Parametry:
- powierzchnia ogrodu - 40 m2,
- na planie prostokąta i sześciokąta,
- nachylenie dachu 55 stopni.
Położenie: południowy wschód.
Decyzja: Uprawiam kwiaty egzotyczne (bugenwille, oleandry, storczyki, figi) i potrzebowałam miejsca do ich zimowania. W poprzednim domu miałam ogród zimowy. Ponieważ bardzo się sprawdzał, po przeprowadzce dobudowałam do istniejącego budynku jeszcze większy (kupiłam gotowy dom). Zaadaptowałam prostokątny taras skierowany na południe oraz skrawek ogrodu zwrócony na wschód.
Budowa ogrodu zimowego - porady i przestrogi:
- Radzę koniecznie zadbać o dobrą wentylację. W moim ogrodzie zimowym brakuje wlotów wentylacyjnych w dolnej części ścian lub drzwi. Latem, kiedy jestem w domu i uchylam drzwi oraz okna w dachu i ścianach, w pomieszczeniu nie jest gorąco. Kiedy jednak muszę wyjść z domu i zamykam je ze względów bezpieczeństwa - wracam do sauny! Kwiaty przystosowały się do tego, ale dla mnie jest to mało komfortowe. W zimie na aluminiowych ramach i szybach skrapla się para wodna.
- Konieczne są osłony przed słońcem. W drugim roku użytkowania ogrodu założyłam rolety. Bez nich temperatura w pomieszczeniu dochodziła do 45°C. Zamierzam wyposażyć je w automatykę, ale to duży koszt.
- Zastosowałam mieszane ogrzewanie. Na dawnym tarasie nie zerwałam istniejącej posadzki z płyt klinkieru i w tej części założyłam grzejniki naścienne. W części sześciokątnej, którą budowałam od nowa, zastosowałam wodne ogrzewanie podłogowe. Instalację grzewczą w ogrodzie zimowym połączyłam z gazową instalacją w reszcie budynku. Dzięki sterownikowi utrzymuję tam w zimie temperaturę 8-12°C.
- Choć nie było to dla mnie głównym celem, okazało się, że ciepłem zgromadzonym pod szkłem mogę wiosną i jesienią dogrzać pomieszczenia dzienne. Wystarczy, że otworzę szerokie drzwi między salonem i dawnym tarasem. To działa i obniża rachunki za ogrzewanie.
- Do mycia szyb stosuję specjalny środek, który kupuję w Niemczech. Dwa razy w roku spryskuję nim szyby na zewnątrz i myją się samoczynnie podczas deszczu.
Materiały:
- konstrukcja aluminiowa;
- szyby termofloat, refleksyjne, na dachu wzmacniane;
- producent polski - Glassteam.
Koszty budowy ogrodu zimowego:
- materiały i robocizna - 120 000 zł (7 lat temu), rolety zacieniające - 12 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska