Wentylacja mechaniczna w domu inżyniera

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wentylacja mechaniczna w domu inżyniera
Ponieważ jestem inżynierem budowlanym specjalizującym się w zagadnieniach efektywności energetycznej, decyzja o instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła została podjęta już na etapie tworzenia koncepcji domu, czyli w 1999 roku. - mówi Arkadiusz, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, budowany etapowo w latach 2000–2011, zaprojektowany jako budynek energooszczędny. Dom wielopokoleniowy złożony z dwóch części o różnych rozwiązaniach instalacyjnych: części gospodarzy (ok. 175 m2) i części rodziców gospodarzy (ok. 100 m2), plus ok. 75 m2 – powierzchnia garaży i pomieszczeń pomocniczych. Razem powierzchnia użytkowa domu to około 350 m2.

 

Część gospodarzy wyposażona jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Cały budynek ogrzewany jest hybrydowym systemem grzewczym z kominkiem z zamkniętą komorą spalania oraz kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny. Ciepło rozprowadzane jest do pokoi systemem dystrybucji gorącego powietrza, a w pomieszczeniach mokrych (łazienki, pralnia) wykorzystywana jest tradycyjna instalacja c.o. z grzejnikami.

Anemostat wywiewny
Anemostat wywiewny

Opis instalacji: centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła KINETIC B PLUS, wydajność 425 m3/h przy ciśnieniu 100 Pa, maksymalny pobór mocy 120 W, sprawność do 92%. Wyposażona w filtr wewnętrzny, zmywalny EU3 w łatwy sposób wyjmowany do prania. Poziom hałasu 20 dB, w odległości 3 m od centrali. Automatyczny by-pass letni, wbudowany układ sterowania „plug&play”, możliwość podłączenia do instalacji inteligentnej.

 

Urządzenie przygotowane jest do współpracy z automatycznymi przepustnicami oraz czujnikami CO2. Centrala zapewnia oszczędność energii dzięki inteligentnej pracy w trybie wentylacji „na żądanie”. Wyposażona jest w programator tygodniowy z funkcją autotestu oraz umożliwia zmianę położenia króćców (pionowo lub poziomo). Centrala jest zamontowana w kotłowni. W ogrodzie zbudowano rurowy gruntowy wymiennik ciepła o długości około 30 m.

 

Decyzja: Ponieważ jestem inżynierem budowlanym specjalizującym się w zagadnieniach efektywności energetycznej, decyzja o instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła została podjęta już na etapie tworzenia koncepcji domu, czyli w 1999 roku.

 

Widziałem tego typu instalacje za granicą oraz u kolegów, którzy wcześniej zbudowali w Polsce. Szczegółowo poznałem wady i zalety poszczególnych rodzajów wymienników ciepła. Przeprowadziłem wiele rozmów z producentami rekuperatorów i ich użytkownikami. W końcu zleciłem wykonanie projektu instalacji wentylacyjnej sprawdzonej firmie.

 

Budowa mojego domu od początku była pomyślana jako rozłożona w czasie, dlatego projekt wentylacji ulegał modyfikacji w okresie realizacji inwestycji. Ponieważ mój dom miał być wyposażony w inteligentną instalację elektryczną w standardzie EIB-KNX, w pierwszym kroku poszukiwałem rekuperatora z możliwością podłączenia go do BMS (system zarządzania budynkiem), kolejnym kryterium było zużycie energii elektrycznej niezbędnej do zasilania centrali, sprawność rekuperatora, hałas i na końcu cena.

Centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła Nagrzewnica kanałowa (o mocy 1000 W) i tłumik akustyczny
Centrala wentylacyjna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepłaNagrzewnica kanałowa (o mocy 1000 W) i tłumik akustyczny

Udało mi się znaleźć w Internecie odpowiedni dla moich potrzeb rekuperator. Zadzwoniłem do firmy, która go oferowała. Po krótkiej rozmowie z handlowcem zostałem przełączony do działu technicznego. Tu fachowiec w profesjonalnej rozmowie, ale w języku zrozumiałym dla przeciętnego inwestora, przekonał mnie do innego modelu rekuperatora, droższego o ok. 1000 zł, ale w większym stopniu spełniającego moje oczekiwania i dającego pewien zapas maksymalnego nawiewanego i wywiewanego strumienia powietrza w stosunku do obliczeń w projekcie.

 

Firma zapewniła mi montaż urządzenia (ułożenie przewodów instalacji wentylacyjnej wykonałem kilka lat wcześniej) wraz z regulacją całej instalacji. Regulacja anemostatów jest bardzo ważna ze względu na zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Instalację tego typu projektuje się jako zrównoważoną, to znaczy, że w systemie wentylacyjnym tyle samo powietrza jest dostarczane do budynku, ile jest z niego usuwane.

 

Montaż samego rekuperatora wykonany był w ciągu kilku godzin przez dwóch sprawnych fachowców. Ponieważ przewody wentylacyjne ułożone były kilka lat wcześniej i przez ten czas zakurzyły się, przed uruchomieniem instalacji wymagały czyszczenia.

Tłumiki akustycznych, wygłuszające pracę centrali wentylacyjnej
Rekuperator ze zwrotnicą pozwalającą na przełączanie korzystania z czerpni ściennej i z GWC
Tłumiki akustycznych, wygłuszające pracę centrali wentylacyjnejRekuperator ze zwrotnicą pozwalającą na przełączanie korzystania z czerpni ściennej i z GWC

Porady i przestrogi:

 • Jestem zadowolony z zakupu urządzenia, które dodatkowo wyposażyłem w nagrzewnicę wodną kanałową. Takie rozwiązanie pozwala na uruchamianie różnych źródeł ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej.

   

 • Obecnie zrezygnowałbym z gruntowego wymiennika ciepła, bo przy nowoczesnych rekuperatorach ta inwestycja moim zdaniem nie jest opłacalna. Przy sprawności rzędu 90% i automatycznych systemach przeciwzamarzaniowych zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w zimie praktycznie nie przynosi efektów. Jedynie w lecie wymiennik jest źródłem chłodu w upalne dni.

   

 • Przy zakupie rekuperatora szczególną uwagę należy zwrócić na wartość sprawności średniorocznej urządzenia, a nie maksymalnej, zużycie energii w różnych trybach pracy i poziom hałasu generowany przez samo urządzenie oraz całą instalację. Instalacja powinna zawierać tłumiki akustyczne, a przewody należy dobrze ocieplić.

   

 • Warto wykonać projekt instalacji wentylacyjnej łącznie z projektem budowlanym. Pozwoli to uniknąć wielu kolizji.

   

 • Źle zaprojektowana lub źle wykonana instalacja wentylacyjna może być źródłem wielu problemów podczas eksploatacji. Począwszy od nadmiernego hałasu (do cichego szumu można się przyzwyczaić, do świstów i buczenia raczej nie), po poczucie duszności i syndrom chorego budynku. Należy więc cały proces powierzyć sprawdzonym projektantom, dostawcom i firmom montażowym. Naprawienie błędów wykonawczych jest procesem kosztownym, długotrwałym i zazwyczaj wymaga zaangażowania sądów.

   

 • Szacowane przeze mnie oszczędności z tytułu instalacji wentylacji mechanicznej to około 1600 zł rocznie. Trudno mi to zweryfikować, bo eksploatuję urządzenie dopiero rok i na razie jedynie okresowo.

Koszty: Montaż instalacji z rekuperatorem 16 000 zł plus 4000 zł gruntowy wymiennik ciepła. Koszty eksploatacyjne: około 350 zł rocznie za energię elektryczną, przy ciągłej pracy urządzenia.

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość piotrek

13 Gru 2014, 20:37

Odnośnie porady dotyczącej rezygnacji z GWC:oj, zdziwiłby się kolega inwestor, ile by wzrosły koszty eksploatacji zimą jego rekuperatora bez GWC, gdy praktycznie cały czas nagrzewnica elektryczna dogrzewałaby powietrze przed wymiennikiem.

time image

17 Lip 2014, 12:34

Trzeba jednak dołożyć dwa filtry zewnętrzne co podnosi koszty tego ustrojstwa a pilot do tego cuda to katastrofa.

time image

17 Lip 2014, 11:38

Za taką kasę, to jest dużo więcej niż zwykłe OK .

time image

17 Lip 2014, 09:54

Z palca za pośrednictwem pilota, to zwykła luna 200, ale jest OK i daje radę.

time image

17 Lip 2014, 09:47

Cytat W każdym razie u mnie na pewno nie spalą bo chodzą tylko wtedy gdy trzeba a nie cały czas na okrągło. Masz ustawiony jakiś automat czy tak z palca ?

time image

17 Lip 2014, 09:21

Cytat Jako uzytkownik mam odwage powiedziec rekuperacja to komfort nie oszczednosc. Ja jednak myślę że jest oszczędność. Bo to jest tak że w dzisiejszym świecie gdzie wszystko przeliczamy na jakieś jednostki, tak naprawdę ...

time image

17 Lip 2014, 06:43

Dzień dobry. Z uwagą i zainteresowaniem przeczytałem Pański artykuł o wentylacji mechanicznej. Jestem na etapie adaptacji projektu i będę też montował WM. Jak czytałem ma Pan dobre wspomnienia z firmą, która dostarczyła i montowała u Pana cały system. Proszę o podanie namiarów ...

time image

Gość Marcin

06 Maj 2014, 12:50

"Szacowane przeze mnie oszczędności z tytułu instalacji wentylacji mechanicznej to około 1600 zł rocznie."Rozumie, ze sie pani przejzyczyla i chciala powiedziec o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla. Sama wentylacja mechaniczna w bilansie energetycznym generuje tylko straty. Nawet ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje