Jak podłączyć grzałkę elektryczną do grzejnika łazienkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak podłączyć grzałkę elektryczną do grzejnika łazienkowego?

Robię kapitalny remont łazienki i chciałbym założyć w niej grzejnik drabinkowy. W sezonie grzewczym będzie go zasilał kocioł, ale chciałbym też zamontować w grzejniku grzałkę elektryczną. Czy sposób rozmieszczenia króćców c.o. oraz umiejscowienie grzałki ma tu jakieś znaczenie (poza wyglądem)?

Przede wszystkim, jeszcze zanim cokolwiek kupimy, sprawdzamy instrukcję producenta grzejnika. Możliwych sposobów ukształtowania jest dużo. I teoretycznie może być tak, że grzałka mieści się w jakimś modelu tylko w jednym z króćców. Albo ruch podgrzanej przez grzałkę wody będzie utrudniony, jeżeli umieścimy ją w innym króćcu niż zaleca producent. Przy podłączeniu centralnym to ostatnie jest akurat typowym zjawiskiem. Typowy grzejnik drabinkowy, z dwoma dolnymi króćcami na krańcach, jest zaś symetryczny i tu różnicy nie ma.

Na rysunkach pokazujemy kilka rodzajów grzejników, z zalecanym sposobem podłączenia grzałki (rys.1-5).

Klasyczna drabinka o symetrycznym kształcie. Najczęściej grzałkę podłącza się poprzez dodatkowy trójnik założony na powrocie - schemat
Rys. 1) Klasyczna drabinka o symetrycznym kształcie. Najczęściej grzałkę podłącza się poprzez dodatkowy trójnik założony na powrocie.
Podłączenie centralne dolne, tzw. D50. Sprawdźmy po której stronie podłączenie dopuszcza producent - schemat
Rys. 2) Podłączenie centralne dolne, tzw. D50. Sprawdźmy po której stronie podłączenie dopuszcza producent.
Podłączenie dolne przez specjalny zawór rurowy. Zasilanie i powrót zajmują dzięki niemu tylko jeden króciec grzejnika - schemat
Rys. 3) Podłączenie dolne przez specjalny zawór rurowy. Zasilanie i powrót zajmują dzięki niemu tylko jeden króciec grzejnika.
Podłączenie boczne grzejnika. Grzałkę należy umieścić wówczas po jego przeciwnej stronie - schemat
Rys. 4) Podłączenie boczne grzejnika. Grzałkę należy umieścić wówczas po jego przeciwnej stronie.
Podłączenie poziome grzałki. Dopuszczalne warunkowo, tylko przy poprzecznym ustawieniu szczebelków - schemat
Rys. 5) Podłączenie poziome grzałki. Dopuszczalne warunkowo, tylko przy poprzecznym ustawieniu szczebelków.

Jeżeli mamy wybór, tak jak w przypadku tradycyjnego, symetrycznego grzejnika drabinkowego (rys. 1), to możliwe są dwa warianty. Pierwszy najpopularniejszy to zawór z głowicą termostatyczną na zasilaniu i grzałka elektryczna przy króćcu powrotnym. Wówczas zapewnienie właściwych warunków działania, gdy nie pracuje ogrzewanie centralne, jest bardzo proste.

Grzejnik z grzałką elektryczną: jedna strona zawsze otwarta

Musimy uniemożliwić przepływ podgrzanej grzałką wody przez grzejnik (jej wymianę z resztą instalacji). Bo ciepło nam się rozejdzie, zamiast ogrzewać samą łazienkę.

W takim układzie jak przedstawiony powyżej, żeby to zrobić po prostu ustawiamy głowicę termostatyczna na pozycję zamkniętą, na jak najniższą możliwą temperaturę. To niemal zamyka przepływ przez niego i uniemożliwia samoczynny (wywołany różnicą temperatury), ruch wody pomiędzy grzejnikiem i resztą instalacji. Zaworu odcinającego na króćcu powrotnym w ogóle nie ruszamy przez cały rok. Pozostaje zawsze otwarty i umożliwia przejęcie przyrostu objętości wody podgrzanej grzałką.

Z pozoru równie dobry wydaje się być układ odwrotny. Czyli z grzałką na zasilaniu grzejnika, kiedy ten króciec pozostaje zawsze otwarty. Natomiast głowicę termostatyczną mamy na powrocie i również używamy jej do zatrzymania ruchu wody przez grzejnik, w czasie, gdy działa grzałka. Rzeczywiście, jeśli patrzymy na sposób montażu tylko pod kątem zabezpieczenia grzejnika przed nadmiernym wzrostem ciśnienia na skutek wzrostu temperatury i objętości wody, to oba rozwiązania są tak samo skuteczne. Tak długo jak jeden z króćców grzejnika (zasilający lub powrotny) pozostaje otwarty, nie ma niebezpieczeństwa.

A w każdej instalacji bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego ten warunek musi być zawsze spełniony, niezależnie od wariantu montażu grzejnika. Przypomnijmy - jeden króciec stale pozostaje otwarty. Wtedy woda w grzejniku ma stałe połączenie z resztą instalacji i w efekcie także z naczyniem wzbiorczym.

Podłączenie grzałki elektrycznej: lepiej dalej od zasilania

Jednak, gdy spojrzymy na inne aspekty działania grzejnika podłączonego do instalacji c.o., zrozumiemy, że opisane wyżej warianty podłączenia grzałki na powrocie lub zasilaniu nie są jednak do końca równoważne. Powinniśmy o tym pamiętać nie tylko jeżeli zakładamy typową, symetryczną drabinkę z grzałką na trójniku, ale również w przypadku tych grzejników, w których grzałkę możemy podłączyć bliżej lub dalej od króćca zasilającego. Czyli w grzejnikach z podłączeniem bocznym, dolnym centralnym, oraz w wariancie z poziomo ustawioną grzałką.

Otóż temperatura wody otaczającej grzałkę nie może być zbyt wysoka. Zwykle granicą jest ok. 80°C. Przekroczenie jej grozi uszkodzeniem grzałki, w pierwszej kolejności jej czujnika temperatury połączonego z termostatem. A w niektórych instalacjach c.o. osiągnięcie takiej temperatury wody na zasilaniu jest możliwe.

Chodzi przede wszystkim o systemy z kotłami na paliwa stałe. Dawniej z założenia projektowano je na parametry 90/70°C (zasilanie/powrót). Jednak i przy innych źródłach ciepła możliwe jest niekiedy przekroczenie granicy 80°C - na skutek awarii i/lub równoczesnego działania c.o. oraz grzałki elektrycznej. Dlatego bezpieczniej, gdy grzałka znajdzie się dalej od króćca zasilającego, bliżej powrotu. Woda z instalacji c.o., po tym jak przepłynie już przez grzejnik ma temperaturę niższą o 10 do 20°C.

Grzałka z wyłącznikiem czasowym
Warto kupić grzałkę z wyłącznikiem czasowym. Wyłączy się sama po 2-3 godzinach, kiedy ręcznik już będzie suchy. (fot. J. Antkiewicz)

Podłączenie grzałki elektrycznej do grzejnika łazienkowego: czego nie należy robić?

Absolutnie niedopuszczalne jest uruchomienie grzałki, jeśli grzejnik nie jest napełniony wodą. To woda odbiera z niej ciepło i jej brak spowoduje albo uszkodzenie możliwe jeszcze do naprawienia (jeśli przewidziano odpowiednie zabezpieczenie), albo zniszczenie grzałki.

Podłączenie grzałki poziomo jest dopuszczalne tylko w niektórych grzejnikach, i to wyłącznie wówczas, gdy szczebelki ustawione są do niej prostopadle (pionowo - rys. 5). Nie powinna to być grzałka o dużej mocy, bo odbiór ciepła jest utrudniony. Ze względu na brak możliwości właściwego ruchu wody i w efekcie odbioru ciepła, niedopuszczalny jest za to montaż poziomo, równolegle do szczebelków grzejnika.

Tym bardziej nie wolno podłączać grzałki skierowanej ku dołowi, do górnego króćca grzejnika (rys. 7). W takiej pozycji niemożliwy jest właściwy odbiór ciepła przez wodę. Zaś jej ubytek lub zapowietrzenie grzejnika grozi pracą na sucho i zniszczeniem grzałki.

Nie wolno podłączać grzałki poziomo, równolegle do szczebelków. Taki układ nie zapewnia niezbędnego odbioru ciepła z grzałki - schemat
Rys. 6) Nie wolno podłączać grzałki poziomo, równolegle do szczebelków. Taki układ nie zapewnia niezbędnego odbioru ciepła z grzałki.
Podłączenie grzałki pionowo w dół jest absolutnie niedopuszczalne. Grozi to jej przegrzaniem i zniszczeniem - schemat
Rys. 7) Podłączenie grzałki pionowo w dół jest absolutnie niedopuszczalne. Grozi to jej przegrzaniem i zniszczeniem.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Grzałka elektryczna umożliwia szybkie dosuszanie ręczników i dogrzewanie łazienki poza sezonem zimowym. (fot. Instal-Projekt)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość 777

11 Mar 2020, 21:12

A czy podlogowka 150m2 tylko z dwoma drabinkami w lazienkach bedzie hulac bez sprzegla?

time image

30 Paź 2019, 09:51

Dnia 27.10.2019 o 14:52, joks napisał: To w większości sa grzejniki olejowe . Olejowe są olejowe, a wodne są wodna. Dlatego nie wiem czy w "większości", bo ostatnio montowałem grzejnik podłączony do c.o. Posiadał grzałkę elektryczną i możliwość odcięcia ...

time image

27 Paź 2019, 14:09

8 minut temu, gawel napisał: Które? Taki będzie ładny ??   To jest ten sam system jak popularne kiedyś olejaki .. Do niego wody nie nalejesz..

time image

27 Paź 2019, 13:59

7 minut temu, joks napisał: To w większości sa grzejniki olejowe . Które? Ja nie mam w domu centralnego wodnego choć z sentymentem wspominam czasu jego powstania czyli XIX wiek. I dlatego mam drabinki w łazienkach od centralnego napełnione borygo i spisuje ...

time image

27 Paź 2019, 13:52

21 minut temu, retrofood napisał: Bez wody grzałka się spali. To w większości sa grzejniki olejowe .

time image

27 Paź 2019, 13:29

15 minut temu, Gość Dorota napisał: Kupiłam grzejnik łazienkowy z grzałka Mam zapytanie Nie mam bieżącej wody w domu A grzejnik musi posiadać wodę Czy sama grzałka w grzejniku będzie grzać czy grzejnik musi mieć wodę? Bez wody grzałka się spali.

time image

27 Paź 2019, 13:27

14 minut temu, Gość Dorota napisał: Kupiłam grzejnik łazienkowy z grzałka Mam zapytanie Nie mam bieżącej wody w domu A grzejnik musi posiadać wodę Czy sama grzałka w grzejniku będzie grzać czy grzejnik musi mieć wodę? ...... nie musi mieć wody .

time image

Gość Dorota

27 Paź 2019, 13:13

Kupiłam grzejnik łazienkowy z grzałka Mam zapytanie Nie mam bieżącej wody w domu A grzejnik musi posiadać wodę Czy sama grzałka w grzejniku będzie grzać czy grzejnik musi mieć wodę?

time image

Gość oo7

10 Sie 2018, 06:47

Grzejnik stricte elektryczny, nieodłączny do instalacji C. O. musi mieć pozostawioną poduszkę powietrzną, tzn. powinien być wypełniony cieczą np. w 80%. Spełnienie tego warunku jest niezbędne aby grzejnik nie uległ uszkodzeniu.

time image

Gość Girycki Tadeusz

27 Lis 2016, 12:58

Jaki można zastosować olej do do grzejników elektrycznych (drabinkowych )

time image

Gość Bogdan

05 Sie 2010, 13:10

Z tym zakazem zamykania zaworu powrotnego to chyba nie tak, bo jak w takim razie działają grzejniki drabinkowe stricte elektryczne wypełnione płynem? Albo co z zaworami z rurką zanurzeniową które mają w sobie zawór odcinający cały grzejnik?..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA