Czym jest kominek ekologiczny? Jakie ma zalety i wady?

Czym jest kominek ekologiczny? Jakie ma zalety i wady?

Kominek ekologiczny, zwany biokominkiem lub ekokominkiem, jest urządzeniem grzewczym, którego użytkowanie zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domu i środowisku naturalnemu. Gdzie sprawdzi się taki rodzaj kominka? Jakie biopaliwo wybrać? Jakie są zalety oraz wady biokominków?

Czym jest kominek ekologiczny (na biopaliwo)?

Kominek ekologiczny jest opalany specjalnym biopaliwem, które powstaje na bazie alkoholu etylowego. Nie wytwarza ono sadzy, popiołu i dymu, a do tego jest bezwonne i spala się w całości.

Rozpalanie tego typu kominka jest proste: wystarczy napełnić zbiornik paliwem i zapalić płomień przy pomocy długiej zapałki lub zapalniczki. Temperaturę pomieszczenia i wysokość płomienia można regulować przy pomocy pilota. 

W odróżnieniu od tradycyjnych kominków, sprawne działanie biokominka nie wymaga przewodów kominowych

Na rynku są dostępne modele wolnostojące, do zabudowy oraz ścienne, a do ich produkcji używa się: stali, szkła, kamienia, betonu lub płyt MDF.

Gdzie sprawdzi się biokominek?

Biokominek to urządzenie przenośne, które można ustawić w dowolnym miejscu: w salonie, w sypialni lub w innym pomieszczeniu. Sprawdzi się również na tarasie i na balkonie. 

Należy jedynie pamiętać, że nie może znajdować się bliżej niż 40 cm od materiałów łatwopalnych. Interesującym rozwiązaniem są także biokominki, które służą jako meble, np. stolik kawowy. 

Biokominek na biopaliwo na stole
Oryginalnym rozwiązaniem są tzw. meble z ogniem. (fot. Spartherm)

Jakie biopaliwo do kominka wybrać?

Kominek ekologiczny należy opalać paliwem płynnym lub żelowym.

Paliwo ekologiczne musi być wytworzone na bazie etanolu (ok. 96%) i wody (ewentualnie substancji żelujących w przypadku paliwa żelowego), a jego produktem spalania jest niewielka ilość dwutlenku węgla i pary wodnej. Wysokiej jakości biopaliwo nie brudzi (po spaleniu nie pozostaje sadza czy popiół).

Bioetanol nie może powodować wysuszenia powietrza, ale je delikatnie nawilżać. Można wybrać biopaliwo zapachowe, np. o zapachu lasu, kawy czy egzotycznych przypraw.

Paliwo do spalania w kominku bio musi posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Jak długo pali się biokominek?

Kominki na biopaliwo są proste w obsłudze. Płyn należy wlać do metalowego pojemnika, zapełniając go w połowie. Ten pojemnik znajduje się w otworze biokominka i jest wyposażony we wkładkę absorbującą paliwo i zabezpieczającą przed wylaniem płynu. 

W trakcie spalania ani od razu po wygaśnięciu ognia nie należy dolewać paliwa, gdyż grozi to poparzeniem i pożarem.

Jeden litr biopaliwa wystarczy na około 3-5 h działania biokominka. Czas palenia zależy od ustawienia wysokości płomienia oraz od przepływu powietrza w pomieszczeniu. Natomiast jeden litr najwyższej jakości paliwa przy optymalnych warunkach i średnim płomieniu spala się dopiero po upływie 6 h. 

Biokominek jest wygaszany przez odcięcie dostępu tlenu do komory spalania. Do tego celu służy rączka do regulacji płomienia i wygaszania paleniska.

Biokominek ścienny
Biokominek efektownie prezentuje się zawieszony na ścianie. (fot. Flamino)
Biokominek na półce
Biokominki mogą mieć formę ozdobnych akcesoriów. (fot. Conmoto)
Biokominek wolnostojący (na biopaliwo)
Kominek ekologiczny wolnostojący. (fot. decofire.pl)

Jakie są zalety i wady biokominka?

Główne zalety kominka ekologicznego to:

  • mobilność urządzenia,
  • stosunkowo niska cena,
  • prosta obsługa,
  • brak wytwarzania gazów cieplarnianych,
  • bezwonne spalanie (wyjątkiem jest biopaliwo żelowe, które nie jest w 100% bezwonne),
  • brak wytwarzania sadzy i popiołu. 

Do wad biokominków można zaliczyć:

  • niski potencjał grzewczy,
  • konieczność częstego wietrzenia pomieszczenia, w którym znajduje się kominek ekologiczny (wytwarzanie dwutlenku węgla). 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Planika

Komentarze

retrofood
09-02-2023 19:36
No i się stało. Zaniepokojeni sąsiedzi ujrzeli blask ognia i zawiadomili straż pożarną. A tu kominek był wirtualny...   https://www.wiocha.pl/1747365,Czujni_sasiedzi_wezwali_strazakow
retrofood
04-10-2022 13:49
Każdy kominek, oprócz szpanu oczywiście, ma w polskich warunkach sens wyłącznie wtedy, kiedy pełni funkcję źródła ciepła. Kiedyś było to źródło ciepła podstawowe, dzisiaj przeważnie jest to źródło rezerwowe. Bo w polskich warunkach klimatycznych (i nie tylko), każdy ...
Elfir
04-10-2022 01:25
biokominek jako ekokominek? kojarzy mi się z ekogroszkiem. ten sam sens przedrostka "eko"  
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz