Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wszystko, co trzeba wiedzieć przy zakupie nowego kominka

Zastanawiasz się nad instalacją nowego kominka? Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed jego zakupem! Przedstawiamy 8 przydatnych porad, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji. 

Wszystko, co trzeba wiedzieć przy zakupie nowego kominka
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
www.jotul.pl
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
Dane kontaktowe:
58 340 38 88
Budowlanych 65, 80-298 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co przeważa w wyborze kominka: wygląd czy funkcja?
  • Jak duży kominek powinien stanąć w Twoim domu?
  • Gdzie najlepiej umieścić kominek?
  • Czy sprawdzenie przewodu kominowego jest ważne?
  • Czy typ gospodarstwa domowego, w którym mieszkasz, może mieć wpływ na wybór funkcji kominka?
  • Czy możesz samodzielnie podłączyć kominek?
  • Czy musisz wzmocnić podłogę przed instalacją kominka?
  • Czy Twoja gmina zapewnia wsparcie finansowe przy wymianie starego pieca?

Wybór odpowiedniego kominka nie jest wcale prosty - trzeba wybrać produkt, z którym będziemy żyli przez długi czas. Z jednej strony powinien pasować do wystroju wnętrza, a z drugiej dobrze grzać i mieć parametry dobrane do wnętrza naszego domu.

Decyzja wydaje Ci się trudna? Nie martw się - przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, a Ty poczujesz się z nią pewniej i bezpieczniej.

8 porad eksperckich

Zebraliśmy razem od naszych dealerów 8 porad dotyczących tego, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego kominka. Te wskazówki mogą być pomocne przed udaniem się do sprzedawcy - przygotują Cię na pytania, które mogą pojawić się w czasie rozmowy z nim.

Twój sprzedawca potrzebuje odpowiedzi na nie, zanim wspólnie dokonacie wyboru kominka. Dzięki współpracy z nim Twoje zadowolenie z zakupu będzie dużo większe.

1. Co przeważa w wyborze kominka: wygląd czy funkcja?

Wygląd kominka jest istotny dla wielu osób. Ale to, co jest w nim najprawdopodobniej najważniejsze, to jego praca, czyli odpowiednie zapewnienie ciepła. O czym powinieneś pomyśleć w tym momencie? O ilości ciepła, której potrzebujesz.

Jeżeli twój dom jest dobrze zaizolowany, zapotrzebowanie na ciepło to około 60-70 watów na metr kwadratowy, w zależności od rodzaju izolacji, liczby okien i wysokości pomieszczeń - mówi Svein Sanne, kierownik obsługi klienta w Jøtul.

Przykład: Jeżeli twój dom ma powierzchnię 100 m², kominek o mocy 5 kW będzie wystarczający do ogrzania takiej powierzchni.

Najpierw należy dowiedzieć się, jakie są potrzeby grzewcze budynku, a potem zapoznać się z gamą produktów i modeli. Dzięki temu wybierzesz taki kominek, który odpowiada Ci zarówno pod kątem funkcjonalności, jaki wyglądu.

Kominek na drewno
Często nie trzeba wybierać między wyglądem kominka a jego funkcjonalnością - wystarczy postawić na klasyczny kształt, który będzie pasował do każdego wnętrza

2. Jak duży kominek powinien stanąć w Twoim domu?

Bardzo ważne jest dostosowanie rozmiaru kominka do przestrzeni, którą ma ogrzewać, i do jej zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli kominek jest zbyt duży, stale będzie palił się przy zbyt małej mocy, co skończy się sadzą na szybie i w kominie. Za mały piec będzie przegrzewany, więc skróci się jego żywotność.

Na tym etapie zdaj się na wiedzę sprzedawcy, który dokładnie określi parametry kominka, którego potrzebujesz.

3. Gdzie najlepiej umieścić kominek?

Lokalizacja kominka ma duży wpływ na to, jak dobrze wykorzystasz ciepło. Jeśli na przykład zdecydujesz się na umieszczenie pieca na drewno w kuchni, bo chcesz stworzyć w niej przytulną atmosferę, najprawdopodobniej nie zapewni Ci najlepszego wykorzystania ciepła. Lepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie go w centralnym punkcie w domu. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń.

Dobrą praktyką przed wizytą u sprzedawcy jest narysowanie szkicu pomieszczenia z kominem, ścianą ogniową i umiejscowieniem mebli. Weź też ze sobą zdjęcia pokoju, w którym ma stać kominek. Wtedy konsultant będzie mógł pomóc Ci w najlepszy możliwy sposób.

Nowoczesny kominek na drewno
Lokalizacja kominka ma duży wpływ na to, jak dobrze wykorzystasz ciepło

4. Czy sprawdzenie przewodu kominowego jest ważne? 

Czy wiesz, że większość problemów z kominkiem wynika z nieprawidłowo zwymiarowanego lub źle funkcjonującego komina? Żeby kominek działał z optymalną mocą, należy podłączyć go do komina o średnicy wewnętrznej większej niż wylot dymu z kominka.

Jeśli masz stary lub zużyty komin, może być konieczna jego renowacja, która zapobiegnie słabemu ciągowi i pożarowi komina. Jeśli nie masz pewności, czy komin w Twoim domu ma odpowiednie wymiarach i czy jest w dobrym stanie, nasi konsultanci pomogą Ci to sprawdzić.

Nie masz komina, ale chcesz mieć kominek?

Mamy w naszej ofercie komin stalowy, który może rozwiązać ten problem! Stalowy komin Jøtul pasuje do wszystkich kominków, do każdego rodzaju opału, do saun, domów i chat. Pasuje zarówno do nowych budynków, jak starych, może być ustawiony pod kątem i przesuwany na boki - dzięki niemu piec może stać dokładnie tam, gdzie chcesz.

5. Czy typ gospodarstwa domowego, w którym mieszkasz, może mieć wpływ na wybór funkcji kominka?

Przy planowaniu nowego kominka należy wziąć pod uwagę rodzaj domu, w którym mieszkasz. Stare budynki ze słabą izolacją wymagają zdecydowanie więcej ciepła niż domy z dobrą izolacją i trójwarstwowymi oknami.

Prawdopodobnie wiesz, jaka jest utrata ciepła w Twoim domu, ale obojętnie, czy mieszkasz w domu energochłonnym czy o niskim zapotrzebowaniu na energię, ważny jest wybór kominka, który działa dobrze na niskiej mocy.

Bardzo ważne jest dostosowanie rozmiaru kominka do przestrzeni, którą ma ogrzewać, i do jej zapotrzebowania na ciepło
Bardzo ważne jest dostosowanie rozmiaru kominka do przestrzeni, którą ma ogrzewać, i do jej zapotrzebowania na ciepło

6. Czy możesz samodzielnie podłączyć kominek?

W Polsce możesz samodzielnie zainstalować piec lub wkład kominkowy - jest to legalne. Polecamy jednak zlecenie montażu kominka profesjonalnemu instalatorowi.

Zazwyczaj, w przypadku pieca wolnostojącego, trzeba zapłacić dwóm osobom za cztery do pięciu godzin pracy. Usługa ta może obejmować także przygotowanie zlecenia i transport sprzętu. Montaż kominka u klienta może trwać zarówno kilka godzin, jak i kilka dni - to zależy od stopnia skomplikowania projektu, instalacji grzewczej i samego kominka.

Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać o to, by mistrz kominiarski dokonał odbioru komina i wskazał miejsce podłączenia paleniska. Montaż pieca lub kominka przez Autoryzowanego Montażystę jest warunkiem koniecznym do uzyskania rozszerzonej 25-letniej gwarancji.

7. Czy musisz wzmocnić podłogę przed instalacją kominka?

Większość pieców i wkładów Jøtul może być instalowanych bez konieczności wzmocnienia stropu, ale na wszelki wypadek warto oszacować ich masę. Według polskich norm każdy metr kwadratowy stropu w budynku jednorodzinnym musi przenieść obciążenie 150 kg. Masa kominka powinna być rozłożona na obszarze równym powierzchni podstawy kominka powiększonej o 0,6 m w każdym kierunku.

Na przykład: masa kominka o podstawie 0,5 m x 0,5 m oddziałuje na powierzchnię (0,6 m + 0,5 m + 0,6 m) x (0,6 m + 0,5 m + 0,6 m) = 2,89 m². Taki kominek może ważyć maksymalnie do 433 kg (2,89 m² x 150 kg/m²) można było zamontować go bez konieczności wzmacniania stropu.

Jeżeli jednak palenisko zostanie dodatkowo obudowane lub wyposażone w osprzęt znacznie zwiększający jego masę (akumulacja, wymiennik wodny itp.), należy bezwzględnie skontaktować się z konstruktorem budowlanym, aby wzmocnić strop. Jeżeli wydaje Ci się to skomplikowane, poproś o pomoc eksperta pracującego w profesjonalnym punkcie sprzedaży.

Większość pieców i wkładów Jøtul może być instalowanych bez konieczności wzmocnienia stropu
Większość pieców i wkładów Jøtul może być instalowanych bez konieczności wzmocnienia stropu

8. Czy Twoja gmina zapewnia wsparcie finansowe przy wymianie starego pieca?

Sprawdź, czy możesz uzyskać wsparcie od gminy na zakup nowego pieca opalanego czystym paliwem. Stare piece opalane drewnem emitują więcej pyłu i cząstek unoszących się w powietrzu niż ruch samochodowy, dlatego niektóre gminy oferują programy wsparcia, dzięki którym można wymienić stary piec na drewno na nowy.

Wysokość wsparcia zależy od gminy, w której mieszkasz. Skontaktuj się z gminą w celu uzyskania informacji o wysokości ewentualnej dotacji.

Teraz wystarczy wybrać! Nasze wskazówki dobrze przygotowały Cię do wyboru kominka i jego zakupu. Teraz zapoznaj się z naszą szeroką ofertą kominków lub odwiedź jednego z konsultantów Jøtul, który pomoże Ci dobrać odpowiednią ofertę.

Źródło i zdjęcia: Jøtul Polska