Oczko wodne w zimie

Oczko wodne w zimie
Oprócz stałego kontrolowania jakości wody w stawie, sporo uwagi trzeba poświęcić mu jesienią i przygotować go do przetrwania zimy. Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie dostawały się liście.

Oczko wodne w zimie najlepiej przykryć używając nylonowych siatek. Mają one oczka o średnicy ok. 1cm. Najczęściej spotykana szerokość siatek to 6 m, a długość 4-10 m. Siatkę mocuje się do brzegu specjalnymi szpilkami z tworzywa wbijanymi w ziemię. Na zimę trzeba w ujęciu wody w kaskadzie zamknąć dopływ wody, a samo ujęcie opróżnić z niej i osuszyć.

Dzięki pompie lodowej na stawie zawsze pozostanie przerębel
Dzięki pompie lodowej na stawie zawsze pozostanie przerębel
(fot. Gardena)

W większości zbiorników woda może pozostać na zimę. Oznacza to jednak, że nawet o tej porze roku należy ją pielęgnować. Woda nadal powinna zawierać tlen – jest to wręcz konieczne, gdy w stawie zimują rybki i rośliny. Trzeba więc zadbać o to, aby oczko wodne w zimie nie pokryło się w całości lodem.

Można też umieścić na powierzchni kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są tzw. sztuczne przeręble. Są to krążki ze styropianu, w których znajdują się otwory wentylacyjne. Położony na powierzchni oczka wodnego styropian wmarza w lód, ale woda pod nim pozostaje niezamarznięta. Przez otwór wentylacyjny cały czas dostaje się do niej tlen. Inne rozwiązanie to pompy lodowe. Pracują w temperaturze do -20°C, poruszając wodę przez cały czas.

W stawie mogą spędzać zimę tylko rośliny mrozoodporne. Kosze z nimi należy przesunąć do najgłębszej części oczka – min. 80 cm, w której woda nie zamarznie do dna. Do zimowania rybek staw musi mieć głębokość ok. 1 m.

 

Anna Grocholska

Komentarze

Gość marcin
06-07-2010 07:34
witam mam pytanie. 2 tygodnie temu w moim oczku wodnym przekwitła woda i od tamtej pory ryby nie mają tlenu,pływają pod powiesznią łapiąc powietrze.ja włączam im pompę wodną żeby dostali tlenu.co jest przyczyną braku tlenu? .Prosze o pomoc gg10095488.
16-08-2024 17:51
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz