Ogród zimowy z dachem zielonym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogród zimowy z dachem zielonym

Prowadzę firmę ogrodniczo-brukarską i podjąłem się zbudować ogród zimowy własnymi siłami. Popełniłem jednak błąd i pękły dwie szyby - mówi Adam, który wraz z żoną Marzeną są czytelnikami Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 16 m2; na planie kwadratu; konstrukcja z drewna; zielony dach o nachyleniu 35 stopni.

 

Wystawa: południowo-wschodnia.

 

Decyzja: Ogród zimowy dobudowałem 5 lat po budowie domu. Zaprojektowaliśmy go z żoną jako miejsce do zimowania roślin tarasowych, ale po upływie następnych 5 lat zaczęło nam zależeć na przedłużeniu powierzchni mieszkalnej i wypoczynku w jasnym przeszklonym pomieszczeniu. Aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia, od razu zastosowaliśmy lity dach. Na początku był to dach kryty drewnianym gontem, potem tzw. dach odwrócony, nazywany inaczej "zielonym".

 

Materiały: Konstrukcja z drewna sosnowego; potrójne szyby zespolone w ścianach; zielony dach. Licząc od strony wnętrza, dach składa się z: desek szalówkowych, folii paroizolacyjnej, wełny mineralnej o grubości 15 cm, kolejnej folii paroizolacyjnej, desek nabijanych do czoła, folii basenowej, twardej wełny mineralnej o grubości 5 cm, substratu torfowego, roślinności skalnej i linii kroplujących do nawadniania.

W ciągu 15 lat 2 razy konserwowano konstrukcję z drewna. Dziś zastosowano by drewno klejone i impregnowane ciśnieniowo oraz nowocześniejsze szyby Zdaniem właścicieli południowo-wschodnia orientacja jest optymalna, pod warunkiem że ma nieprzeszklony dach. Polecają dach zielony
W ciągu 15 lat 2 razy konserwowano konstrukcję z drewna. Dziś zastosowano by drewno klejone i impregnowane ciśnieniowo oraz nowocześniejsze szyby Zdaniem właścicieli południowo-wschodnia orientacja jest optymalna, pod warunkiem że ma nieprzeszklony dach. Polecają dach zielony

Porady i przestrogi:

  • W pierwszym okresie ogród zimowy ogrzewaliśmy tylko kominkiem z żeliwnym wkładem. Jednak to rozwiązanie nie sprawdziło się, ponieważ kiedy wygasał ogień w pomieszczeniu było zimno. Zlikwidowaliśmy więc kominek, bo zabierał miejsce i podciągnęliśmy tutaj gazowe centralne ogrzewanie (zastosowaliśmy grzejniki naścienne z termostatami). Przy okazji remontu, posadzki z terakoty zastąpiliśmy drewnianymi panelami, uzyskując więcej przytulności i wrażenie ciepła. Wstawiliśmy wygodne meble, rozłożyliśmy dywan, powiesiliśmy obrazy. Wypoczynek umilają nam ptaki. Dookoła widzimy ogród.

     

  • Nie nastawialiśmy się na dogrzewanie reszty pomieszczeń ciepłem z oranżerii. Bardziej chodziło nam o utrzymanie w niej komfortowej temperatury. Dlatego zastosowaliśmy dach odwrócony. Dzięki niemu wnętrze jest znakomicie zaizolowane, nie nagrzewa się nadmiernie, nie potrzeba stosować cieniówek ani rolet. Do wentylacji wystarczają dwie pary drzwi.

     

  • W zimie w oranżerii panuje temperatura około 18 stopni. Po otworzeniu drzwi wewnętrznych szybko wyrównuje się do temperatury w salonie. Latem nie przekracza 25 stopni. Często panuje tu przyjemny chłód i przyjazna wilgotność powietrza.

     

  • Przed budową oranżerii bezwzględnie należy przynajmniej skonsultować się z fachowcami. Prowadzę firmę ogrodniczo-brukarską i podjąłem się zbudować ją własnymi siłami. Wykonałem projekt, wynająłem podwykonawców. Popełniłem jednak błąd podczas wstawiania szyb. Pozostawiłem za mały luz i dwie szyby pękły.

Koszty: konstrukcja drewniana 10 000 zł; szyby zespolone 2000 zł; remont pomieszczenia – 8000 zł.

Wnętrze oranżerii wykończono jak pokój wypoczynkowy. Ma nawet drewnianą podłogę Temperaturę w oranżerii reguluje się również przez otwieranie lub zamykanie drzwi do salonu
Wnętrze oranżerii wykończono jak pokój wypoczynkowy. Ma nawet drewnianą podłogę Temperaturę w oranżerii reguluje się również przez otwieranie lub zamykanie drzwi do salonu

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje