Komin systemowy lepszy od kominów murowanych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Komin systemowy lepszy od kominów murowanych

Nie bawiliśmy się w długie i kłopotliwe murowanie kominów z cegły, tylko kupiliśmy kominy systemowe. Uznaliśmy, że będą pewniejsze i bardziej profesjonalne, niż zwykłe kominy murowane, przy których trzeba zdać się na fachowość i uczciwość murarza - mówią Ania i Krzysiek, czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominy od roku.

Parametry domu: powierzchnia 120 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem gazowym i wkładem kominkowym z płaszczem wodnym. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: 2 kominy systemowe o wysokości 7 m – jeden zestaw współpracujący z kondensacyjnym kotłem gazowym, drugi – z wkładem kominkowym z płaszczem wodnym. 3 kominy wentylacyjne – dwukanałowy komin z pustaków wentylacyjnych dla kuchni i łazienki, dwa gotowe jednokanałowe kominki wentylacyjne. Lokalizacja w środku budynku.

 

Decyzja: nie bawiliśmy się w długie i kłopotliwe murowanie kominów z cegły, tylko kupiliśmy kominy systemowe. Uznaliśmy, że będą pewniejsze i bardziej profesjonalne, niż zwykłe kominy murowane, przy których trzeba zdać się na fachowość i uczciwość murarza. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Dom ogrzewamy gazem z sieci i drewnem. Od razu zdecydowaliśmy się na kocioł kondensacyjny oraz na wkład kominkowy, tyle że jakiś czas zastanawialiśmy się, czy ma to być wkład z płaszczem wodnym, czy z DGP.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym współpracuje z innym kominem systemowym Wyprowadzone ponad dachem końcówki systemowych kominów obudowano cegłą klinkierową. Przez dach poprowadzono też gotowe kominki wentylacyjne

Kominy systemowe - rady i przestrogi:

 • Budowa kominów trwała kilka dni i przebiegała bardzo sprawnie. Kominy rosły w oczach, jak klocki Lego. Szkoda jednak, że nie są o 30 cm wyższe. Nie wystają ponad kalenicę dachu, a są lokalizowane na wschodniej połaci i niekiedy zachodnie wiatry odwracają w nich ciąg.

   

  Zdarza się również, że dym z jednego komina wciągany jest przez drugi, bo dym „zderza” się z koroną pobliskiego dębu i cofa w kierunku dachu. Żeby usprawnić wentylację, w kanałach wentylacyjnych w łazienkach i w kuchni umieściliśmy wentylatory.

   

 • W kominku z płaszczem wodnym paliliśmy kilka miesięcy i zużyliśmy 10 mp. drewna. Zaraz po zimie wezwaliśmy kominiarza, żeby wyczyścił kanał dymowy. W wyczystce zgromadziły się 3 wiadra sadzy. Dało nam to do myślenia. Będziemy regularnie czyścić kominy, zgodnie ze wszelkimi zaleceniami.

   

  Ze względu na wiek i lęk przestrzeni, nie zamierzamy tego robić sami, ale zlecimy fachowcom. Bezpieczeństwo domu jest ważniejsze, niż kilkaset złotych za ich usługę.

   

  Postaramy się kupić duży zapas drewna, żeby je dobrze wysuszyć. Wtedy pewnie zgromadzi się w kominie mniej sadzy. Instalując kominek, zapewniliśmy sobie wygodny dostęp do wyczystki od strony salonu. Przy ostrożnych ruchach szufelką salon się nie zabrudził od sadzy. Bardzo przydatny okazał się separator popiołu.

   

  Drzwiczki do wyczystki nie wyglądają jak szczyt elegancji, ale staramy się je poza sezonem grzewczym zasłonić roślinami, a w zimie drewnem.

Kominy systemowe - koszty:

 • Kominy prefabrykowane 4426 zł i 690 zł. 
 • Dwukanałowy komin wentylacyjny 350 zł. 
 • Dwa kominki wentylacyjne 360 zł. 
 • Cegła klinkierowa – 600 zł. 
 • Usługa kominiarska 150 zł.
Wyczystka przy kominku z płaszczem wodnym Kondensacyjny kocioł gazowy podłączono do systemowego komina Wlot powietrza do kanału wentylacyjnego w kuchni

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

05 Gru 2019, 20:19

Gdybyś mistrzu przeczytał powoli i ze zrozumieniem treści pisanej to nie napisałbyś takich głupot bo artykuł mówi całkiem co innego, przeinaczasz fakty.

time image

Gość maestro

05 Gru 2019, 17:25

Artykuł jest wyjątkowo nieprzydatny. Na początku mówią, że budowę komina z cegły należy zlecić profesjonalistą z czego wynika, że komin systemowy dobrze może postawić i partacz. Z dalszej treści wynika, że postawione kominy systemowe zostały źle, bo są za niskie o około ...

time image

Gość Budowlaniec

20 Lip 2015, 06:47

Systemy kominowe to najlepsza alternatywa do kominów murowanych. Oprócz szybkiego montażu mają bardzo ważną zaletę - są odporne na pożar sadzy. Oznacza to, że komin nie ulega rozszczelnieniu w sytuacji zaistnienia pożaru sadzy. Ogranicza ryzyko zapalenia się materiałów otaczających ...

time image

Gość Dorota

29 Sie 2014, 08:29

Dziekuje, za ten artkul. Bardzo przydatny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje