Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakiej wylewki samopoziomującej użyć w zależności od wykończenia?

Dobrej jakości wylewka samopoziomująca gwarantuje uzyskanie bardzo dobrych parametrów samopoziomujących, co pozwala finalnie uzyskać gładką, równą, idealnie wypoziomowaną powierzchnię. Taki produkt może być stosowany praktycznie pod każdy rodzaj materiałów wykończeniowych. Jak wybrać właściwy?

Jakiej wylewki samopoziomującej użyć w zależności od wykończenia?
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie zastosowania ma wylewka samopoziomująca?
  • Jaki jest czas przygotowania i wykonania wylewki?
  • Czy wylewkę samopoziomującą można stosować pod każde wykończenie?

Wiele zastosowań wylewki samopoziomującej

Wylewkę samopoziomującą możemy stosować zarówno do szpachlowania, wyrównywania nierównych podłoży pod wykładziny cienkowarstwowe, np. wykładziny PCV czy wykładziny dywanowe, jak również w przypadku większych ubytków i nierówności, np. gdy chcemy uzyskać idealnie równy, gładki poziom pod warstwy układane z paneli podłogowych, czy parkietu. Zastosowanie wylewki samopoziomującej pozwala na uzyskanie równej, gładkiej powierzchni, co ogranicza zużycie kleju w przypadku układania płytek ceramicznych.

Dobrej jakości wylewka samopoziomująca cechuje się nie tylko wysoką wytrzymałością na ściskanie i zginanie, co gwarantuje wysoką trwałość, a to z kolei – bardzo długi czas użytkowania, ale również wysoką przyczepnością do podłoża. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu praktycznie monolitycznej powierzchni pomiędzy układaną warstwą wylewki samopoziomującej, a podkładem podłogowym, poprzez zastosowanie odpowiedniego gruntu i właściwe zagruntowanie.

Wysoka trwałość to dla użytkownika wiele dziesięcioleci spokoju. Dodatkowo dzięki odporności wylewek samopoziomujących dobrej klasy na ruch mebli na kółkach, podczas intensywnej eksploatacji nie mamy problemów z degradacją podkładu, a co za tym idzie, nie ma konieczności ponownego przeprowadzania remontu. Jak dobrać właściwy produkt do naszych oczekiwań? Jako przykład posłużą nam uznane na rynku budowlanym wylewki samopoziomujące produkowane przez firmę Weber Saint-Gobain.

Szybki czas przygotowania i wykonania wylewki

Duża szybkość wykonania to nie tylko krótki czas ułożenia wylewki dzięki bardzo dobrym właściwościom roboczym, ale również to, że bez zbędnej zwłoki można przystąpić do kolejnego etapu pracy. Przygotowanie produktu jest bardzo łatwe i polega na wymieszaniu go w odpowiedniej proporcji z wodą. Szczegółowe informacje zawarte są na opakowaniu. Sam proces zajmuje zaledwie kilka minut, w trakcie których otrzymujemy gotową wylewkę samopoziomującą, którą możemy układać bezpośrednio na wcześniej przygotowanym podłożu.

W przypadkach, gdy kluczowym czynnikiem jest bardzo krótki czas wykonania prac warto postawić na weber.floor 4045 – błyskawiczną masę szpachlową (ma idealną konsystencję do napraw, wygładzania jastrychów czy modelowania spadków) lub weber.floor 4025, ultraszybką masę samopoziomującą o bardzo wysokiej wytrzymałości. Ona również nada się do szpachlowania, a także do wyrównywania lub wygładzania podłoży pod cienkie wykładziny PVC, dywanowe, parkiet, panele itp. Można ją położyć na podłożach betonowych, jastrychach cementowych, podkładach anhydrytowych i płytkach ceramicznych.

Zastosowanie wylewki samopoziomującej pozwala na uzyskanie równej, gładkiej powierzchni
Zastosowanie wylewki samopoziomującej pozwala na uzyskanie równej, gładkiej powierzchni

Znacznie szersze zastosowanie ma inny produkt szybkowiążący. Weber.floor 4320 to podkład wzmocniony dodatkowo włóknami. Jest doskonałym wyborem w przypadku konieczności wykonania gładkich i wypoziomowanych podkładów pod niemal każdy rodzaj wykończenia – od wykładzin dywanowych, PVC, korkowych, linoleum, paneli podłogowych, parkietu desek OSB i mozaiki po płytki ceramiczne i kamienne.

Nowoczesna chemia budowlana - zobacz całą ofertę marki Weber

Można go kłaść na izolacjach akustycznych wykonanych z maty akustycznej, wełny mineralnej czy styropianu, na warstwie rozdzielającej z folii bądź papy, na płytkach ceramicznych, kamiennych i lastriko, a także na podkładach anhydrytowych. Znakomicie sprawdzi się jako podkład do zatapiania elementów ogrzewania podłogowego elektrycznego bądź wodnego. Stosowany jest także pod posadzki żywiczne.

Wylewka samopoziomująca do stosowania pod każde wykończenie

Wylewka samopoziomująca o dobrych parametrach może być stosowana praktycznie pod każdy rodzaj materiałów wykończeniowych. Ogranicza nas tylko nasza inwencja i oczekiwania związane z finalnym wykończeniem podłogi. Większość wylewek kłaść można zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Szczególnie polecany do układania maszynowego jest samopoziomujący podkład weber.floor 4150.

Idealny jako podkład pod posadzki żywiczne, a także parkiety czy deskę klejoną jest weber.floor 4310. Wzmocniony włóknami produkt może być aplikowany na nietypowych podłożach, takich jak np. płyty OSB czy na płytki ceramiczne. Stosowany jest zarówno w mieszkaniach, w tym w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnia czy łazienka, jak i w znacznie bardziej wymagających piwnicach, garażach czy jako posadzka przemysłowa.

Wylewka samopoziomująca krok po kroku. Jak zrobić wylewkę samopoziomującą? Zobacz instrukcję.

Dobrej jakości wylewka samopoziomująca zapewnia również bezpieczeństwo. Oznacza to, że podkład samopoziomujący nie powinien emitować żadnych substancji szkodliwych, które mogłyby mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie wykonawcy podczas wykonywania przez niego prac, jak i zdrowie użytkownika, w całym okresie eksploatacji produktu.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber