PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy, urządzenia, elementy

Gdzie zamontować kratki kominkowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kratki kominkowe pełnią istotną funkcję w systemie kominkowym, zapewniają bowiem odpowiednią wentylację obudowy i wspomagają oddawanie przez nią ciepła. Zwykle, dla prawidłowego działania kominka, konieczny jest montaż trzech kratek kominkowych. Gdzie je umieścić?

Kratki kominkowe - do czego służą?

Kratki kominkowe mogą mieć różne kształty i rozmiary. Najczęściej są prostokątne albo okrągłe, dopasowane do standardowych średnic otworów w instalacji kominkowej. Na stronie www.kratki24.pl możliwe jest zamówienie kratki na wymiar, jeśli dobór standardowego rozmiaru - z powodu nietypowej konstrukcji kominka - nie jest możliwy.

Każda z kratek ma do spełnienia określone zadanie. Kratka dolna odpowiada za zaciąganie powietrza z obudowy do pomieszczenia. Powietrze to ogrzewa się od kominka i zgodnie z prawami fizyki, wędruje do góry. W górnej części obudowy znajduje się kratka górna, którą powietrze – pod wpływem różnicy temperatur - przedostaje się do pomieszczenia.

Z kolei trzecia kratka wentyluje komorę dekompresyjną kominka. Jeśli obudowa kominka posiada otwór w dolnej części, którym zasysane jest powietrze z pomieszczenia, można zrezygnować z dolnej kratki.

Montaż kratki

Wybierając kratkę kominkową, warto zwrócić uwagę na wielkość pola czynnego, bowiem właściwie dopasowany rozmiar daje gwarancję prawidłowego działania nawiewu, a także będzie zapobiegać przegrzewaniu się obudowy i niedostatecznej ilości tlenu w palenisku. Zbyt małe zakłócą wentylację kominka. Najczęściej kratka wlotowa i wylotowa ma tą samą wielkość, co korzystnie wpływa na aspekt estetyczny.

Najmniejszy rozmiar ma kratka komory dekompresyjnej. Dolną kratkę należy zamontować w dolnej części obudowy, pod komorą spalania, czyli między kominkiem a podłogą. Górną kratkę instalujemy nad kominkiem, w górnej jego części. Kratkę wentylacyjną montuje się pod stropem, tam gdzie znajduje się komora dekompresyjna.

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie zakupu kratki, sprawdźmy, a jakiego materiału została wykonana i czy jest on odporny na działanie wysokich temperatur. Polecamy produkty ze stali nierdzewnej, ocynkowane, żeliwne bądź galwanizowane. Kratki mogą być też powlekane lub malowane proszkowo na dowolny kolor ‒ to z kolei wpłynie korzystnie na estetykę obudowy kominkowej.

Estetyka ma znaczenie

Kominek ma ogrzewać pomieszczenie, ale również być jego ozdobą. Dlatego bardzo ważne jest, aby detale, takie jak kratki, wybrane były z dbałością o ich estetykę. Kratki o wyjątkowym designie, zaprojektowane przez Konrada Frączka z firmy RAFA KONRAD FRĄCZEK, znaleźć można w sklepie internetowym na stronie www.kratki24.pl.

Wykonane są z różnych materiałów, o bardzo szlachetnym wyglądzie, takich jak stal nierdzewna szczotkowana (efekt satyny), stal nierdzewna polerowana (efekt chromu) czy stal nierdzewna matowa (efekt matu). Uwagę zwracają zwłaszcza minimalistyczne modele Enigma (o kształcie kwadratu bądź koła) i Nemo.

Kratkę Ślicznotkę cechuje wyjątkowy design i niepowtarzalność.
Kratkę Ślicznotkę cechuje wyjątkowy design i niepowtarzalność.

Niepowtarzalny design cechuje także – nomen omen – Ślicznotkę – również dostępną w wersji kwadratowej i okrągłej. Także ozdobną kratkę Ciacho można stosować jako bardzo ładne zakończenie otworów nawiewu ciepłego powietrza i wentylacyjnych. Z uwagi na najwyższą jakość, kratki RAFA szczególnie polecane są do zastosowania w nowoczesnych pomieszczeniach o wysokim standardzie.

Ozdobną kratkę Ciacho można stosować jako bardzo ładne zakończenie otworów nawiewu ciepłego powietrza i wentylacyjnych.
Ozdobną kratkę Ciacho można stosować jako bardzo ładne zakończenie otworów nawiewu ciepłego powietrza i wentylacyjnych.

Kratki RAFA mogą być także wykonane ze stali ocynkowanej, lakierowanej farbami strukturalnymi w odcieniach antycznego złota, antycznego srebra bądź antycznej miedzi. Taki detal znakomicie wpisze się w stylistykę pomieszczeń o charakterze glamour, shabby chic czy retro.

źródło i zdjęcie: RAFA KONRAD FRĄCZEK