Murowany komin: fachowców trzeba ciągle pilnować!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Murowany komin: fachowców trzeba ciągle pilnować!

Majster pomylił się i wymurował w kotłowni jeden za duży kanał dymowy, zamiast dwóch mniejszych. Kanał dymowy, o przekroju aż 40 x 40 cm, utrudniał palenie w kotle węglowym. Doczytałem się, że przy takim kanale gorące spaliny uciekają środkiem kanału, a przy ściankach komina zasysa się zimne, co zakłóca naturalny ciąg - mówi Maciek, członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: powierzchnia 130 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany drewnem, kotłem na paliwa stałe oraz żeliwną kozą. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy: dwa jednowarstwowe murowane kominy o wysokości 9 m. W kotłowni komin z czterema kanałami wentylacyjnymi i kanałem dymowym o przekroju 40 x 40 cm, do którego po roku wpuszczono systemowy izolowany ceramiczny wkład o średnicy 15 cm. W salonie wzniesiono komin z kanałem dymowym o przekroju 25 x 25 cm i kanałem wentylacyjnym.

 

Decyzja: inspektor nadzoru, prowadzący naszą budowę, zaproponował wymurowanie tradycyjnych kominów z pełnej cegły i klinkieru ponad dachem, mimo że w gotowym projekcie wskazywano systemowe kominy. Jeszcze kilka lat temu gotowe kominy były dwukrotnie droższe od tradycyjnych, dlatego ulegliśmy z żoną jego sugestii. Rzeczywiście za dwa murowane kominy zapłaciliśmy tyle, ile kosztował wtedy jeden systemowy komin. Teraz ceny systemowych spadły i warto je kupić.

 

Wznosząc dom, wiedzieliśmy, że w salonie na pewno ustawimy kozę. Ponieważ rozbudowa sieci gazu ziemnego miała nastąpić dopiero za kilka lat, postanowiliśmy przetrwać ten okres, ogrzewając dom kotłem węglowym. Potrzebowaliśmy więc oddzielonej kotłowni z czerpnią powietrza oraz z kominem z kanałem dymowym. Drugi komin przy salonie miał obsługiwać kozę. Tak zgrupowaliśmy kanały, żeby możliwe było postawienie tylko dwóch kominów.

Dom ma dwa kominy z kanałami dymowymi i wentylacyjnymi. Kominy znajdują się w odległości 5 m od siebie Wyłaz dachowy umieszczono blisko kalenicy i komina w salonie

Komin murowany - rady i przestrogi:

 • Majster pomylił się i wymurował w kotłowni jeden za duży kanał dymowy, zamiast dwóch mniejszych. Chciałem mieć zapasowy kanał do podłączenia kotła gazowego. Kanał dymowy, o przekroju aż 40 x 40 cm, utrudniał palenie w kotle węglowym. Doczytałem się, że przy takim kanale gorące spaliny uciekają środkiem kanału, a przy ściankach komina zasysa się zimne, co zakłóca naturalny ciąg.

   

  Po pierwszej zimie zmodernizowałem istniejący komin. Przy tej okazji zmieniłem paliwo z węgla na drewno, bo jest czystsze i poręczniejsze. Przez Internet znalazłem firmę, specjalizującą się we wpuszczaniu do istniejących kominów wkładów za pomocą specjalnej windy kominowej.

   

 • Operacja montowania wkładu trwała 3 dni i nauczony przykrym doświadczeniem, osobiście doglądałem prac. Musieliśmy rozkuć dół kanału dymowego w kotłowni, żeby osadzić dno wkładu i zamontować wyczystkę oraz odskraplacz.

   

  Potem zaczęło się żmudne ustawianie kolejnych kształtek, które łączono specjalnym klejem, oraz mocowanie izolacji. Spuszczano je od góry, na linkach. Okazało się, że nasz komin nie był całkiem prosty, więc czas opuszczania kolejnych elementów przeciągał się. Zniecierpliwieni tym monterzy próbowali przemycić kilka pochylonych elementów, ale w porę zauważyłem je dzięki lusterku. Dozorowałem monterów do końca i dzięki temu nie mam żadnych problemów z kominem i ciągiem. Starannie usunęli nadmiar zaprawy klejowej i profesjonalnie wykończyli czopuch. Ale trzeba było ich ciągle pilnować!

   

  Podczas wpuszczania systemowego komina, zauważyłem, że wnętrze istniejącego nie zostało wyrapowane i ze spoin sterczy zaprawa. Dlatego nie mogę zaniedbywać regularnego czyszczenia! Modernizacja komina zapewniła dobry ciąg i łatwiej mogę regulować kocioł.

   

  Budując obecnie, wymurowałbym tradycyjny komin przy kozie, bo cegła dobrze się nagrzewa i dodatkowo promieniuje na dom, natomiast dla kotła i wentylacji kupiłbym kominy systemowe.
Ściana kominowa przy żeliwnej kozie się nagrzewa Podczas modernizacji komina w kotłowni trzeba było rozkuć kanał dymowy Zamontowano nową wyczystkę

Komin murowany - koszty:

 • kominy murowane 4000 zł. 
 • Wkład systemowy z montażem 2000 zł. 
 • Cegła klinkierowa 800 zł. 
 • Czyszczenie kominów przez kominiarza 200 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny