Cebulowy szał zakończył się tak samo gwałtownie jak się rozpoczął. Zadecydowała o tym jedna noc 1637 roku, kiedy nastąpiło całkowite załamanie handlu cebulkami. Jednak nie zaprzestano "poszukiwań" coraz to nowszych barw kwiatów i liści, odcieni oraz kształtów płatków.
Wczesnowiosenna rabata z tulipanów i narcyzów upiększa brzeg sztucznej wody |
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Agrowłóknina, geowłóknina oraz agrotkanina - co je różni?
Kiedy sypać wapno na trawnik?
Niebieski czy czarny? Jakie znaczenie ma kolor folii w...
Dowiedz się więcej
- Jak ukryć kosz na śmieci na posesji?
- Jak zbudować kuchnię ogrodową?
- Czas na inteligentne ogrody!
- Jak ukryć szambo w ogrodzie?
Tulipany pochodzą z suchych rejonów Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Ich natura pozwala zatem na szerokie wykorzystanie poszczególnych rodzajów przy planowaniu ogródków skalnych. Wytworzenie cebul sprawiło, że tulipany doskonale znoszą okresy suszy, ale za to znacznie gorzej czują się w mocno zawilgoconej glebie.
Zatem panujące w ogrodach skalnych warunki są doskonałe dla ich rozwoju. Wybornie nadaje się do tego gatunek Tulipa bakeri 'Lilac Wonder', który charakteryzuje się małą wysokością oraz niezmiernie efektownym kwitnieniem. Dzięki niewielkim rozmiarom doskonale też harmonizuje z innymi .
Regularna rabata wprowadza ład i porządek |
Wiele gatunków znakomicie prezentuje się w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska. Szczególnie polecane są tu gatunki z grupy 14. - mieszańce Greiga - odmiany botaniczne, które radzą sobie z brakiem pielęgnacji i bezpośrednim towarzystwem roślin ekspansywnych, towarzyszącym źdźbłom trawy.
Tulipany z grupy 14. doskonale prezentują się z towarzyszącymi im błękitnymi śnieżnikami |
Nie należy zatem obcinać liści, gdyż poprzez proces fotosyntezy przyczyniają się one do powstania nowej cebulki. Przed pozbyciem się nieatrakcyjnych liści i pędu zalecane jest odczekanie około ośmiu tygodni.
Połączenie wysokich tulipanów z niewysokimi szafirkami wprowadza pewną harmonię zauważalną na pierwszy rzut oka |
Przed posadzeniem cebul tulipanów należy usunąć z ziemi wszelkie chwasty i zanieczyszczenia w postaci kamieni, czy kawałków gałęzi. Tulipany nie lubią być nadmiernie zalewane, trzeba więc zapewnić im odpowiednie stanowisko, a gleby ciężkie i gliniaste wymieszać z rozdrobnioną korą, torfem lub piaskiem.
Na dnie wykopanego dołka można usypać warstwę drenażową z piasku grubości około 5 cm. Cebule tulipanów umieszcza się w ziemi na głębokości 10-15 cm, uważając by zawiązki pędów skierowane były ku górze.
Lepiej jest unikać symetrycznego sadzenia, gdyż takie postępowanie doprowadzi do stworzenia bardzo nienaturalnych grup roślin. Cebule należy przykryć warstwą ziemi i starannie ją ugnieść, by pozbyć się przestrzeni wypełnionych powietrzem.
Gr. 1 Pojedyncze kubkowate – kubkowate, pojedyncze kwiaty, kwitną w pierwszej połowie wiosny
Gr. 2 Pełne wczesne – trwałe, pełne kwiaty, otwierają się w pierwszej połowie wiosny
Gr. 3 Tulipany Triumph – pojedyncze kwiaty w kształcie szerokich kubków
Gr. 4 Mieszańce Darwina – duże pojedyncze kwiaty, pojawiają się w drugiej połowie wiosny
Gr. 5 Pojedyncze późne – pojedyncze kwiaty ze spiczastymi płatkami, pojawiają się późną wiosną i wczesnym latem
Gr. 6 Liliokształtne – kwiaty przewężone w środku, o długich, spiczastych, często przewężonych płatkach, kwitną późną wiosną
Gr. 7 Mieszańce Mendla – kwiaty pojedyncze, pojawiają się w pełni wiosny
Gr. 8 Darwina – kwiaty pojedyncze, małe, najczęściej ciemno zabarwione, pojawiają się późną wiosną
Gr. 9 Rembrandta – kwiaty podobne do liliokształtnych, ale o smugowatych płatkach, kwitną późną wiosną
Gr. 10 Papuzie – duże, zmienne, pojedyncze kwiaty o postrzępionych lub frędzlowatych płatkach, kwitną późną wiosną
Gr. 11 Pełne późne – zwykle czarkowate, pełne kwiaty, pojawiające się późną wiosną
Gr. 12 Mieszańce Kaufmana – gatunek botaniczny i jego odmiany, pojedyncze kwiaty, zwykle dwubarwne, kwitną wczesną wiosną, płasko otwierają się w słońcu, liście zwykle plamiste
lub paskowane
Gr. 13 Mieszańce Fosteriana – gatunek botaniczny i jego odmiany, pojedyncze kwiaty, kwitną w pierwszej połowie wiosny, szeroko otwierają się w słońcu, liście zwykle plamiste lub paskowane
Gr. 14 Mieszańce Greiga – gatunek botaniczny i jego odmiany, pojedyncze kwiaty, kwitną w drugiej połowie wiosny, plamiste lub paskowane liście z falistym brzegiem
Gr. 15 Różne – inne gatunki i ich odmiany, kwitną wiosną i wczesnym latem
Na podstawie Wielkiej Encyklopedii Roślin, Muza S.A., Warszawa 2001