Dobór komina do paliwa - węgiel, pellety, drewno

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobór komina do paliwa - węgiel, pellety, drewno

Dobór źródła ciepła jest podstawą do zaprojektowania komina. Problemem są nowoczesne kotły na paliwo stałe, które przy wzroście wydajności wytwarzają spaliny o coraz niższej temperaturze, co powoduje wkraplanie się wilgoci a wraz z nią powstawanie kwasów.

Dobór komina do paliwa: węgiel

Najmniej wymagającymi dla konstrukcji komina były tradycyjne kotły na paliwo stałe, o małej sprawności. Temperatura spalin przekraczała 300°C. O ile było to zjawisko niekorzystne dla naszej kieszeni i środowiska, o tyle pozwalało na długotrwałą eksploatację kominów wykonanych ze zwykłej, niczym niezabezpieczonej cegły - wysoka temperatura uniemożliwiała wykraplanie się wilgoci, a tym samym korozję muru.

Kominy pracowały "na sucho" - jakkolwiek spaliny zawierały ogromne ilości zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, ale były usuwane do atmosfery, gdyż wobec braku wilgoci, nie było środowiska do powstawania niekorzystnych dla przewodu kominowego związków chemicznych.

Skonstruowanie bardziej wydajnych urządzeń oznaczało równocześnie spadek temperatury spalin. W praktyce, punkt rosy na ściankach komina może wystąpić już przy temperaturze spalin 140°C. W najnowocześniejszych kotłach, np. na groszek, temperatura spalin jest na poziomie 200°C (przy normalnej pracy z pełną mocą).

Niestety przez większość sezonu grzewczego kocioł pracuje z mocą niższą od nominalnej, temperatura spalin spada więc poniżej temperatury krytycznej. Zmusza to do zastosowania przewodów kominowych przystosowanych do tzw. spalin mokrych. Na ściankach komina dochodzi do wykraplania wilgoci, która - w niezabezpieczonym odpowiednio przewodzie - powoli wsiąka w mur, powodując jego korozję i wykwity na zewnętrznej powierzchni.

Ponadto, z uwagi na możliwość zapalenia się sadzy w kominie, musi on zapewniać odporność pożarową. W takim przypadku, temperatura w kominie może osiągnąć nawet 1000°C - wprawdzie komin ulegnie zniszczeniu, ale budynek ocaleje.

Aby dostosować stary, istniejący komin, wykonany tradycyjną metodą murowania z cegieł, do nowoczesnego wysokosprawnego kotła na paliwo stałe, musimy wyposażyć go we właściwy wkład kominowy z materiału odpornego zarówno na korozję chemiczną, jak i wysoką temperaturę (wprawdzie nominalnie wynosi ona około 250°C, ale okresowo jest znaczenie wyższa). Warunki takie spełniają praktycznie tylko wkłady kominowe ze stali emaliowanej.

Stosowane bywają również wkłady ze stali żaroodpornej, jednak nie są zalecane, z powodu trudnej do oszacowania żywotności. Wszystkie elementy komina, takie jak wyczystki, odkraplacze, uszczelnienia, muszą zostać dobrane zgodnie z zaleceniami dostawcy systemu, najlepiej przez kominiarza, któremu powierzy się instalację wkładu.

Przy budowie domu od podstaw dysponujemy innym, bardzo trwałym i wygodnym rozwiązaniem: są to systemy kominowe z wkładami ceramicznymi - odpornymi praktycznie na wszystkie możliwe kwasy, w bardzo szerokim zakresie temperatury. Zbudowane są z ceramicznego wkładu, obudowy z betonu lekkiego i umieszczonej pomiędzy nimi izolacji z wełny mineralnej.

Prawidłowo wykonany komin, zawierający wszystkie elementy systemu zalecane przez producenta, jest rozwiązaniem trwałym i bezpiecznym. Poszczególne części wykonane są z dużą precyzją, a składanie kompletnego systemu przypomina budowę z klocków. Prace te należy jednak powierzyć fachowcowi, by uniknąć niespodzianek na etapie odbiorów kominiarskich i w czasie eksploatacji.

Schemat systemu kominowego
Schemat systemu kominowego (rys. Schiedel)

 

Dobór komina do paliwa: biomasa, drewno, pellety

Dobór komina do tych paliw jest podobny, jak w przypadku kotłów węglowych. Idealnym rozwiązaniem są kominy ceramiczne bądź wkłady kominowe emaliowane.

Budując taki komin, bądźmy jednak przewidujący. Dostępne są materiały na tyle uniwersalne, że możemy użyć takich przewodów kominowych, które pozwolą na późniejsza zmianę paliwa, np. z pelletów na groszek, bądź wymianę kotła zgazowującego drewno na kocioł węglowy lub nawet gazowy.

W przypadku kominków zachodzi podobny postęp technologiczny, jak opisany przy kotłach węglowych. Dawniej stosowane otwarte paleniska nie pozwalały na kontrolę procesu spalania. Więcej ciepła uciekało "w komin", niż trafiało do pomieszczenia. Obecnie, producenci wytwarzają wkłady kominkowe o znacznie większej sprawności.

Niejeden inwestor daję się również skusić na "podkręcenie" swojego kominka, poprzez instalację dodatkowych radiatorów, wychwytujących ciepło ze spalin w kominie. O ile faktycznie zwiększa to uzyskaną moc o kilkaset watów, o tyle mocno schłodzone spaliny stanowią kolejne zagrożenie dla trwałości komina: znowu pojawia się problem wilgoci wykraplającej się w kominie.

Dlatego też, wymieniając np. piec kaflowy na kominek, powinniśmy zabezpieczyć stary murowany z cegieł przewód kominowy wkładem żaroodpornym lub emaliowanym.

Materiał komina
Źródła ciepła ceglany ceramiczny stal kwasoodporna stal żaroodporna stal emaliowana
kominek otwarty v +   + +
kominek zamknięty v +   + +
kocioł węglowy starego typu v +   v +
kocioł węglowy nowoczesny   +   v +
kocioł na biomasę v +   + +
kocioł olejowy   + +    
kocioł gazowy atmosferyczny i wentylatorowy   + +    
kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania   + +    
kocioł gazowy kondensacyjny   + +    

 + zalecany; v dopuszczalny

mgr inż. Ewa Łagoda, mgr inż. Mateusz Łagoda
konsultacje - mistrz kominiarski Michał Mikołajczak nr upr. 1/2005

fot. otwierająca: Basiula / forum.budujemydom.pl

Zdaniem naszych Czytelników

Tylko podzieleniu tej przestrzeni w kominie trwałymi przegrodami. Choćby z pustaków, z których normalnie robi się obudowy do systemowych wkładów kominowych. A dopiero w nich wkłady kominowe (najprościej stalowe). W ten sposób każdy kocioł będzie podłączony rzeczywiście ...

Przekroje przewodów kominowych, materiał i oczywiście zachowanie szczelności. I po co Ci 2 kotły - kopciuch, pellet?

time image

Gość Bob

23 Lip 2020, 23:16

Witam mam taki dylemat czy mogę zainstalować 3 kominy w jednym szachcie a mianowicie jeden wkład byłby od pieca na pellet drugi od zwykłego na tak zwanego kopciucha a trzeci od wentylacji szacht Kominowy jest spory 50cm na 50cm

time image

Gość Maciej z Kłodzka

10 Kwi 2019, 09:53

Dziękuję za prostą informację - tabelka super

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje