Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Jeszcze przed wyborem gotowego projektu – wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem - mówi Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która pieca kominkowego używa od 2012 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny 198 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kaflowym piecem z wkładem.

Parametry kominka:

 • Z żeliwa i stali, z komorą wyłożoną płytami szamotu i z trzema pierścieniami radiacyjnymi na rurze wylotowej; z zaokrągloną szybą; moc 10 kW; sprawność 75,9%. 
 • Obudowa – z kafli ceramicznych. 
 • Lokalizacja – w rogu salonu. 
 • Kanał nawiewny – z rury PVC oraz rury ceramicznej. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy, ceramiczny.
 • Paliwo – dąb, grab, buk. 
 • Piec używany w celu ogrzania domu w zimie, wspierając gazowy system grzewczy.
Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym

Decyzja: mieszkam z rodziną w domu, którego podstawową instalację grzewczą stanowi kondensacyjny kocioł na gaz z sieci. Jeszcze przed wyborem gotowego projektu – wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem.

Wkład, kafle i cały osprzęt kupiliśmy u lokalnego dystrybutora kominków i jemu powierzyliśmy wykonawstwo. Bryłę pieca w kształcie walca zaprojektowaliśmy sami. Rodzaj kafli i ich kolorystykę dopasowaliśmy do architektury i wyposażenia budynku. Nie rozprowadziliśmy od pieca systemu DGP, bo jedno z dzieci cierpi na alergię.

Podnoszenie popielnika
Podnoszenie popielnika

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - rady i przestrogi:

 • Nasz piec trzyma ciepło nawet 10 godzin. To zasługa podstawy wykonanej z cegły szamotowej, wewnętrznej okładziny w palenisku także z szamotu i pierścieni radiacyjnych, które kumulują spore ilości ciepła. Płyty szamotowe wewnątrz paleniska połączone są żelaznymi blaszkami i ma to swoje plusy – można łatwo wymienić uszkodzony element. Raz już wymienialiśmy jedną płytkę po tym, jak pękła od uderzenia.

 • Wznoszenie pieca o wysokości 2,50 m trwało aż 2 tygodnie, bo zdun robił to etapami, czekając na wyschnięcie kolejnych warstw. Piec umieściliśmy w oddalonym kącie salonu. Ciepło swobodnie dociera, przez otwartą antresolę, do wszystkich sypialni na poddaszu.

  Urządzenie tak efektywnie działa, że w zeszłym roku paliliśmy w nim stale od października do lutego, a w podstawowej gazowej instalacji grzewczej uruchomiliśmy tylko obieg z ogrzewaniem podłogowym, obsługującym dwie łazienki i przedpokój.
  Wyłączyliśmy natomiast obiegi z grzejnikami na ścianach. W pomieszczeniach udawało się nam utrzymywać temperaturę ok. 21°C. Zużyliśmy 7 mp. drewna. Sposób palenia: jednorazowy załadunek to 8 kg drewna. Aby utrzymać ciągłość palenia, w ciągu doby trzeba dokładać opał 2–3 razy. W domu do przewożenia i doraźnego składowania kloców używamy wózka własnej produkcji.
 

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - koszty instalacji:

 • cały piec z montażem 12 000 zł; 

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - koszty użytkowania:

 • drewno 1750 zł (7 mp. po 250 zł), 
 • czyszczenie komina przed sezonem grzewczym 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wolno stojący piec ulokowano w kącie salonu, blisko wyjścia tarasowego

Zdaniem naszych Czytelników

time image

13 Lip 2017, 18:48

Trzeba odróżnić piec kaflowy, od jego współczesnego brata, który z piecem wspólne ma tylko.... kafle. Kafle stanowią wyłącznie poszycie zewnętrzne urządzenia grzewczego, jakim był piec kaflowy, w starym, tradycyjnym rozumieniu. Na zdjęciach mamy wkład kominkowy firmy Romotop. ...

time image

Gość Michał

13 Lip 2017, 06:06

Piec kaflowy w dzisiejszych czasach daje dużo ciepła i naprawdę ładnie wygląda. Wszystko za sprawą kafli. My skorzystaliśmy z usług firmy Kafel Wiązowna. Warto było.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje