Rośliny zimową porą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
aktualizacja: 2010-02-11 13:57:29
Rośliny zimową porą
Zimową porą sylwetki roślin przybierają odmienny od dotychczasowego wygląd. Spod warstwy przysłaniających liści ukazują się kolorowe, często powyginane pędy, bajeczne owoce czy zasuszone kwiatostany. Ujawnia się niepowtarzalny widok, który można podziwiać jedynie o tej porze roku.
Roślinność iglasta w zimie

Zimą na pierwszy plan wstępuje roślinność iglasta, która przez pozostałą część roku zazwyczaj stoi nieco w cieniu, będąc tłem dla kompozycji liściastych. Kiedy liście opadną, iglaki zaczynają grać pierwsze skrzypce. Doskonale prezentują się na tle kontrastowego, białego puchu, jak również w różnorodnych zestawieniach, zarówno roślinności iglastej jak i liściastej.

Istotne jest, by przy tworzeniu kompozycji pamiętać o zróżnicowanym, lecz harmonijnym doborze gatunkowym. Nie warto sięgać po zbyt dużo różnorodnych gatunków, gdyż taki zabieg wprowadzi jedynie chaos i uwypukli popełnione błędy projektowe. Każda kompozycja jest właśnie częścią projektowania przestrzeni, dlatego też wymaga dogłębnego przemyślenia oraz przeanalizowania istniejącej sytuacji i oczekiwań użytkowników.

Wybrane rośliny zimozielone 

Ognik szkarłatny
Pyracantha coccinea

Krzew zimozielony o liściach opadających w mroźniejsze zimy. Główną ozdobą są owoce, których barwa, zależnie od gatunku, może mieć odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci. Owocostany mogą pozostać na krzewie przez całą zimę, jednakże są przysmakiem ptactwa, dlatego też bardzo często znikają wraz z przyjściem niskich temperatur.

Ognik jest krzewem ciernistym, dlatego nadaje się na formowane lub nieformowane żywopłoty, które będą tworzyć barierę trudną do przebycia. Krzew polecany jest również do rozpinania na jasnych ścianach budynków (barwa ścian stanowić powinna kontrast dla rośliny)

Mahonia pospolita
Mahonia aquifolium

Zimozielony krzew dorastający zwykle do około 2 m wysokości. Krzew, o którego dekoracyjności stanowią soczystozielone, błyszczące liście i początkowo sine, a później granatowe owoce – przysmak ptaków.

Mahonia jest rośliną wrażliwą na mrozy, dlatego wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru i bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt silne słońce może doprowadzić do porażenia i w efekcie zasychania blaszek liściowych.

Krzew doskonale nadaje się na nieformowane żywopłoty w zacienionych miejscach. Polecany jest również do obsadzania podszytu parkowego.

 

Sosna górska odmiany Złoto Zimy
Pinus mugo `Winter Gold`

Kosodrzewina o karłowym wzroście osiągająca po 10 latach około 50 cm wysokości. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest sezonowa zmiana ubarwienia igieł – latem krzew przybiera jasnozieloną kolorystykę, zaś zimą złocistożółtą.

Kosodrzewina polecana jest do ogrodów skalnych oraz przede wszystkim do tworzenia atrakcyjnych zestawów kolorystycznych z innymi roślinami zimozielonymi.

 

Sosna oścista
Pinus aristata

Sosna charakteryzująca się bardzo powolnym wzrostem – po 30 latach osiąga około 3 m. Cechą wyróżniającą są krótkie pędy, lekko wygięte oraz ułożone bardzo gęsto, ciemnozielone igły, na których znajdują się białawe kłaczki żywicy.

Sosna oścista ma bardzo małe wymagania siedliskowe. Ze względu na swój wzrost polecana jest do małych ogrodów, jak również do ogrodów skalnych, a nawet ogrodów japońskich.

Warto jest łączyć rośliny zimozielone (iglaki oraz gatunki liściaste o całorocznym ulistnieniu) z gatunkami o dekoracyjnych pędach. Takie zestawienia gwarantują znakomity efekt i wskazują na świadome zagospodarowanie przestrzeni.

Przy doborze poszczególnych roślin warto jest również sięgnąć po literaturę, w której zawarta jest dokładna charakterystyka gatunkowa. Z takiego źródła można dowiedzieć się o cechach roślin, o ich szczególnej dekoracyjności w różnych porach roku oraz o preferencjach zarówno siedliskowych jak i co do sąsiedztwa.

Taka wiedza może dostarczyć zaskakujących informacji o niektórych , których barwna szata zmienia się nieco w okresie jesienno-zimowym na przykład z zielonej na żółtawą. Dzięki takim właściwościom gatunek okazuje się niezmiernie atrakcyjnym i plastycznym materiałem do różnorodnych zestawień kolorystycznych – zmieniających swój charakter zgodnie z porami roku.

Wybrane rośliny o ozdobnych pędach i korze 

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita `Contorta`
Corylus avellana `Contorta`

Krzew o powolnym wzroście. Cechą charakterystyczną odmiany są silnie poskręcane pędy i liście. Szczególnie atrakcyjny krzew w okresie zimowym, gdy powyginane pędy mogą prezentować się w całej okazałości.

Leszczynę poleca się do małych ogrodów, jako soliter w eksponowanym miejscu. Pędy wykorzystuje się przy aranżacjach suchych bukietów.

Dereń biały `Elegantissima`
Cornus alba `Elegantissima`

Rozłożysty krzew charakteryzujący się dwubarwnymi liśćmi i czerwonawymi pędami. Bardzo tolerancyjny w stosunku do siedliska – znakomicie znosi okresowe zalewanie.

Dereń może stanowić silny akcent kolorystyczny w kompozycjach roślinnych. Polecany jest na żywopłoty nieformowane do każdego parku czy ogrodu. 

 

Kolcosił
Kalopanax pictus

Rzadko spotykane drzewo azjatyckie. Pędy pokryte są kolcami i dzięki temu stanowią niebywałą atrakcję botaniczną. Gatunek wrażliwy na mrozy, jednakże możliwy do uprawy w cieplejszych rejonach Polski.

Na cienkich gałęziach pojawiają się stosunkowo duże liście osiągające nawet 20 cm długości. Polecany jako soliter do dużych przestrzeni parkowych.

Żarnowiec ­miotlasty
Cyisus scoparius

Krzew o miotlastym pokroju dorastający do około 2 m wysokości. W czasie kwitnienia obficie obsypany żółtymi kwiatami. Bardzo wrażliwy na gleby wapienne i zasolenie. Polecany jako luźne nasadzenia krajobrazowe, do rekultywacji zakwaszonych gleb czy stabilizacji skarp i wydm.

Zielone pędy niestety bardzo często usychają zimą, lecz krótki okres ich dekoracyjności wart jest zastosowania tego gatunku w nasadzeniach.

 
Robinia akacjowa `Tortuosa`
Robinia pseudoacacia `Tortuosa`

Drzewo o nieregularnym pokroju, charakteryzujące się malowniczo powyginanymi pędami – szczególnie dekoracyjnymi w stanie bezlistnym.

Gatunek ma małe wymagania siedliskowe – doskonale znosi okresowe susze. Drzewo polecane jako soliter do małych ogrodów.

Klon strzępiastokory
Acer griseum

Drzewo charakteryzujące się cienką ­strzępiastą korą, która bajecznie zwisa z pnia i pędów rośliny. Okazy właściwie pielęgnowane mogą osiągnąć w Polsce nawet 12 m wysokości.

Klon ­strzępiastokory jest odporny na mróz. Należy do najpiękniejszych gatunków ­klonów.

Podczas zimowych spacerów rzut okiem na kształty sylwetek roślin iglastych z pewnością przyniesie nieco zaskakujących wniosków. Może się okazać, że rosnące obok siebie dwa świerki w rzeczywistości są świerkiem i jodłą, a dwie sosny nie należą do tego samego gatunku, gdyż różnią się między sobą wyglądem igieł czy szyszek. Właśnie zimą, gdy otoczenie nie zarzuca nas ogromną ilością barw i kształtów można zwrócić uwagę na rzeczy, które umykają latem.

Ciekawe jest to, że nie tylko rośliny iglaste mogą wieść prym w zimowym krajobrazie. Wiele jest gatunków drzew i krzewów, a nawet traw ozdobnych, których odsłonięte kora, pędy i zasuszone kwiatostany stanowią konkurencyjną atrakcję dla roślin zimozielonych. Kolorystyka pędów – poprzez barwy czerwieni, żółci, srebra czy nawet błękitu, zaskakuje obserwującego przechodnia. Nawet gatunki, których pędy mają odcienie zieleni i giną przez to latem pod płaszczem liści, zimą mogą okazać się niebywale dekoracyjne.

Wybrane rośliny o ozdobnych owocach i kwiatostanach 

 
Platan klonolistny Platanus hispanica

Platan należy do rodzaju drzew o dużych rozmiarach – dorasta w Polsce do 30 m wysokości i około 20 m szerokości. Szczególną ozdobą są liście, łuszcząca się kora oraz zwisające na długich szypułkach owoce, które pozostają na drzewie aż do wiosny. Platan preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte oraz żyzne gleby. Polecany jest zarówno jako drzewo soliterowe, jak i alejowe – zdecydowanie nadaje się do dużych założeń ogrodowych.

 

Kalina koralowa
Viburnum opulus

Krzew o niezwykle ozdobnych owocach pojawiających się już w sierpniu. Owoce są niechętnie zjadane przez ptaki ze względu na wysoką zawartość garbników – dlatego pozostają na krzewach przez całą zimę.

Kalina preferuje gleby świeże, wilgotne, a nawet mokre. Polecana jest do nasadzeń krajobrazowych, także jako składnik kompozycji w mniejszych ogrodach.

Spartyna grzebieniasta `Aureomarginata`
Spartina pectinata `Aureomarginata`

Trawa ozdobna o kępowym, przewisającym pokroju, osiągająca 150 cm wysokości. Wymaga stanowisk słonecznych, doskonale prezentuje się nad zbiornikiem wodnym, w miejscach o zmiennej wilgotności podłoża.

Bylina polecana na rabaty kwietne i zestawienia z innymi trawami ozdobnymi.

Rozplenica japońska
Pennisetum aleopecuroides

Trawa ozdobna o zwartym, gęstym pokroju, osiąga 80 cm wysokości. Charakterystyczne są jej kwiatostany przypominające szczotki do butelek.

Roślina wymagająca stanowisk słonecznych. W uprawie istnieje konieczność pozostawienia pędów na zimę i dzięki temu można cieszyć się ich malowniczym widokiem w oszronione dni.

Kostrzewa pstra
Festuca versicolor

Trawa o kępkowym pokroju, dorastająca do 40 cm wysokości. Wymaga gleb wapiennych i przepuszczalnych, jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie. Jesienią i zimą źdźbła traw przebarwiają się w złotawych kolorach i stanowią atrakcyjny element kompozycyjny.

Roślina polecana jest do ogrodów skalnych jako ciekawe zestawienia z gatunkami bylin kwitnących. Kostrzewa wykorzystywana jest jako kwiat cięty oraz komponent suchych bukietów.

 

Niezmiernie malownicza jest również kora drzew, która latem, osłonięta przez liście, nie zwraca uwagi. Bajecznie wyrzeźbione pnie mogą stanowić istotny element kompozycyjny w ogrodzie. Nie można tu również nie wspomnieć o trawach ozdobnych, których zaschnięte źdźbła stanowią często wiodący element, będący podstawową atrakcją zimowego krajobrazu.

Zimą warto jest zdjąć z nosa letnie okulary i uruchomić inną paletę kształtów i barw, która pozwoli dostrzec rzeczy pozornie niedostrzegalne. Często nie zauważa się piękna, które otacza nas na co dzień. Bo przecież czy rodzima brzoza brodawkowata nie może zachwycać zarówno swą sylwetką jak i fantastyczną kolorystyką? Rysujące się pędy na tle błękitnego nieba doskonale nadają się na wiodący temat niejednego dzieła malarskiego. Warto jest więc włączyć nową wrażliwość patrzenia, która z pewnością urozmaici przetrwanie zimowej pory, a nawet sprawi, że to nie będzie tylko przetrwanie.

Wysokość: do 10 m

Pokrój: krzew

Kwiaty: żółte, silnie pachnące

Kwitnienie: styczeń-marzec

Zastosowanie: ogrody, parki, jako soliter

Stanowisko: słoneczne, półcieniste 

 
Oczar omszony Hamamelis Molis

Oczar omszony jest jedną z niewielu roślin, których kwiaty budzą się do życia w okresie zimowym. Jego złocistożółte, silnie pachnące kwiaty stanowią niespotykaną ozdobę i urozmaicają krzew już od stycznia. Jesienią liście przybierają żółtą barwę. Oczar wymaga gleb żyznych, wilgotnych i próchnicznych, jednakże z powodzeniem zniesie sporadyczne susze.

Młode okazy roślin mogą być wrażliwe na mróz, dlatego należy je sadzić w miejscach osłoniętych od podmuchów wiatru oraz zabezpieczać podczas pierwszych lat rozwoju. Oczary są krzewami o szerokim pokroju, wymagają zatem dużo przestrzeni do wzrostu. Nie przepadają za cięciem, gdyż powstałe rany powoli się zabliźniają, a w ich miejsce nie wyrastają młode pędy. 

 

Kalendarium styczeń-luty

  • Po obfitych opadach śniegu dobrze jest pamiętać o otrząsaniu nadmiaru puchu z roślin o formach kolumnowych. Ciężar śniegu może doprowadzić do wyłamania gałęzi oraz zdeformowania sylwetki rośliny. Chcąc zapobiec odkształceniu pokroju można okręcić roślinę sznurkiem (rys).
  • Gwałtowne zmiany temperatury wynikające z działania w ciągu dnia silnych promieni słonecznych, zaś nocą ochładzania się powietrza, mogą spowodować pękanie kory pni drzew owocowych i w efekcie doprowadzić nawet do zamarcia drzewa. Można uniknąć tego zjawiska poprzez bielenie pni drzew.
 
  • Rośliny zimozielone wymagają okrycia, gdyż silne promienie słoneczne powodują wyparowanie wody z powierzchni liści, a zamarznięta ziemia uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braków. Warto również okryć pozostałe rośliny szczególnie wrażliwe na wahanie temperatur. Jako okrycie można zastosować powszechnie dostępną w centrach ogrodniczych agrowłókninę, jak również słomiane maty, gałęzie drzew iglastych czy w przypadku ochrony bryły korzeniowej korę ogrodniczą.
  • Podczas ujemnych temperatur dobrze jest unikać chodzenia po trawniku, gdyż zamarznięte źdźbła traw pod wpływem ciężaru narażone są na złamanie. Warto jest również zapobiec tworzeniu na trawnikach zasp, gdyż gruba warstwa śniegu sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej, a tym samym doprowadzi do zniszczenia zielonej murawy.
  • Wszelkie pozostawione na drzewach owoce należy usunąć, gdyż na ich powierzchni rozwijają się grzyby chorobotwórcze, które w nowym sezonie doprowadzą do szybkiego gnicia młodych owoców.
  • Pod koniec lutego w sytuacji sprzyjających warunków atmosferycznych można przystąpić do cięcia krzewów kwitnących latem i jesienią. Właściwie przeprowadzone cięcie zaowocuje wydaniem dużej ilości młodych pędów oraz bujnym kwitnieniem.

 

Anna Grąziewicz

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje