Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Konserwacja i pielęgnacja lakierowanych podłóg - poradnik

Odpowiednio zabezpieczony pakiet będzie służył przez wiele lat. W tym celu wykorzystać możemy dostępne na rynku lakiery. Jednak samo polakierowanie podłogi nie wystarczy - niezbędna jest odpowiednia konserwacja i pielęgnacja.

Konserwacja i pielęgnacja lakierowanych podłóg - poradnik
FINISHPARKIET Fabryka Parkietu Ekskluzywne podłogi drewniane
www.finishparkiet.com.pl
FINISHPARKIET Fabryka Parkietu Ekskluzywne podłogi drewniane
Dane kontaktowe:
(56) 474 26 62
Grunwaldzka 61, 13-300 Nowe Miasto Lub.

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniami?
  • Czy warto kupić maty ochronne?
  • Jak powstają zarysowania na podłodze?
  • Jakie są metody impregnacji podłogi?

Ocena jakości parkietu

Pamiętaj, że jakość materiału ma kluczowe znaczenie. Warto postawić na produkty o dobrych parametrach technicznych. Sprawdzony producent podłóg drewnianych jest w stanie zagwarantować, że konstrukcja nie straci właściwości nawet przez 50 lat użytkowania! Taka gwarancja dotyczy na przykład desek dwuwarstwowych FINISHPARKIET. To ważne, by drewno dobrze przyjmowało lakiery i oleje, a jego powierzchnia się nie łuszczyła. Solidny materiał ułatwi pielęgnację i sprawi, że będzie ona bardziej efektywna.

Usuwanie zabrudzeń podłogowych

Plam nie należy usuwać pierwszym lepszym środkiem chemicznym, który wpadnie w ręce. W przypadku powierzchni lakierowanych warto kierować się sprawdzonymi metodami. Na szczęście nie musisz kupować kosztownych preparatów. W większości przypadków sprawdzą się rzeczy, które już znajdują się w domu:

  • płyn do naczyń - usuniemy plamy z mleka, piwa, soku i wina.
  • zimną wodę - najlepsze sprawdzi się w przypadku krwi.
  • spirytus - do atramentu i kredek.
  • benzynę ekstrakcyjną - do czekolady, pasty do butów i tłuszczu.
Finishparkiet Dąb Thermo Antyk (olejowosk)
Finishparkiet Dąb Thermo Antyk (olejowosk) fot. FINISHPARKIET Fabryka Parkietu

Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniami?

Co najbardziej szkodzi lakierowanej i drewnianej powierzchni? Każdy producent parkietu wskaże przede wszystkim wodę i piasek. Przy odrobinie chęci możemy zapobiec ich negatywnemu wpływowi na wygląd i stan materiału. Zadbajmy o czystość swojej podłogi. Najlepiej robić to regularnie.

Do sprzątania przydadzą się:

  • wilgotne ścierki,
  • odsączony mop (nie może być zbyt mokry),
  • miotła do zamiatania,
  • odkurzacz.

Możemy też kupić specjalistyczne preparaty do pielęgnacji parkietów. Zwróćmy uwagę na gatunek drewna. Od niego zależą parametry desek i ich wytrzymałość. Na przykład thermo jesion został zaprojektowany z myślą o ogrzewaniu podłogowym, dzięki czemu dobrze znosi wyższe temperatury.

Czy warto kupić maty ochronne?

Wchodząc do domu, możesz wnieść brud na podeszwach swojego obuwia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie przy drzwiach mat ochronnych. Można zostawiać na nich buty i w ten sposób uniknąć ich kontaktu z podłogą. Szczególną ostrożność należy zachować w deszczowe i śnieżne dni. To wtedy panuje największa wilgoć, a z obuwia może po prostu spływać woda. Zimą chodniki i ulice często posypuje się solą, która także ma szkodliwy wpływ na podłogi drewniane. W każdym domu przydatne będą też tradycyjne wycieraczki.

Finishparkiet Dąb Latte Macchiato
Finishparkiet Dąb Latte Macchiato fot. FINISHPARKIET Fabryka Parkietu

Jak powstają zarysowania na podłodze?

Skąd biorą się rysy na powierzchni desek? Można wymienić dwa podstawowe powody:

  • przesuwanie mebli,
  • chodzenie w szpilkach.

Zarysowań na parkiecie da się uniknąć. Warto kupić podkładki filcowe, którymi zabezpiecza się miejsce styku mebli z podłożem. Filc umieszcza się na nóżkach meblowych, cokołach i wszystkich innych miejscach, które wywierają bezpośredni nacisk na deski. Alternatywną opcją jest zastosowanie zabezpieczeń gumowych. Dzięki nim nie musisz martwić się, że przesuwanie krzeseł lub stołu pozostawi po sobie trwałe ślady. Buty na wysokim obcasie warto zdejmować i zakładać przy drzwiach wejściowych. Chodzenie w szpilkach po całym mieszkaniu to zły pomysł!

Współczesne techniki impregnacji podłogi

Odpowiednie lakiery i oleje mogą zwiększyć wytrzymałość parkietu. Podłogi drewniane od dobrego producenta są zaimpregnowane już w chwili zakupu. Ich odporność na uszkodzenia wynika z:

  • nałożenia 7 warstw lakieru,
  • utwardzaniu promieniowaniem UV,
  • zastosowania 3 warstw olejowosku.

Klient nie musi samodzielnie martwić się metodami impregnacji, ponieważ lakierowanie i olejowanie zostało wykonane jeszcze w fabryce.

źródło i zdjęcia: FINISHPARKIET Fabryka Parkietu