Artykuły: Kominki i kominy
Kominek do weekendowego grzania za 5500 zł
W miarę użytkowania kominka widzę, że ciepło rozchodzi się dobrze na otwartym parterze i w pokoju na poddaszu, przez który przechodzi komin. Na reszcie poddasza jest raczej zimno, więc jednak brakuje systemu DGP. Tak jak się spodziewałem, w kominku palimy weekendowo, głównie jesienią. W tygodniu sporadycznie, bo późno wracamy z żoną z pracy... - mówi Łukasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek użytkuje od 2011 r.
Żeliwny wkład kominkowy z systemem dopalania spalin za 5000 zł
Wybraliśmy model żeliwnego wkładu ze szczelną komorą, przeznaczoną do ciągłego palenia. Choć cały dom wznieśliśmy z bloczków gazobetonowych, ścianę działową przy kominku wymurowaliśmy z cegły ceramicznej, bo zależało nam na utworzeniu z niej dużego akumulatora ciepła. Dzięki niej nie kupiliśmy dodatkowych radiatorów do osadzenia na rurze wylotowej wkładu - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek użytkują od 2009 r.
Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem
Jeszcze przed wyborem gotowego projektu - wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem - mówi Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która pieca kominkowego używa od 2012 r.
Zbyt mała moc kominka z systemem DGP
Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy - mówią Aneta i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z DGP użytkują od 2004 r.
Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania
Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.
Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek
Kiedy w latach 2008-2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy - do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy - mówi Tomek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominy użytkuje od 2010 r.
Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2012 r.
Kominki, czyli stylowe grzanie na wiele sposobów
Z technicznego punktu widzenia, kominek to nic innego, jak piec lub kocioł opalany drewnem, ewentualnie brykietami drzewnymi. Jednak oprócz tego, że jest źródłem względnie taniego ciepła, pełni zwykle rolę ozdoby centralnego pomieszczenia w domu. Płonący w kominku ogień nie tylko zapewnia komfort termiczny, lecz także koi nerwy lepiej od wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Może dlatego wielu z nas o wiele łatwiej godzi się z koniecznością dorzucania szczap do kominka, niż do kotła stojącego w kotłowni.
Kominki, wkłady, biokominki, piece i akcesoria - przegląd i ceny
Prezentujemy przykłady nowoczesnych kominków, wkładów kominkowych, biokominków, pieców i akcesoriów wraz z cenami. Zobacz naszą galerię!
Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?
Rodzaj i rozmieszczenie przewodów kominowych w bryle budynku oraz ich wysokość ponad dachem muszą stanowić element każdego projektu architektonicznego. A ponieważ o wymaganiach wobec kanału dymowego czy spalinowego przesądzają parametry kotła (wymagany ciąg kominowy, temperatura i agresywność spalin), jaki użyty zostanie do ogrzania domu, to w pełni prawdziwe jest stwierdzenie, że wyboru źródła ciepła należy dokonać jeszcze przed zaprojektowaniem budynku.
Kominy ceramiczne - zalety i koszty
Pojawienie się alternatywy w postaci kominów stalowych nie spowodowało wyeliminowania z rynku nieustannie doskonalonych wyrobów z ceramiki. Ceramika ma bowiem zalety, które przy konstruowaniu kominów nadal okazują się niezastąpione.
Kominy stalowe - nie tylko do remontów
Stalowe kominy prefabrykowane występują jako konstrukcje samodzielne oraz jako wkłady stalowe, przeznaczone do montażu w istniejącym kominie murowanym lub nawet zwykłym kanale wentylacyjnym (co pozwala np. zaadaptować na kotłownię pomieszczenie, w którym nie planowano montażu urządzenia grzewczego, więc przewodu dymowego nie ma w ogóle).
Kominy systemowe - rewolucja w technice grzewczej
Co spowodowało, że stosowana do budowy kominów od wieków cegła, ustąpiła miejsca specjalistycznej ceramice i stali? Jest to naturalna konsekwencja zasadniczej zmiany w technice grzewczej, do jakiej doszło w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.
Czym się kierować, wybierając parametry techniczne kominka
Gdy już zdecydujemy, do czego kominek ma służyć, można pomyśleć o jego parametrach technicznych. Dla poszukujących kominka dekoracyjnego, będą one właściwie nieistotne (można kierować się jedynie estetyką). Jeśli natomiast urządzenie ma skutecznie ogrzewać dom, musi mieć odpowiednio dużą moc.
Dlaczego kominek z wkładem jest lepszy od kominka otwartego?
Zdecydowana większość instalowanych obecnie kominków to urządzenia z wkładem, w którym palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Nie mają one wprawdzie takiego uroku, jak klasyczne kominki, z otwartym paleniskiem, ale nie oszukujmy się - w naszym klimacie te drugie mogą służyć przede wszystkim do celów dekoracyjnych
Kominek z DGP - błąd projektanta budynku
Powodem złego krążenia ciepła w salonie było niekorzystne położenie kominka. Wynika ono niestety z karygodnego błędu projektanta budynku. Ustawił on komin w takim miejscu, że kominek musi stać w bocznej części salonu, z paleniskiem zwróconym na wyjście tarasowe, a nie w stronę jadalni. - mówią Ela i Maciek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy użytkują kominek od 10 lat.
Kominek z płaszczem wodnym wspomaga pompę ciepła
Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie. - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kominek od 4 lat.
Kominek z DGP - wykorzystać jak najwięcej ciepła
Stawiając kominek, starałem się wykorzystać jak najwięcej ciepła, które zostanie wyprodukowane. Zatrudniłem doświadczonego wykonawcę. Doradził mi, żebym dokupił kilka żeliwnych pierścieni, które zamontował nad wkładem. Fachowiec nie był tani, ale... - mówi Marcin, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje kominek od roku.
Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe
Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji. - mówią Janka i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominki od lat 2005 r.
Wkłady kominkowe - czym się kierować przy wyborze?
Wkłady kominkowe oferowane są w bardzo bogatym wzornictwie – od tradycyjnego po bardzo nowoczesne, minimalistyczne. Wybór modelu powinien uwzględniać kierunek otwierania drzwiczek, sposób jego zabudowy oraz wygodę obsługi.
W jaki sposób doprowadzić powietrze do spalania?
Zgodnie z przepisami, do kominka musi być zapewniony dopływ powietrza zewnętrznego niezbędnego do prawidłowego spalania. W jaki sposób doprowadzić powietrze do spalania?
Komin systemowy lepszy od kominów murowanych
Nie bawiliśmy się w długie i kłopotliwe murowanie kominów z cegły, tylko kupiliśmy kominy systemowe. Uznaliśmy, że będą pewniejsze i bardziej profesjonalne, niż zwykłe kominy murowane, przy których trzeba zdać się na fachowość i uczciwość murarza - mówią Ania i Krzysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominy od roku.
Emerytowany strażak nie oszczędza na kominie
Jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie! - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje komin od 12 lat.
Murowany komin: fachowców trzeba ciągle pilnować!
Majster pomylił się i wymurował w kotłowni jeden za duży kanał dymowy, zamiast dwóch mniejszych. Kanał dymowy, o przekroju aż 40 x 40 cm, utrudniał palenie w kotle węglowym. Doczytałem się, że przy takim kanale gorące spaliny uciekają środkiem kanału, a przy ściankach komina zasysa się zimne, co zakłóca naturalny ciąg - mówi Maciek, członek Klubu Budujących Dom.
Kominy z cegły: murarz okazał się partaczem!
Murarz okazał się partaczem! W spoinach pozostawił szpary, o czym szybko się przekonaliśmy. Zaraz po przeprowadzce, w domu czuliśmy przykry zapach z kanalizacji. Okazało się, że winne są nieszczelne kanały wentylacyjne - mówią Basia i Janusz, członkowie Klubu Budujących Dom.
Gdzie umieścić komin?
Miejsce umieszczenia komina na dachu decyduje o jego trwałości oraz o tym, czy będzie on właściwie spełniał swoje funkcje. Gdzie zatem umieścić komin?
Dobór przekroju komina do kotła
Dobór odpowiedniej średnicy przewodu kominowego pozwoli na bezproblemowy rozruch kotła oraz jego niezakłóconą pracę, niezależnie od warunków zewnętrznych. Przy czym zupełnie inne zasady obowiązują przy wymiarowaniu kominów tradycyjnych, pracujących na podciśnieniu, a zupełnie innych dla kotłów z zamknięta komorą spalania.
Dobór komina do paliwa - gaz, olej opałowy
Inaczej niż w przypadku kotłów na paliwo stałe wygląda dobór przewodów kominowych do kotłów gazowych.
Pompa ciepła bez zarzutu, gorzej z kominkiem
Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania - mówią Kasia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom.
Kominek zamknięty z efektem otwartego
Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze - dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie... - mówi Piotr, czytelnik Budujemy Dom.
Kominek jako awaryjne źródło ciepła
Przestrzegam, aby uczulić gości, by nie wrzucali do kominka śmieci. Teść wpadł na pomysł, by... (ciąg dalszy w poradach i przestrogach w tym artykule) - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom
Kominek na drewnianym szkielecie
Po zakupie domu zmieniliśmy górną część obudowy, ponieważ okazało się, że została zrobiona na drewnianym szkielecie i jej elementy były nadpalone od środka - mówi Dominika, czytelniczka Budujemy Dom
Kominek z żeliwnym wkładem - doświadczenia użytkownika
Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna. Jesienią, do włączenia c.o., palę w kominku co dwa dni w godz. 16-22. Rano kafle są jeszcze ciepłe - mówi Krystyna, członkini Klubu Budujemy Dom.
Kominek z płaszczem wodnym - doświadczenia użytkownika
Uprzedzamy, że w kominku z płaszczem wodnym nie widać ognia - mówią Ewa i Artur, członkowie Klubu Budujących Dom
Kominki - doświadczenia użytkowników (Jolanta)
Ogrzewanie domu drewnem nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie - 200 zł - mówi Jolanta, czytelniczka Budujemy Dom.
Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)
Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin - mówi Wojtek, członek Klubu Budujących Dom.