Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Jeszcze przed wyborem gotowego projektu - wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem - mówi Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która pieca kominkowego używa od 2012 r.

aktualizacja: 2021-12-28 07:14:44

Parametry domu: dwukondygnacyjny 198 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kaflowym piecem z wkładem.

Parametry kominka:

  • Z żeliwa i stali, z komorą wyłożoną płytami szamotu i z trzema pierścieniami radiacyjnymi na rurze wylotowej; z zaokrągloną szybą; moc 10 kW; sprawność 75,9%. 
  • Obudowa - z kafli ceramicznych. 
  • Lokalizacja - w rogu salonu. 
  • Kanał nawiewny - z rury PVC oraz rury ceramicznej. 
  • Komin z kanałem dymowym - systemowy, ceramiczny.
  • Paliwo - dąb, grab, buk. 
  • Piec używany w celu ogrzania domu w zimie, wspierając gazowy system grzewczy.
Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym
Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym

Decyzja: mieszkam z rodziną w domu, którego podstawową instalację grzewczą stanowi kondensacyjny kocioł na gaz z sieci. Jeszcze przed wyborem gotowego projektu - wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem.

Wkład, kafle i cały osprzęt kupiliśmy u lokalnego dystrybutora kominków i jemu powierzyliśmy wykonawstwo. Bryłę pieca w kształcie walca zaprojektowaliśmy sami. Rodzaj kafli i ich kolorystykę dopasowaliśmy do architektury i wyposażenia budynku. Nie rozprowadziliśmy od pieca systemu DGP, bo jedno z dzieci cierpi na alergię.

Podnoszenie popielnika
Podnoszenie popielnika

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - rady i przestrogi:

  • Nasz piec trzyma ciepło nawet 10 godzin. To zasługa podstawy wykonanej z cegły szamotowej, wewnętrznej okładziny w palenisku także z szamotu i pierścieni radiacyjnych, które kumulują spore ilości ciepła. Płyty szamotowe wewnątrz paleniska połączone są żelaznymi blaszkami i ma to swoje plusy - można łatwo wymienić uszkodzony element. Raz już wymienialiśmy jedną płytkę po tym, jak pękła od uderzenia.

  • Wznoszenie pieca o wysokości 2,50 m trwało aż 2 tygodnie, bo zdun robił to etapami, czekając na wyschnięcie kolejnych warstw. Piec umieściliśmy w oddalonym kącie salonu. Ciepło swobodnie dociera, przez otwartą antresolę, do wszystkich sypialni na poddaszu. Urządzenie tak efektywnie działa, że w zeszłym roku paliliśmy w nim stale od października do lutego, a w podstawowej gazowej instalacji grzewczej uruchomiliśmy tylko obieg z ogrzewaniem podłogowym, obsługującym dwie łazienki i przedpokój. Wyłączyliśmy natomiast obiegi z grzejnikami na ścianach. W pomieszczeniach udawało się nam utrzymywać temperaturę ok. 21°C. Zużyliśmy 7 mp. drewna. Sposób palenia: jednorazowy załadunek to 8 kg drewna. Aby utrzymać ciągłość palenia, w ciągu doby trzeba dokładać opał 2-3 razy. W domu do przewożenia i doraźnego składowania kloców używamy wózka własnej produkcji.

Koszty instalacji i użytkowania pieca kaflowego do ogrzewania domu:

  • instalacji: cały piec z montażem 12 000 zł;
  • użytkowania: drewno 1750 zł (7 mp. po 250 zł), czyszczenie komina przed sezonem grzewczym 200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wolno stojący piec ulokowano w kącie salonu, blisko wyjścia tarasowego

Zdaniem naszych Czytelników

13 Jul 2017, 20:48

Trzeba odróżnić piec kaflowy, od jego współczesnego brata, który z piecem wspólne ma tylko.... kafle. Kafle stanowią wyłącznie poszycie zewnętrzne urządzenia grzewczego, jakim był piec kaflowy, w starym, tradycyjnym rozumieniu. Na zdjęciach mamy wkład kominkowy firmy Romotop. ...

Gość Michał

13 Jul 2017, 08:06

Piec kaflowy w dzisiejszych czasach daje dużo ciepła i naprawdę ładnie wygląda. Wszystko za sprawą kafli. My skorzystaliśmy z usług firmy Kafel Wiązowna. Warto było.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!