Ogród zimowy - doświadczenia użytkownika (Natalia)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogród zimowy - doświadczenia użytkownika (Natalia)
Przy budowie ogrodu zimowego popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka - mówi Natalia, czytelniczka "Budujemy Dom"

Posadzka wyłożona jest terakotą
Posadzka wyłożona jest terakotą
Parametry: powierzchnia ogrodu – 12 m2; konstrukcja aluminiowa; nieforemny sześciokąt; dach o nachyleniu 50 stopni.
Położenie: wschód.

 

Decyzja: Na etapie budowy domu powiększyliśmy taras, by w przyszłości zmieścił ogród zimowy. Wprowadziliśmy się w czerwcu, ale tak nas denerwowała ta duża nawierzchnia, że już jesienią powstał na niej pokój pod szkłem. Poprzez drzwi łączy się z jadalnią. Chodziło nam o widne miejsce do siedzenia i patrzenia na ogród nawet wtedy, kiedy jest zimno oraz o możliwość uprawiania roślin tropikalnych.

 

Porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z usytuowania ogrodu zimowego, bo nie nagrzewa się tak bardzo, jak ogrody skierowane na południe. Słońce operuje tu tylko do godziny 13. W zimie nie daje możliwości dogrzewania reszty wnętrz. Stawiamy tu za to choinkę, bo jest świetnie widoczna, a w chłodzie wytrzymuje dłużej. Latem, podczas przyjęć pod chmurką w oranżerii organizujemy bufet.

   

 • Mimo wschodniej wystawy musieliśmy założyć na ścianach żaluzje (drewniane). Wspólnie z architekt ogrodu uszyłyśmy też baldachim z batystu, bambusa i łańcuszków, który zawiesiłyśmy pod dachem. Kosztował 140 zł, zamiast 6000 zł (wycena firmy szyjącej zasłony). Zdejmuję go do prania dwa razy w roku.

   

 • Zastosowaliśmy ogrzewanie elektryczne (podłogowe i grzejniki), choć resztę domu ogrzewamy gazem. Uprzedzamy – takie rozwiązanie jest drogie. W zimie utrzymujemy temperaturę 12–14°C.

   

 • Popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka. Zajmują miejsce wewnątrz ogrodu zimowego.

   

 • Bardziej niż wymurowane donice sprawdzają się zwykłe, ponieważ można je przestawiać. Ułatwiają sprzątanie i dostęp do szyb, które myjemy dwa razy w roku.

   

 • Dwa okna dachowe są uchylne, sterowane elektrycznie i mają moskitiery, co polecamy! Dzięki oknom oraz otwieraniu drzwi możemy dobrze wentylować wnętrze tylko latem. Niestety wiosną i jesienią szyby parują, bo brakuje otworów wentylacyjnych w ścianach.

   

 • Wymurowaliśmy wysoki cokół, który służy do zasłonięcia donic i jako siedzisko. W nowym domu, w którym również planujemy ogród zimowy, powtórzymy to rozwiązanie. Kolejny ogród zbudujemy pod balkonem (izolowane zadaszenie od góry), po zachodniej stronie. Mąż odnosił się sceptycznie do budowy pierwszego, a teraz żałuje, że nie jest większy. To ulubione miejsce wypoczynku rodziny i gości. Dzieci też chętnie się tu bawią.

Materiały: konstrukcja z aluminium, polski producent (Expert); na dachu szyby bezpieczne, w ścianach – termofloat.

 

Koszty: materiały z robocizną 60 000 zł, żaluzje z drewna – 2000 zł.

Dwa uchylne okna dachowe wyposażone są w moskitiery i sterowane są elektrycznieBaldachim z batystu ładnie wygląda i się sprawdza. Dwa razy w roku jest prany
Dwa uchylne okna dachowe wyposażone są w moskitiery i sterowane są elektrycznieBaldachim z batystu ładnie wygląda i się sprawdza. Dwa razy w roku jest prany

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny