Oczko wodne w zimie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2008-06-03 08:26:34
Oczko wodne w zimie
Oprócz stałego kontrolowania jakości wody w stawie, sporo uwagi trzeba poświęcić mu jesienią i przygotować go do przetrwania zimy. Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie dostawały się liście.

Oczko wodne w zimie najlepiej przykryć używając nylonowych siatek. Mają one oczka o średnicy ok. 1cm. Najczęściej spotykana szerokość siatek to 6 m, a długość 4-10 m. Siatkę mocuje się do brzegu specjalnymi szpilkami z tworzywa wbijanymi w ziemię. Na zimę trzeba w ujęciu wody w kaskadzie zamknąć dopływ wody, a samo ujęcie opróżnić z niej i osuszyć.

Dzięki pompie lodowej na stawie zawsze pozostanie przerębel
Dzięki pompie lodowej na stawie zawsze pozostanie przerębel
(fot. Gardena)

W większości zbiorników woda może pozostać na zimę. Oznacza to jednak, że nawet o tej porze roku należy ją pielęgnować. Woda nadal powinna zawierać tlen – jest to wręcz konieczne, gdy w stawie zimują rybki i rośliny. Trzeba więc zadbać o to, aby oczko wodne w zimie nie pokryło się w całości lodem.

Można też umieścić na powierzchni kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są tzw. sztuczne przeręble. Są to krążki ze styropianu, w których znajdują się otwory wentylacyjne. Położony na powierzchni oczka wodnego styropian wmarza w lód, ale woda pod nim pozostaje niezamarznięta. Przez otwór wentylacyjny cały czas dostaje się do niej tlen. Inne rozwiązanie to pompy lodowe. Pracują w temperaturze do -20°C, poruszając wodę przez cały czas.

W stawie mogą spędzać zimę tylko rośliny mrozoodporne. Kosze z nimi należy przesunąć do najgłębszej części oczka – min. 80 cm, w której woda nie zamarznie do dna. Do zimowania rybek staw musi mieć głębokość ok. 1 m.

 

Anna Grocholska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość marcin

06 Lip 2010, 05:34

witam mam pytanie. 2 tygodnie temu w moim oczku wodnym przekwitła woda i od tamtej pory ryby nie mają tlenu,pływają pod powiesznią łapiąc powietrze.ja włączam im pompę wodną żeby dostali tlenu.co jest przyczyną braku tlenu? .Prosze o pomoc gg10095488.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny