Ile gazu zużywa kominek gazowy?
Na to pytanie warto poszukać odpowiedzi w karcie wybranego modelu kominka. Bez wątpienia to, ile gazu spala, zależy od jego wielkości i wydajności, a także producenta. Kominki z najwyższej półki jakościowej, takie jak te niemieckiej firmy BRUNNER, łączą oszczędność z efektywnością energetyczną.
Warto przy tym pamiętać, że mogą być zasilane gazem ziemnym lub LPG. Szacunkowo można przyjąć, że kominki gazowe spalają od ok. 0,86 m3/h gazu ziemnego i 500 g/h gazu LPG. Najczęściej jednak osiągają spalanie na poziomie 1,1 m3/h gazu ziemnego i 700-1000 g/h LPG.
Ile ciepła daje kominek gazowy?
Po zaledwie 5 minutach od uruchomienia, kominki gazowe osiągają pełną sprawność grzewczą, co jest znacznie korzystniejsze niż w przypadku innych źródeł ciepła, w tym tradycyjnych kominków.
Warto także pamiętać, że mają stałą moc grzewczą, a do tego pełną regulację temperatury, dzięki czemu jest ona ciągła i, w razie potrzeby, urządzenie można natychmiast wyłączyć lub jednym ruchem zmniejszyć poziom grzania.
Przyjmuje się, że w budownictwie pasywnym lub energooszczędnym kominki gazowe są w stanie wytworzyć 0,2 – 0,5 kW ciepła na 10 m2. Oznacza to, że mogą ogrzać całe mieszkanie, a nawet dom.
Natomiast w starszym budownictwie, do ogrzania 10 m2 potrzebny jest 1 kW. W praktyce zatem kominek gazowy może ogrzać przestrzeń do 100 m2.
Czy kominek gazowy musi mieć komin?
Kominek gazowy z zamkniętym paleniskiem nie musi mieć tradycyjnego komina – wystarczy system powietrzno-spalinowy (tzw. rura w rurze) i wyprowadzenie przewodu poza ścianę budynku lub dach.
Istnieje jednak kilka zawartych w przepisach zasad, o których trzeba pamiętać. Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, musi mieć co najmniej pojemność 8 m3. Musi być także wyposażone w wentylację wywiewną (kratkę pod sufitem).
W przypadku zasilania kominka gazem płynnym dodatkowo potrzebny jest nawiew powietrza do pomieszczenia (kratka przy podłodze). I w końcu, jeśli kominek posiada otwartą komorę spalania, komin, którym spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku, jest potrzebny.
Oferta kominków gazowych BRUNNER
W zależności od układu pomieszczenia i własnych preferencji estetycznych, wybrać można jedną z czterech kategorii kominków gazowych BRUNNER – z płaską szybą, panoramiczne, narożne lub tunelowe. W każdej z kategorii znajduje się bogata oferta modeli, różniących się m.in. wielkością i wydajnością.
Kominki z płaską szybą są najbardziej znane ale też najbardziej tradycyjne ze wspomnianych rozwiązań. Walorem kominków gazowych narożnych, panoramicznych oraz tunelowych jest natomiast to, że na palenisko i płonący w nim ogień można patrzeć z więcej niż jednej strony.
Narożne formaty kominków BRUNNER pozwalają na odrobinę indywidualizmu, a do tego umożliwiają oglądanie ognia od frontu i z boku paleniska. W wersji panoramicznej można natomiast podziwiać piękno płomieni aż z trzech stron. Dzięki temu, że w trakcie spalania gazu nie powstaje ani dym ani sadza, szyba zawsze pozostaje czysta, co podnosi walory estetyczne kominków gazowych.
Warto także wiedzieć, że kominki firmy BRUNNER można zarówno powiesić, jak i wbudować w niską ściankę działową. I w końcu najnowszy rodzaj kominków – tunelowe. Wariant Tunnel pozwala cieszyć się widokiem ognia z obu stron, również wtedy, kiedy kominek wbudowany jest w ściankę działową w pomieszczeniu.
autor: Damian Żabicki
źródło i zdjęcie: Brunner
opracowanie: Anna Chrystyna