PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

Kominek a rekuperacja?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Według nowych Warunków Technicznych (WT2021) od 1 stycznia 2021 roku system regulujący obieg powietrza w budynku za pomocą wentylacji mechanicznej lub rekuperacji będzie obowiązkowym elementem w nowych domach.

Wynika to z energooszczędnego oraz ekologicznego podejścia. Jednocześnie duża grupa inwestorów marzy o cieple domowego ogniska w postaci kominka. Okazuje się, że jedno wcale nie musi wykluczać drugiego. Wystarczy zastosować kominek/piec wolnostojący przystosowany do tego typu systemów!

O co chodzi z rekuperacją?

Rekuperacja to wymiana powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. W przypadku wentylacji, urządzeniem sterującym tym procesem jest rekuperator - urządzenie elektryczne gwarantujące w budynku wymianę powietrza przez wywiewanie powietrza zużytego przy jednoczesnym dostarczaniu powietrza świeżo przefiltrowanego. Podczas tej wymiany rekuperator ogrzewa powietrze nawiewane za pomocą wbudowanego wymiennika ciepła, wykorzystując ciepło wywiewanego powietrza, dzięki czemu odzyskujemy ciepło w budynku.

Kominki z rekuperacją?

Aby kominek/piec wolnostojący był przystosowany do pracy z rekuperacją musi być wyposażony w zamkniętą komorę spalania z własnym dopływem powietrza z zewnątrz. Powietrze z zewnątrz jest doprowadzane przeważnie za pomocą rur pod posadzką, które mają za zadanie dostarczyć świeże powietrze spoza domu do kominka tak, aby kominek nie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Taki wkład kominkowy, odpowiednio zainstalowany, wraz z rekuperatorem jest w stanie zagwarantować odpowiedni komfort termiczny, nie ingerując w pracę instalacji. Warto sprawdzić przed zakupem czy dany wkład/ piec wolnostojący ma deklarację producenta, że nadaje się on do stosowania w tego typu systemach.

UWAGA! W przypadku kominków nie mających zamkniętej komory spalania i kominków pobierających powietrze z pomieszczenia istnieje bardzo duże ryzyko wydymiania kominka (poprzez zaciąganie powietrza przez rekuperator), co z kolei może grozić zaczadzeniem. Takie układy nie są w stanie działać prawidłowo z tego typu systemami.

Jakie są zalety kominka z rekuperacją?

  • odzysk ciepła z powietrza wywiewanego (szczególnie zimą pomieszczenia nie są schładzane zimnym powietrzem z zewnątrz lecz ogrzanym przez rekuperator);
  • mniejsze koszty ogrzewania;
  • lepszy komfort cieplny;
  • stała wentylacja pomieszczeń;
  • filtracja powietrza z pyłów i kurzu;

Na co powinniśmy uważać w przypadku rekuperacji/wentylacji mechanicznych?

Przy instalacji rekuperacji należy rozważyć współpracę ze sprawdzoną firmą z doświadczeniem (kategorycznie nie wolno podłączać instalacji samemu), ponieważ złe podłączenie rekuperacji może wpływać na jej złe funkcjonowanie i możliwość uszkodzenia i finalnie złą pracę kominka. W przypadku zbyt bliskiego umiejscowienia otworów wylotowych powietrza zaciąganego przez rekuperator, mimo szczelności kominka, może wystąpić ryzyko wystąpienia ciągu wstecznego, czyli zaciągania spalin z komina do pomieszczenia.

Efekt ten również może wystąpić w przypadku złych ustawień rekuperacji. Wówczas ilość powietrza wyciąganego z pomieszczenia jest znacznie większa od ilości powietrza wdmuchiwanego, przez co w pomieszczeniu wytwarza się podciśnienie zaciągające powietrze z wszelkich dostępnych dopływów powietrza, w tym przypadku z kominka. W trakcie montażu kominka i rekuperacji należy także brać pod uwagę inne urządzenia zakłócające równowagę ciśnienia w pomieszczeniu takie jak np. okap w kuchni otwartej połączonej z salonem. W razie wątpliwości porozmawiaj z doradcami HITZE: +48 800 880 030, handlowy@hitze.pl

źródło i zdjęcie: STALKO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dawniej HITZE sp. z o.o.)