Przygotowanie niezbędnych narzędzi:
- Duże wiadro
- Mieszadło elektryczne
- Paca do rozprowadzania zaprawy
- Wałek kolczasty do odpowietrzania
- Buty z kolcami
Instrukcja krok po kroku:
1. Przygotowanie podłoża
Pierwszym etapem jest staranne przygotowanie podłoża. Musi ono być stabilne, bez pęknięć i wolne od starych powłok, takich jak kleje czy masy bitumiczne, które należy usunąć. Następnie całość dokładnie odkurzamy.
2. Naprawa pęknięć
Ewentualne pęknięcia na podłożu naprawiamy za pomocą żywicy epoksydowej i maty z włókna szklanego.
3. Określenie grubości wylewki
Należy ustalić, jakiej grubości wylewka jest potrzebna, aby uzyskać jednolity poziom, uwzględniając grubość wykończenia podłogi.
4. Uszczelnienie styku ściany z podłogą
Styk między ścianą a podłogą uszczelniamy pianką montażową.
5. Gruntowanie podłoża
Podłoże gruntujemy preparatem weber.floor 4716 rozcieńczonym wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Grunt rozlewamy na podłoże, rozprowadzamy szerokim pędzlem i pozostawiamy do wyschnięcia. W przypadku bardzo chłonnego podłoża gruntowanie powtarzamy.
6. Dlaczego gruntowanie jest istotne?
Gruntowanie uszczelnia podłoże, ułatwiając układanie masy samopoziomującej i zwiększając jej przyczepność. Zapobiega również powstawaniu pęcherzyków powietrza, które mogłyby prowadzić do drobnych dziurek w wylewce. Gruntowanie wykonujemy 3-5 godzin przed rozpoczęciem układania masy.
7. Dylatacje obwodowe
Wokół ścian i słupów wykonujemy dylatacje obwodowe z elastycznej pianki weber.floor 4960 o grubości 5 mm lub innego elastycznego materiału.
8. Przygotowanie wylewki samopoziomującej
Zaprawę samopoziomującą przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odmierzamy wodę, wsypujemy suchą zaprawę i mieszamy przez 1-2 minuty przy użyciu mieszadła wolnoobrotowego. Odstawiamy na 3 minuty, po czym ponownie mieszamy. Sprawdzamy konsystencję i w razie potrzeby korygujemy ilość dodawanej wody.
9. Wylewanie masy samopoziomującej
Zaprawę wylewamy na podłoże pasmami o szerokości 30-40 cm. Kolejne porcje zaprawy przygotowujemy i wylewamy szybko, aby połączyły się w stanie płynnym.
10. Rozprowadzanie i odpowietrzanie masy:
Po wylaniu masę rozprowadzamy pacą i odpowietrzamy wałkiem kolczastym.
11. Wysychanie nowej posadzki:
Kolejne prace na podłodze można wykonywać dopiero po całkowitym wyschnięciu posadzki, co trwa od 1 do 7 dni, w zależności od grubości wylewki.
Wylewka samopoziomująca to prosty i skuteczny sposób na wyrównanie podłoża przed układaniem podłogi. Stosując się do opisanych powyżej kroków, można bez problemu wykonać wylewkę samopoziomującą i uzyskać idealnie płaską powierzchnię. Szeroki wybór wykończeń podłogowych pozwala na dopasowanie efektu końcowego do indywidualnych potrzeb i preferencji.
źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber