System dystrybucji gorącego powietrza powinien być dopasowany do konkretnego domu, zatem najlepiej aby był elementem jego projektu.
Zasady doboru odpowiedniego – ze względu na sposób obiegu powietrza – systemu. Jeśli pomieszczenia, które mają być ogrzane, są małe i znajdują się niedaleko od kominka (tak, że do dostarczania do nich ciepłego powietrza wystarczą przewody nie dłuższe niż 4–5 m), można zastosować tańszy obieg grawitacyjny, który w opisanych warunkach będzie miał wystarczającą wydajność (różnica temperatury wywołująca ruch ciepłego powietrza ku górze będzie wystarczająca do pokonania odległości od kominka do wylotu przewodu grzewczego).
Uwaga! Zbyt mała odległość kominka do nawiewów oraz stosunkowo mała prędkość krążącego powietrza może spowodować, że będzie ono zbyt gorące, co prowadzi do przypalania się kurzu na wylocie z kratek lub anemostatów. Dlatego też obecnie raczej odchodzi się od tego typu rozwiązań.
Jeśli chcemy ogrzać większą powierzchnię albo nawet cały dom, lepiej wybrać obieg wymuszony. Sprawdźmy tylko, czy możliwe będzie wydajne ogrzewanie wyznaczonej powierzchni kominkiem – obliczając w tym celu strumień powietrza potrzebnego do jej ogrzania i straty ciśnienia na poszczególnych odnogach systemu. Otrzymany wynik umożliwi dobranie właściwego typu wentylatora aparatu nawiewnego, odpowiedniej wydajności do potrzeb konkretnej instalacji.
Emilia Rosłaniec
Współpraca Adam Szpakowski