolory ścian do salonu są aktualnie najmodniejsze? W światowych trendach aranżacyjnych dominują barwy neutralne, które w pewnym sensie są tożsame z grupą odcieni bezpiecznych. Wśród nich wymienić należy subtelny kremowy z odrobiną pomarańczu (Sail Champagne), oliwkową zieleń czy pudrowo-niebieski (Cerulean).

Do wspomnianych „neutralsów” pasować będą zarówno podłogi w jasnych odcieniach (np. Sensation), jak i te o głębokim, ciemnym i intensywnym zabarwieniu (Dom Dusz). Tę decyzję najczęściej uzależnia się od rozmiaru, przestronności oraz nasłonecznienia wnętrza. Na liście nowoczesnych, niezwykle modnych kolorów znalazły się również odważniejsze odcienie. Mowa o energetyzującej pomarańczy ze szczyptą czerwieni (Oxy Fire), słonecznej żółci (Illuminating) oraz butelkowej zieleni.

źródło i zdjęcia: Baltic Wood