Pompa ciepła bez zarzutu, gorzej z kominkiem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła bez zarzutu, gorzej z kominkiem

Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania. - mówią Kasia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: 200 m2; murowany, parterowy z poddaszem; na razie wentylacja grawitacyjna, docelowo mechaniczna z rekuperacją; kotłownia 2 m2.

 

Parametry urządzeń i instalacji: pompa ciepła IVT Greenline HT Plus 9 C/E; sterowanie automatyczne; zasobnik c.w.u. 165 l; pompa obiegowa; podłogówka na dwóch kondygnacjach; żeliwny wkład kominkowy 16 kW bez DGP; elektryczna mata grzewcza 2 kW w pralni, 20 m2; orurowanie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (jeszcze bez rekuperatora).

 

Decyzja: Wykluczyliśmy gaz płynny, bo był drogi i nie chcieliśmy mieć w ogrodzie zbiornika oraz gaz ziemny, bo musielibyśmy założyć komitet społeczny z sąsiadami i kilka lat czekać na przyłącze za 12 000 zł. Zdecydowaliśmy się więc na pompę ciepła. Przez 4 miesiące korespondowaliśmy z kilkoma producentami i skrupulatnie zgłębialiśmy temat.

Pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym na dwóch kondygnacjach Obudowa nad żeliwnym wkładem kominkowym rozszczelniła się. Drewniana belka pod czopuchem zaczęła się tlić
Pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym na dwóch kondygnacjach Obudowa nad żeliwnym wkładem kominkowym rozszczelniła się. Drewniana belka pod czopuchem zaczęła się tlić
W trakcie budowy domu powstała instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (ale jeszcze brakuje rekuperatora). Część instalacji znajduje się przed budynkiem, pod ogródkiem skalnym W trakcie budowy domu powstała instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (ale jeszcze brakuje rekuperatora). Część instalacji znajduje się przed budynkiem, pod ogródkiem skalnym

Rady i przestrogi:

 • Pompa ciepła jest efektywna i bezobsługowa. Przez 8 lat użytkowania zepsuł się tylko zawór poza pompą. Najlepiej pracuje, gdy nie ma dużych wahań temperatury na zewnątrz. Na parterze automatyczny sterownik utrzymuje 21°C, a na poddaszu 19°C. Jest to spowodowane rodzajem wykończenia podłóg i wychładzaniem się narożnych pokojów z lukarnami, mimo że zadbaliśmy o izolację dachu (wełna mineralna gr. 30 cm). W pokoju z wykładziną jest najchłodniej (różnica 2°C).

   

 • Podczas budowy domu położyliśmy instalację do wentylacji mechanicznej, ale zakup rekuperatora odłożyliśmy na przyszłość (kosztuje ok. 13 000 zł). Pompę obiegową podłączyliśmy do zegara, więc kiedy śpimy nie pracuje i nie wymusza krążenia c.w.u.

   

 • Kominek użytkujemy tylko okazyjnie. Działa niezależnie od reszty systemu grzewczego. Stoi w centrum parteru i nie ma DGP. Na początku br. rozszczelniła się izolacja obudowy nad kominkiem i gorące powietrze, buchające od nagrzanej komory wkładu, przez szczelinę w izolacji dotarło do drewnianej belki, na której opiera się obudowa (z płyt k-g i wełny z ekranem aluminiowym). Belka zaczęła się tlić. Wieczorem poczuliśmy zapach dymu i wygasiliśmy ogień w kominku. Poszliśmy spać, ale w nocy obudził nas gęsty dym, który wypełniał wnętrza. Odradzamy stosowanie w obudowie kominka drewna! To niebezpieczne.

   

 • Źle się stało, że w pralni od razu nie założyliśmy wodnego ogrzewania podłogowego. Zabrakło nam na to pieniędzy. Potem musieliśmy ułożyć tam elektryczną matę grzewczą, co generuje wyższe rachunki za prąd.

   

 • Budując obecnie, zwiększylibyśmy grubość ocieplenia ścian ze styropianu (z 10 do 15 cm). W oknach zamontowalibyśmy nie 2 szyby, a 3. Podczas wiatrów i silnych mrozów odczuwamy braki w izolacji budynku, a to przekłada się na koszty ogrzewania.

Koszty: Instalacja – c.o. (górne źródło) 41 000 zł; dolne poziome źródło (400 m) 19 000 zł; wkład kominkowy 3000 zł, obudowa i robocizna 7000 zł; mata elektryczna i sterownik 800 zł; orurowanie do wentylacji mechanicznej 10 000 zł. Eksploatacja – ogrzewanie pompą – elektryczność zima 2011/12 – 1800 zł, zima 2010/11 – 2500–3000 zł; mata elektryczna – do 100 zł miesięcznie.

 

Polecamy reportaż z budowy domu Kasi i Jarka: Dom na wsi, 30 km od stolicy

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość R

05 Lut 2013, 14:12

Ucieka koszt przy wpisie...a wiec ponizej 5000 za rok :)

time image

Gość R

05 Lut 2013, 01:09

Sa na runku pompy ktorych celem jest zastapienie kotlow, piecow etc.W naszym przypadkum drogiego CO miejskiego. A wiec z zalozenia maja pracowac z instalacja "stara" grzejnikowa.Nie po to sie inwestuje w PC ktora moze oddac 80C aby miec 55-70C w podlodze :OZa to 60C na grzejnikach wystarcza ...

time image

04 Lut 2013, 07:08

Połączenie PCi, do tego powietrznej i kaloryferów to tak jak małżeństwo z musu a nie z rozsądku.

time image

Gość R

03 Lut 2013, 15:02

A my mamy pompe ciepla powietrze/ woda w starym domu ( 1989 ) 150m2 utrzymujemy temp >22C w domu a rachunek CO i CWU zatrzymuje sie co tylko czytali, slyszeli, zakladali a nigdy nie uzywali niech dalej pala w piecu weglem lub korzystaja z gazu...I tak... nie ma innych zrodel ciepla tylko ...

time image

Gość adiqq

25 Sie 2012, 17:57

Cytat mam pompę ciepła i znam szereg osób z pompą ciepła. W moim domu - ok. 220 metrów, roczne koszty prądu dla 4 osób to ok. 10 tys. zł, u znajomych podobnie, choć mamy inne pompy, montowane przez inne ekipy. Temperaturę utrzymujemy ...

time image

Gość wolfik36

25 Sie 2012, 17:50

Z tego co piszecie to pompę ciepła można między bajki włożyć. U mnie dom 140m - mniej niż u niektórych - ale ogrzewanie i c.w.u olejem dla 4 osób to roczny koszt przy ostatnich zimach to około 3,5 tyś zł na rok - dom w systemie thermodom.

time image

14 Sie 2012, 09:51

Cytat Inwestor nie uwzględnił tego że za 20 lat od instalacji będzie musiał zmienić dolne źródło ciepła na pionowe odwierty. Czyli co - słoneczko zgaśnie ???

time image

Gość darek

14 Sie 2012, 09:39

Widać że inwestor nie odrobił pracy domowej przed budową. Do pomypy ciepła musi być ocieplwenie powyżej standartów. O tym informują czasami producenci pomp ciepła. Zależy od firmy która sprzedaj. Inwestor nie uwzględnił tego że za 20 lat od instalacji będzie musiał zmienić ...

time image

Gość RKO

12 Sie 2012, 18:52

DOM 30KM od WARSZAWY TO WIEŚ ? KU.. 100KM TO WIEŚ.

time image

Gość p

09 Sie 2012, 19:48

Kominek wyglądem swoim nie zachwyca! Kominek przede wszystkim trzeba dobrze wykonac a wtedy drewno nie stanowi problemu. Ciekaw jestem jaka jest w tym domu wentylacja :-) W końcu to już 8 lat!.

time image

Gość ewer

09 Sie 2012, 13:31

Przy takich kosztach za pompę ciepła to dużo taniej wyjdzie ogrzewanie gazem ziemnym..

time image

Gość kika77

09 Sie 2012, 08:34

mam pompę ciepła i znam szereg osób z pompą ciepła. W moim domu - ok. 220 metrów, roczne koszty prądu dla 4 osób to ok. 10 tys. zł, u znajomych podobnie, choć mamy inne pompy, montowane przez inne ekipy. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 20-21 stopni..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny