Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

Jakie kominki do domów z rekuperacją?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wraz z początkiem roku nastąpiła zmiana Warunków Technicznych (WT2021), w ramach której zaostrzone zostały wymagania dotyczące nowo powstających budynków w zakresie rozwiązań obniżających roczne zapotrzebowanie w nieodnawialną energię pierwotną, przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i podgrzewania wody. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowym rozwiązaniem stały się systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacji. Jej zastosowanie ma istotny wpływ na wybór pieca bądź kominka. W grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców.

Ekologia przede wszystkim - postaw na rekuperator!

Wprowadzone zmiany podyktowane zostały kwestiami ekologicznymi. W nowych Warunkach Technicznych zmniejszony został tzw. współczynnik EP, określający roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Aby parametr ten został osiągnięty, konieczne jest m.in. zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła. Urządzenie, które umożliwia taką wymianę powietrza zwane jest rekuperatorem.

Rekuperator dostarcza do pomieszczenia przefiltrowane (pozbawione pyłów, pleśni i grzybów) powietrze z zewnątrz, które ogrzane zostało od powietrza zużytego za pomocą wymiennika ciepła, dzięki temu do uzyskania właściwej temperatury w pomieszczeniach potrzebne jest mniej energii.

Co ważne, powietrze zużyte i świeże nie mieszają się ze sobą. To bardzo korzystne rozwiązanie dla domów z dobrą izolacją, która przecież również stała się technicznym wymogiem, i która sprawia, że wentylacja grawitacyjna jest dziś niemal całkowicie bezużyteczna.

Zalety kominka współpracującego z rekuperatorem
Zalety kominka współpracującego z rekuperatorem

Nowoczesny kominek z dolotem powietrza

Eksperci zwracają uwagę na to, że w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną, nowoczesny kominek powinien mieć możliwość niezależnego poboru powietrza do spalania z zewnątrz, czyli powinien mieć tzw. dolot powietrza. Chodzi o to, aby nie pobierał powietrza z pomieszczenia, do którego dostarczane jest powietrze z rekuperatora, bowiem to mogłoby zakłócić działanie systemu.

Do kominków z zamkniętą komorą spalania powietrze doprowadzane jest z zewnątrz, najczęściej za pomocą rur umieszczonych pod posadzką. Taki kominek będzie spełniał swoje zadanie, nie zakłócając pracy rekuperatora. Czym grozi używanie kominków z zamkniętą komorą spalania w domach z rekuperacją bez doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz? Nawet zaczadzeniem!

Jeśli kominek nie ma osobnego doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania, będzie pobierał powietrze z wnętrza pomieszczeń, czego skutkiem będzie wytworzenie podciśnienia w budynku i zjawiska tzw. ciągu wstecznego. Wtedy może dojść do groźnego w skutkach zaciągnięcia spalin z komina do pomieszczenia.

Przy montażu zdaj się na fachowców

Aby uniknąć problemów, w tym również tych, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, kominek oraz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powinny zostać zainstalowane przez specjalizującą się w tym zakresie firmę. Nawet niewielki błąd, wynikający z braku doświadczenia, może spowodować, że zarówno wentylacja, jak i kominek będą pracować wadliwie. Fachowiec podczas montażu weźmie pod uwagę szereg czynników, które mogą zakłócać równowagę ciśnienia w pomieszczeniu.

Przed zakupem kominka bądź pieca zawsze warto poprosić o deklarację producenta dopuszczającą urządzenie do pracy w domach z rekuperacją. Taki dokument dołączany jest m.in. przez firmę Hitze, która oferuje zarówno piece wolnostojące jak i kilkadziesiąt modeli ekologicznych kominków z zamkniętą komorą spalania.

Wybierając urządzenie powinniśmy również mieć na uwadze, że od 2022 roku w życie wejdą unijne przepisy wynikające z dyrektywy Ecodesign, które będą regulować parametry urządzeń grzewczych dotyczące emisji zanieczyszczeń. Te urządzenia, które nie będą spełniały wymagań, nie zostaną dopuszczone do użytku. Dlatego powinniśmy wybierać kominki i piece posiadające deklarację zgodności z dyrektywą Ecodesign.

Warto wiedzieć, że wszystkie urządzenia grzewcze firmy Hitze spełniają wymogi Ekoprojektu.

źródło i zdjęcia: STALKO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dawniej HITZE sp. z o.o.)

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum