Artykuły: Kominki i kominy
Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy, ile kosztuje i co grozi za jego brak? Prawo budowlane 2024
Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy? Jak często należy go przeprowadzać? Takie pytania pojawiają się na forach internetowych, także na forum.budujemydom.pl. Prawidłowej odpowiedzi udzielą tylko nieliczni właściciele domów, a tymczasem, w kwestii przeglądów kominiarskich dokonała się mała rewolucja.
Rury kominowe: serce twojego systemu grzewczego
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką rolę pełnią rury kominowe w Twoim systemie grzewczym? To nie tylko element konstrukcyjny, ale przede wszystkim fundament bezpieczeństwa i efektywności całej instalacji. Właściwy dobór przekroju i grubości rur, a także ich odpowiednie dostosowanie do specyfiki przewodzonych spalin, może zapobiec poważnym problemom, takim jak ryzyko pożaru czy zatrucia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu rur kominowych, trójników, kolan oraz złączek i redukcji, aby pomóc Ci zrozumieć, jak ważne są te komponenty dla bezawaryjnej pracy Twojego systemu kominowego.
Artykuł promocyjny
Co z zakazem palenia w kominku? Od kiedy i kogo obowiązuje?
Czy obowiązuje zakaz palenia w kominku? W domu, który będę budował, marzy mi się kominek. Przeprowadzę się z bloku, gdzie to właśnie takiego elementu bardzo mi brakuje. Ale jestem zdezorientowany, bo dochodzą do mnie sprzeczne informacje – jedni mówią, że bez problemu można używać kominków, inni zaś, że jest zakaz palenia w kominkach już teraz albo niedługo będzie. Jak to w końcu wygląda? Odpowiadamy na pytanie czytelnika.
Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym
W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła w domu, należy zdecydować, czy wybieramy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) czy wkład z płaszczem wodnym, który będzie zasilał klasyczną instalację centralnego ogrzewania. Kominek pomocniczy również zaleca się wyposażyć w instalację do rozprowadzenia ciepła, w przeciwnym razie będzie on w stanie nagrzać jedynie wnętrze, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie pomieszczenia przyległe.
Jak regulować moc grzewczą kominka?
Moc grzewcza kominka jest ściśle uzależniona od dwóch czynników: ilości spalanego paliwa oraz ilości dostarczanego powietrza (tlenu). W praktyce mamy wpływ jedynie na te dwa elementy: ilość załadowanego opału oraz tempo jego spalania.
Praktyczne rady użytkownika kominka
Żałujemy, że podczas układania podłogi, nie pomyśleliśmy o większej powierzchni ochronnej przed kominkiem - istniejący pas z płyty granitowej (jak na obudowie) jest zbyt wąski - mówi Grażyna, która kominek użytkuje od 2018 r.
Efektywne i ekonomiczne grzanie kominkiem grawitacyjnym
Wkład kominkowy traktujemy jako główne zabezpieczenie komfortu cieplnego, kiedy następują przerwy w dostawie prądu. Wybraliśmy model, w którym nie ma elementów elektrycznych, ciepło rozchodzi się grawitacyjnie - mówi Anna, która kominek grawitacyjny użytkuje od 2021 r.
Wolałam mieć kozę grzewczą, niż narożny kominek przewidziany w projekcie
Kupiłam połowę bliźniaka, który znajduje się na kameralnym osiedlu. Ekipa deweloperska na moje zlecenie zamontowała w salonie kozę grzewczą. W projekcie architektonicznym wskazywano realizację narożnego kominka, skierowanego w stronę salonu - mówi Ania, która kozę grzewczą użytkuje od 2014 r.
Ogrzewanie domu w sercu Mazur. Kominek, pieco-kuchnia i sekrety ciepłej obudowy
Zleciłem wykonanie instalacji grzewczej z grzejnikami na ścianach, kominkiem z płaszczem wodnym, pieco-kuchnią, dwoma zasobnikami c.w.u. (150 l). Taki system grzewczy świetnie się sprawdza, szybko osiągamy komfort cieplny - mówi Roman, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.
Jakie rury do rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka?
Sposób rozprowadzenia systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) powinien być zaprojektowany przez fachowca; projekt ten powinien podawać przekroje rur, lokalizację ich wylotów, wydajność wentylatora oraz nastawy poszczególnych anemostatów i przepustnic.
Oto 3 najważniejesze zalety kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów. Po pierwsze - w domu nie było miejsca na rury DGP. Po drugie - jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. Po trzecie i najważniejsze - drewno nadal jest tańsze od gazu... - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z płaszczem wodnym użytkują od 2012 r.
Jaki kominek wybrać?
Obecnie można perfekcyjnie dopasować model wkładu kominkowego lub kozy do każdego budynku, ładnie wkomponować go w wystrój wnętrza.
Jaki komin do jakiego paleniska?
Odpowiedni dobór komina jest nie mniej ważny, niż kotła, kominka lub pieca. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że tak naprawdę to komin jest ważniejszy, gdyż jeżeli on będzie działał źle, to żadne z wymienionych urządzeń i tak nie będzie w stanie funkcjonować prawidłowo, choćby samo było najwyższej jakości. Spośród jakich kominów możemy więc wybierać?
Jakie są oznaczenia kodowe kominów prefabrykowanych?
Najistotniejsze cechy komina prefabrykowanego szybko poznamy, jeżeli będziemy umieli rozszyfrować oznaczenie kodowe umieszczone na jego etykiecie. W tym krótkim kodzie nie ma wprawdzie informacji np. o materiałach, z których go wykonano, ale zawiera dane o najważniejszych cechach użytkowych. A to one przesądzają o tym, czy komin nadaje się do użytku z danym rodzajem kotła lub pieca.
Ogrzewanie kozą wykończoną białymi szkliwionymi kaflami - reportaż
Dzięki rozmaitym zabiegom oraz panoramicznej szybie, duża koza wygląda lekko i jasno, a nie masywnie i ponuro. Do montażu też przygotowaliśmy się precyzyjnie i odpowiednio wcześnie - mówią Grażyna i Tomasz, którzy kozę grzewczą użytkują od 2017 r.
Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym nie sprawdza się w okresach przejściowych!
Przy podłogówce i braku grzejników na ścianach oraz użytkowaniu przez kilka godzin w okresach przejściowych (przed włączeniem kotła na gaz), kominek z płaszczem wodnym się nie sprawdza - mówi Rafał, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2015 r.
Kominek z zimną obudową - przez zaniedbanie pękła szyba
W kominkach z dużą szybą warto wymieniać co 2-3 lata sznurek w drzwiczkach, ponieważ twardnieje pod wpływem preparatów do czyszczenia szyby i przestaje amortyzować jej naprężenia. Zaniedbałem to, szyba pękła - mówi Krzysiek, który kominek z systemem DGP użytkuje od 2012 r.
Kozy grzewcze, czyli piece wolno stojące
Piece wolno stojące, tzw. kozy, mają niewątpliwy urok i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szeroka oferta producentów, różnorodna stylistyka i nowoczesna technologia sprawiają, że coraz częściej zastępujemy nimi tradycyjne kominki.
Na co zwracać uwagę podczas budowy i remontu komina?
Tradycyjny murowany komin w nowym domu to rzadkość. Zastąpiły je kominy prefabrykowane - łatwiejsze w montażu, o gwarantowanej jakości i z wieloletnią gwarancją. Coraz częściej też zamiast próbować naprawiać stary komin decydujemy się po prostu na zastąpienie go nowym z prefabrykatów.
Dobór komina do paliwa - węgiel, pellety, drewno
Dobór źródła ciepła jest podstawą do zaprojektowania komina. Problemem są nowoczesne kotły na paliwo stałe, które przy wzroście wydajności wytwarzają spaliny o coraz niższej temperaturze, co powoduje wkraplanie się wilgoci a wraz z nią powstawanie kwasów.
Jak uszczelnić połączenie komina z dachem?
Na efekty źle uszczelnionego połączenia komina z dachem nie trzeba długo czekać. Zobacz, jakiego rodzaju obróbki blacharskie zastosować i jak sobie radzić z nieszczelnościami wokół komina.
Komin stalowy vs. ceramiczny - porównujemy systemy
W większości polskich domów jest jakiś kocioł, kominek albo piec. Żeby odprowadzić z nich dym i spaliny, niezbędny jest komin. Do niedawna powstawały one głównie w tradycyjny sposób, jako murowane z cegły. Obecnie zdecydowanie bardziej popularne są kominy systemowe - ze stali lub ceramiki. Który z nich wybrać?
Czym jest kominek ekologiczny? Jakie ma zalety i wady?
Kominek ekologiczny, zwany biokominkiem lub ekokominkiem, jest urządzeniem grzewczym, którego użytkowanie zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domu i środowisku naturalnemu. Gdzie sprawdzi się taki rodzaj kominka? Jakie biopaliwo wybrać? Jakie są zalety oraz wady biokominków?
Jaki komin powinien być do kominka?
Aby przez długie lata kominy spełniały swoją funkcję, były trwałe i bezpieczne, muszą być dobrane odpowiednio do źródła ciepła (wymagana odporność na wysoką temperaturę oraz agresywne składniki zawarte w dymie lub spalinach) oraz fachowo wykonane.
Jak ocieplić komin wełną mineralną?
Izolacja komina może bardzo poprawić jego działanie - usunąć problemy z dymieniem przy rozpalaniu, zawilgoceniem jego ścianek, czy niewydolnością kanałów wentylacyjnych. Dobrze wykonane, niepalne ocieplenie z wełny mineralnej zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania pożaru w budynku, nawet w razie wystąpienia tak ekstremalnych zjawisk jak pożar sadzy w samym kominie.
Bezpieczny komin - ciąg, szczelność i eksploatacja
Kominy powinny być niezawodne, bo usuwają niebezpieczne produkty spalania, a także zanieczyszczone powietrze z wnętrz.
Wybór komina do domu energooszczędnego
Jesteśmy na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Chcemy, żeby był jak najbardziej energooszczędny. Będziemy go ogrzewać kotłem kondensacyjnym na gaz z sieci, ale w salonie planujemy kozę, której będziemy używać sporadycznie, w okresach przejściowych i do tworzenia nastroju. Nie przewidujemy rekuperatora. Jaki komin będzie najlepszy w przypadku tych dwóch urządzeń. Niestety nie będą one blisko siebie.
14 błędów popełnianych podczas budowy komina
Kominy pełnią bardzo ważną funkcję. Odprowadzają spaliny, dym i zużyte powietrze. Zapewniają też utrzymanie właściwych warunków higieniczno-sanitarnych we wnętrzach, które wymagają odpowiedniej wentylacji. Obecnie powszechnie stosuje się łatwe w montażu gotowe systemy prefabrykowane, które ograniczają liczbę popełnianych błędów wykonawczych.
Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej
Do awaryjnego zasilania w energię elektryczną urządzeń grzewczych należy używać wyłącznie urządzeń przeznaczonych do tego konkretnego celu, a w każdym razie takich, których producent wyraźnie zapewnia, że napięcie wyjściowe ma przebieg idealnie sinusoidalny.
Zasady montażu zasilacza awaryjnego UPS
Montaż zasilacza awaryjnego najlepiej zlecić profesjonalnemu elektrykowi lub instalatorowi urządzeń techniki grzewczej. Dla tych, którzy chcieliby wykonać to samodzielnie, mamy kilka ważnych rad.
Jak długo działa zasilacz awaryjny UPS?
Czas pracy zasilacza awaryjnego z wbudowanymi bateriami przy określonym obciążeniu podaje jego producent. Jak długo może działać zasilacz awaryjny UPS?
Kiedy musisz mieć zasilacz awaryjny UPS?
Zasilacz awaryjny UPS to naturalne uzupełnienie instalacji grzewczej bazującej na kotle gazowym czy olejowym dowolnego typu, a także kotle na paliwo stałe, również tym z podajnikiem (zakres żądanej mocy zwykle nie przekracza 300 W). UPS gwarantuje bowiem wytwarzanie ciepła wtedy, gdy przerwa w dopływie prądu paraliżowałaby pracę chronionych urządzeń.
Nasady kominowe - kiedy trzeba i jak je poprawnie zamontować?
Nasady kominowe montuje się po to, aby chroniły przewód kominowy przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu. Od prawidłowości ich doboru zależy wydajność całego systemu kominowego.
Kominek w salonie
Większość z nas nie wyobraża sobie salonu bez kominka, dlatego ważne jest, by przed podjęciem decyzji o jego budowie, poświęcić mu nieco uwagi.
Porównujemy kominki gazowe, wkłady kominkowe i piece wolno stojące
Popularne niegdyś kominki z otwartym paleniskiem dziś budowane są rzadko. Na ogół montuje się bowiem specjalne wkłady z przeszklonymi drzwiczkami (i w różny sposób je obudowuje), ewentualnie piece wolno stojące (tzw. kozy).
Jakie są rodzaje kominków? Charakterystyka i aranżacje
Są takie elementy wystroju wnętrza, które zawsze będą w modzie. Jednym z nich jest kominek. Od lat dekoruje salony, od czasu do czasu emigruje do innych pomieszczeń, grzejąc oraz zdobiąc jednocześnie.