Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów - mówi Tomek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominy użytkuje od 2010 r.

Parametry domu: powierzchnia 220 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci oraz wkładem kominkowym z płaszczem wodnym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

  • Ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7 m. 
  • W kotłowni – gotowy komin wentylacyjny, komin spalinowy współpracujący z kondensacyjnym kotłem gazowym (180 mm), a przy nim zapasowy, przeznaczony dla nowoczesnego kotła na paliwa stałe (180 mm). W salonie – prefabrykowany komin dymowy (220 mm), do obsługi wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, i dwa kominy wentylacyjne. Resztę domu wentyluje się przez rury elastyczne, poprowadzone w ścianach i zakończone na dachu kominkami wentylacyjnymi. 
  • Lokalizacja – w środku budynku.

Decyzja: prefabrykowane zestawy kominowe, przewidziane do konkretnych funkcji, kupiłem zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Ten w salonie przesunąłem jednak w stronę tarasu, żeby móc ulokować wkład z płaszczem wodnym nie przed kominem, a przy jego prawym boku. Dzięki temu wkład nie zabiera miejsca w salonie, tylko jest zlicowany z meblościanką, zaprojektowaną na multimedia.

 

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Zgrupowałem je razem z kominem wentylacyjnym.

 

Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów.

Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego
Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu obudowano płytkami klinkierowymi

Kominy z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej
Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej

Do wyczyszczenia komina dymowego przy kominku tuż przed sezonem grzewczym wzywam kominiarza. Kilka razy w roku kontroluję go jeszcze metodą "na lusterko", na wypadek gdyby wymagał częstszego wyczyszczenia.

 

Celowo umieściłem wyczystkę od strony salonu, a nie pokoju gościnnego, bo posadzka jest tu wykończona łatwo zmywalnym gresem. Zasłaniam ją drewnem, więc nie szpeci reprezentacyjnej strefy domu. Te w kotłowni też są łatwo dostępne.

 

Fragmenty kominów, wystające ponad dachem, otynkowałem, a potem obudowałem płytkami klinkierowymi, dobierając je do koloru blachodachówki.

 

Żałuję, że nie zastosowałem tam cegły klinkierowej, bo na kominie w kotłowni fugi między płytkami okazały się nieszczelne. Dlatego zabezpieczyłem całą obudowę komina szkłem wodnym, ale wygląda to nieszczególnie.

 

Zdarzyło się również, że woda z zacinającego deszczu dostała się do kominka wentylacyjnego i spłynęła elastyczną rurą na ścianę sypialni. Pojawił się mały zaciek.

Kominy z elementów prefabrykowanych - koszty:

  • 3 kominy prefabrykowane dla urządzeń grzewczych 7000 zł + cena „strażaka” i nasad kominowych. 
  • Robocizna w cenie budowy domu. 
  • Sześć dachowych kominków wentylacyjnych nad rurami elastycznymi 6 × 150 zł. 
  • Usługa kominiarska 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W kotłowni zgrupowano 2 systemowe kominy do kotła gazowego i nowoczesnego kotła na groszek węglowy

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kazik

14 Sty 2016, 09:38

Też odradzam okładania zewnętrznej części płytkami klinkierowymi.Już w następnym roku pojawią się pęknięcia na fugach pomiędzy płytkami. Przy zacinającym deszczu i nie tylko, woda przecieka po kominie na poddasze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny