Drzwi z płyt MDF lepsze od drewnianych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Drzwi z płyt MDF lepsze od drewnianych

Nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji - mówią Jola i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drzwi użytkują od ponad 2 lat.

Parametry domu: powierzchnia 280 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

 • rozwierane - z płyty MDF o podwyższonej dźwiękoszczelności, 80 cm x 207 cm, w tym 7 szt. pełnych skrzydeł pomalowanych matowym lakierem w białym kolorze (RAL Classic 9010), z czego jedne z pionową szybą; 5 szt. skrzydeł pełnych, oklejonych fornirem Orzech Cardinal, a jedne z górnym naświetlem; 
 • przesuwne - dwuskrzydłowe z matowego, bezpiecznego szkła, otwierane synchronicznie, szer. 2 x 75 cm, wys. 200 cm. 

Ościeżnice: stałe, 1 szt. regulowana.

Klamki: stal Inox.

Fornirowane skrzydła
Fornirowane skrzydła dopasowano do podłogi z drewna orzecha północnoamerykańskiego

Montaż: nastąpił po wykończeniu posadzek i ścian. Przeprowadzili go pracownicy firmy, wykonującej drzwi na zamówienie. Trwał 2 dni. Od tego czasu zawiasy i zamki nie wymagały regulacji, ani smarowania.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Decyzja: nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. Mamy nowocześnie urządzone wnętrza i zależało nam na produktach doskonałej jakości, ale w prostej szlachetnej formie. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji.

Na parterze, gdzie mamy białe ściany, wybraliśmy białe lakierowane skrzydła. Zabieg, polegający na zlewaniu się drzwi ze ścianami, udał się. Woleliśmy skierować uwagę widzów na wystrój oraz na szklane dwuskrzydłowe drzwi przesuwne między wiatrołapem a pomieszczeniami dziennymi.

Chowane w kasecie ściennej tafle szkła również mają prostą formę i w dyskretny sposób dekorują reprezentacyjne wnętrza. Zastosowaliśmy w nich mechanizm synchronicznego otwierania. Koniecznie zależało nam na tym, bo wystarczy tylko poruszyć jeden z pochwytów, żeby obie części lekko się rozsunęły. Ułatwia to wnoszenie np. zakupów. Warto go mieć!

W pokojach na piętrze ułożyliśmy podłogi z drewna orzechowego, więc dobraliśmy do nich kolor forniru na drzwiach. Udało się je zgrać kolorystycznie. Ze wszystkich drzwi w budynku jesteśmy bardzo zadowoleni.

Szklane drzwi przesuwne
Szklane drzwi przesuwne zaopatrzono w mechanizm synchronicznego otwierania i kasetę ścienną
Wejście do garderoby
W garderobie skrzydło rozwierane zabiera sporo miejsca
Rozwierane drzwi płytowe z płyty MDF
Rozwierane drzwi płytowe z płyty MDF pomalowano matowym lakierem
Naświetle w drzwiach wewnętrznych
W pokoju gościnnym nad skrzydłem umieszczono naświetle

Drzwi wewnętrzne - porady i przestrogi:

 • Na początku planowaliśmy możliwie najszersze drzwi dwuskrzydłowe, ale nie przygotowaliśmy się do tego na etapie wznoszenia ścian. Otwory powstały według wskazań projektu i nie wszystkie pozwalają na użycie drzwi przesuwnych. Dopiero w czasie pomiarów przed złożeniem zamówienia, okazało się, że szerokość obu skrzydeł chowanych w kasecie zamontowanej wewnątrz ściany może mieć tylko 116 cm w świetle ościeżnicy. Zamontowanie szerszych drzwi nie było możliwe. Tym, którzy chcą mieć przesuwne drzwi z kasetą, radzimy aby taki zamiar uwzględnili odpowiednio wcześnie w projekcie. Celowo zamówiliśmy szkło obustronnie gładkie, żeby nie "trzymało" kurzu i łatwo się myło. Jest bardzo praktyczne. Mechanizm synchroniczny działa bez zarzutu.

 • Wykonawcy drzwi namówili nas do zastosowania zamków magnetycznych, bez tradycyjnej zapadki i zasuwki. Działają cicho i bezusterkowo. Mają nowoczesny wygląd. Absolutnie uzasadniony wydatek, podobnie jak skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. W pokojach prywatnych jest bardzo cicho. Jedyne, co musimy zareklamować u wykonawców to listwy przypodłogowe, które dobraliśmy do drzwi i montowaliśmy razem z drzwiami. W kilku miejscach zostały źle spasowane.
   
 • Dorosłe córki poprosiły nas o pełne drzwi do ich pokojów. Uszanowaliśmy ich życzenie i na piętrze, dookoła holu, żadne ze skrzydeł nie mają szyb. W górne naświetle zaopatrzyliśmy jedynie drzwi do pokoju gościnnego na półpiętrze, więc do holu wpada trochę światła. Żałujemy, że nie mogliśmy doświetlić holu przez resztę drzwi. Moglibyśmy uzyskać ciekawy efekt świetlny i architektoniczny.

Drzwi wewnętrzne - koszty drzwi i montażu:

 • Drzwi dwuskrzydłowe z całym osprzętem 8000 zł. 
 • Drzwi rozwierane, komplet, średnio 1500 zł, z naświetlem 2460 zł, z szybą 1825 zł.
 • Klamki 1250 zł. 
 • Montaż 2360 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje