Kominek z żeliwnym wkładem - doświadczenia użytkownika

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek z żeliwnym wkładem - doświadczenia użytkownika

Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna. Jesienią, do włączenia c.o., palę w kominku co dwa dni w godz. 16–22. Rano kafle są jeszcze ciepłe  - mówi Krystyna, członkini Klubu Budujemy Dom.

Żeliwny wkład kominkowy stoi przy zewnętrznej ścianie budynku, bo układ wnętrz wykluczył inną lokalizację. Obudowany jest cegłą szamotową oraz kaflami piecowymi wykonanymi na zamówienie. Stoi na wzmocnionym betonowym postumencie
Żeliwny wkład kominkowy stoi przy zewnętrznej ścianie budynku, bo układ wnętrz wykluczył inną lokalizację. Obudowany jest cegłą szamotową oraz kaflami piecowymi wykonanymi na zamówienie. Stoi na wzmocnionym betonowym postumencie
Niektóre kafle się zdejmuje, by ułatwić czyszczenie kominka
Niektóre kafle się zdejmuje, by ułatwić czyszczenie kominka

Dom: 186 m2, murowany z poddaszem. Ogrzewanie gazowym kotłem i żeliwnym wkładem kominkowym.

 

Parametry kominka: Żeliwny wkład Comfort, Tarnawa. Moc 18 kW, bez systemu DGP. Obudowa z cegieł szamotowych i kafli piecowych.

 

Decyzja: Projektując dom, wiedziałam, że chcę mieć kominek z żeliwnym wkładem. Prosiłam architekta o dobrą lokalizację w dwukondygnacyjnym salonie.

 

Planowałam wnętrza ze stylowymi meblami, dlatego obudowałam wkład kaflami piecowymi. Koniecznie białymi, aby przypominały mi piece z rodzinnego domu. Kafle miały też kumulować ciepło. Rozważałam zastosowanie kominka z płaszczem wodnym, ale odradzono mi to w moim układzie wnętrz.

 

Porady i przestrogi:

 • Pod tak duży i ciężki kominek (800 kg) trzeba odpowiednio przygotować postument. Najlepiej zrobić to podczas budowy fundamentów. Oczywiście w podłodze poprowadziłam kanał nawietrzny.

   

 • Model i moc kominka wybrali fachowcy, po obejrzeniu domu. Nie popełnili błędu, podobnie jak zdun. Kominek działa sprawnie, mimo że dom stoi na leśnej polanie, pośród wysokich drzew.

   

 • Nie zamontowałam w wysokim salonie wiatraka pod sufitem, wymuszającego krążenie ciepłego powietrza. Dostępne w sprzedaży wiatraki są głośne i nieestetyczne. Zamykam natomiast drzwi do sypialni, aby ograniczyć ucieczkę ciepłego powietrza na antresolę.

   

 • Budowa kominka trwała miesiąc. Obudowa z cegieł szamotowych, a potem z kafli musiała wyschnąć. Wcześniej sporo czasu upłynęło, zanim znalazłam wykonawcę kafli. Ale warto było czekać. Kominek, dzięki szamotowo-kaflowej obudowie, jest ekonomiczny.

   

  Jesienią, do włączenia c.o., palę w nim co dwa dni w godz. 16–22. Rano kafle są jeszcze ciepłe. Ponieważ wolno stygną, do wieczora w domu jest komfortowa temperatura. Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna.

   

 • Palę suchym drewnem, które sezonuję w ogrodzie. Przed zimą roczną dawkę przenoszę do pomieszczenia gospodarczego. Drewna nie tnę drobno, bo grube kłody wolniej się spalają. Do rozpalania używam gałązek sosnowych i szyszek z ogrodu.

   

 • Regularnie wzywam kominiarza, ponieważ wymagają tego też warunki ubezpieczenia domu.

Koszty: Wkład żeliwny – 3199 zł, kafle piecowe na zamówienie 120 sztuk – 6900 zł, cegła i glina szamotowa, rury, robocizna – 6000 zł.

Niektóre kafle są ażurowe, aby ciepłe powietrze lepiej krążyło. Kafle w formie kratek zamontowano w górnej i dolnej części obudowy. Na dole znajdują się po dwóch przeciwległych stronach Niektóre kafle są ażurowe, aby ciepłe powietrze lepiej krążyło. Kafle w formie kratek zamontowano w górnej i dolnej części obudowy. Na dole znajdują się po dwóch przeciwległych stronach

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Sławek Podemski

01 Sty 2015, 14:42

Jestem zainteresowany zakupem kafli, proszę o powiedzieć gdzie pani kupiła mój mail lucmin@wp.pl

time image

Gość Eugeniusz Okoniewski

10 Kwi 2014, 16:28

Pani Liliano jestem zainteresowany obudowaniem wkładu kominkowego , prosze mi napisac gdzie pani kupila kafle

time image

03 Sie 2013, 05:17

Cytat a nie lepiej bylo piec steatytowy finski? zamiast sie bawic w te kafle ktore maja kumulowac cieplo?. Kafle to mnóstwo worów i setki wzorów szkliw ...Steatyt jest kolorowy jak...............tundra w noc polarną

time image

Gość adiqq

08 Paź 2011, 06:23

Moja rodzina to chyba z tych leniwych jest. Moi rodzice mają piękny kominek , podobny nawet do tego przedstawionego na zdjęciu, i jakoś nikt w nim nie pali...od święta wielkiego, czyli 1-2 razy na rok. A mają go już ponad 10 lat....jak jest zimno, to rozpalają piec CO....ja też mam ...

time image

07 Paź 2011, 20:33

Cytat a nie lepiej bylo piec steatytowy finski? zamiast sie bawic w te kafle ktore maja kumulowac cieplo?. To Ty chyba nie znasz kafli. Cytat Wcześniej sporo czasu upłynęło, zanim ...

time image

Gość a

07 Paź 2011, 20:25

a nie lepiej bylo piec steatytowy finski? zamiast sie bawic w te kafle ktore maja kumulowac cieplo?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA