Ogrzewanie domu w sercu Mazur. Kominek, pieco-kuchnia i sekrety ciepłej obudowy

Ogrzewanie domu w sercu Mazur. Kominek, pieco-kuchnia i sekrety ciepłej obudowy

Zleciłem wykonanie instalacji grzewczej z grzejnikami na ścianach, kominkiem z płaszczem wodnym, pieco-kuchnią, dwoma zasobnikami c.w.u. (150 l). Taki system grzewczy świetnie się sprawdza, szybko osiągamy komfort cieplny - mówi Roman, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.

Dom:

  • Drewniany, dwukondygnacyjny, 310 m2;
  • Ściany - z bali 30 cm, folia wiatroszczelna, termoizolacja (od wewnątrz) z wełny mineralnej 7 cm, folia paroprzepuszczalna, boazeria, cegła rozbiórkowa;
  • Ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym albo pieco-kuchnią i grzejnikami panelowymi.

Kominek:

  • Z płaszczem wodnym; wkład ze stali i żeliwa; 7-18 kW; duża szyba otwierana na bok; regulacja ciągu przez szyber; system czystej szyby i zimnej klamki.
  • Lokalizacja - w salonie, przy wewnętrznej ścianie.
  • Eksploatacja - ogrzewanie domu i c.w.u. (w lecie wykorzystuje się bojlery elektryczne).
  • Paliwo - dąb, grab.
  • Komin z kanałem dymowym - z cegły ceramicznej, o średnicy 220 mm + wkład ze stali nierdzewnej, termoizolacja, stalowy strażak.
  • Kanał nawiewny - ze stali (100 mm), z przepustnicą.

Decyzja: W całorocznym domu na Mazurach - wypoczywamy w nim w różnych porach roku - zleciłem wykonanie instalacji grzewczej z grzejnikami na ścianach, kominkiem z płaszczem wodnym, pieco-kuchnią, dwoma zasobnikami c.w.u. (150 l). Zależało nam na używaniu w kuchni pieca z fajerkami, w którym można gotować, suszyć grzyby. Natomiast w salonie chcieliśmy mieć nowoczesny kominek.

Pieco-kuchnia z fajerkami, obudowana kaflami
Do ogrzewania służy też pieco-kuchnia z fajerkami, obudowana kaflami.

Kominek i pieco-kuchnia - rady i przestrogi:

Generalny wykonawca postawił kominy, wykonał instalację i zamontował cały sprzęt. Zastosował zabezpieczenia przed przegrzaniem się cieczy - wypełnił układ niezamarzającym płynem (sprawdzam jego poziom, średnio co trzy lata uzupełniam). Taki system grzewczy świetnie się sprawdza, szybko osiągamy komfort cieplny. Ma tylko jedną wadę - jeżeli następuje przerwa w dostawie prądu w momencie, gdy pali się w którymś urządzeniu, trzeba natychmiast wyjąć z paleniska żar (raz musieliśmy to zrobić), w przeciwnym przypadku gotujący się płyn może rozerwać rury (nie mamy UPS-u, ani agregatu prądotwórczego).

Drewno (dąb, grab) kupujemy w nadleśnictwie, składujemy w drewutni, żeby wyschło. Rozpalanie ognia jest łatwe. W okresie upałów nie musimy używać żadnego z urządzeń grzewczych, bo w zabudowie kuchennej zainstalowaliśmy elektryczną płytę i piekarnik, do podgrzania c.w.u. wykorzystujemy wtedy grzałki elektryczne.

Wokół obu urządzeń zleciliśmy wykonanie ciepłej obudowy. Do kominka zastosowaliśmy porozbiórkową mazurską cegłę, do pieco-kuchni - stare kafle. Często wyjmuję popiół, żeby nie zakłócał ciągu powietrza, użyźniam nim grunt. Raz w roku wzywam kominiarza, proszę też wtedy o opróżnienie wyczystek. Do czyszczenia szyby w kominku (w modelu z płaszczem wodnym mocno się brudzi), używam preparatu w spreju, o wysokiej jakości, droższego w porównaniu z typowymi. Warto taki kupić, bo mycie odbywa się błyskawicznie.

Koszty zakupu kominka i pieco-kuchni:

  • kominek z płaszczem wodnym 4600 zł;
  • pieco-kuchnia 2000 zł;
  • osprzęt 3000 zł;
  • drewno 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kominek z płaszczem wodnym ma tzw. ciepłą obudowę (z cegły).

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

retrofood
03-11-2023 11:50
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:   Ale tu pewnym problemem jest konieczność użycia płynu niezamarzającego.    Pan poseł Kołodziejczak obiecuje zalegalizowanie produkcji własnej takiego płynu, więc nie będzie ...
Akurat w przypadku kominków z płaszczem wodnym problem zabrudzenia szyby sadzą występuje szczególnie często. Tak naprawdę nie tyle z powodu jakiejś wady ich samych, lecz sposobu użytkowania. Żeby nie sadza nie osiadała na szybie i w kominie potrzebna jest wysoka temperatura w palenisku, ...
Zdaniem Czytelnika
03-11-2023 06:55
Komentarz dodany przez Irek: Piękna duża szyba i brudna posiadająca system samoczyszczącej
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz