Możliwość wyprowadzenia spalin poziomo przez ścianę obwarowana jest szeregiem warunków, powiązanych także ze sposobem wentylacji.
Odprowadzenie spalin poziomo przez ścianę zewnętrzną, zamiast przez komin ponad dach (kanały kominowe), to rozwiązanie popularne w domach z kotłami gazowymi. Także w tych nowych, choć pierwotnie opracowano to rozwiązanie z myślą o remontowanych budynkach. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że trzeba w tym przypadku spełnić pewne istotne wymagania, wynikające nie tylko ze specyfiki samego kotła, ale również budynku i jego wentylacji.
Kiedy dozwolone jest odprowadzanie spalin przez ścianę?
Żeby odprowadzać spaliny przez ścianę przede wszystkim muszą być równocześnie spełnione 3 warunki:
- dom musi być wolnostojący, a więc nie w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej;
- moc kotła gazowego nie może przekraczać 21 kW;
- kocioł musi mieć zamkniętą komorę spalania.
Ponadto są jeszcze pewne wymogi odnośnie umiejscowienia wylotu spalin w ścianie (np. przynajmniej 0,5 m od krawędzi okien otwieranych), lecz te nie są zwykle trudne do spełnienia.
Rodzaj zabudowy oraz moc są określone jednoznacznie. Natomiast z zamkniętą komorą spalania sytuacja jest trudniejsza, tym bardziej, że nakładają się na to wymogi związane z wentylacją.
Warto zacząć od tego, że wszystkie obecnie sprzedawane gazowe kotły kondensacyjne mają z założenia zamkniętą komorę spalania. Fabrycznie są przystosowane do współpracy z koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym, czyli takim, w którym rura wewnętrzna odprowadza spaliny, natomiast zewnętrzna służy do zasysania powietrza. Przy czym to powietrze czerpane jest bezpośrednio z poza budynku. Dostępne są jednak tzw. adaptery, czyli zestawy umożliwiające współpracę kotła z systemem rozdzielonym, czyli takim, w którym mamy dwie osobne rury, albo powietrze do spalania czerpane jest z pomieszczenia. W tym ostatnim przypadku kocioł nie ma zaś już faktycznie zamkniętej komory spalania.
Odprowadzanie spalin przez ścianę a wentylacja
I tu dochodzimy do kwestii wentylacji, czyli czegoś co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo domowników. Możliwe są dwa warianty. Pierwszy to taki, w którym kocioł ma zamkniętą komorę spalania oraz współpracuje z koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym. Wówczas przepisy nie określają wymaganego sposobu wentylacji. Może on być więc dowolny, co obejmuje również chociażby mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). W drugim, gdy komora spalania jest otwarta lub zastosowano jakikolwiek rozdzielony system odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza, wentylacja w pomieszczeniu z kotłem gazowym musi być grawitacyjna.
Fot. otwierająca: Jarosław Antkiewicz