Dlaczego kanały dymowe źle działają?

Dlaczego kanały dymowe źle działają?

Odpowiedź eksperta: Na nieprawidłowe funkcjonowanie kanałów dymowych może wpływać wiele czynników spowodowanych złym wykonaniem, warunkami atmosferycznymi lub zanieczyszczeniem kanału.

Kanały dymowe muszą być szczelne, o równych i możliwie gładkich powierzchniach wewnętrznych i powinny przebiegać w linii prostej. Kanały prowadzone w ścianach zewnętrznych powinny być ocieplone, co chroni przed zbytnim wychładzaniem się spalin i kondensacją pary wodnej.

Kondensacja pary wodnej spowodowana może też być pracą kotła przy zbyt niskiej temperaturze - dodatkowo zwiększa się wtedy osadzanie sadzy, co prowadzi do pojawienia się brunatnych wykwitów na zewnętrznej powierzchni komina i do wycieku brunatnej mazi z wyczystki.

Wykroplona woda w połączeniu z osadami przyspiesza niszczenie wnętrza komina, gdy jest on zbudowany z cegieł. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu dostatecznego dopływu powietrza do spalania, gdyż powoduje to zmniejszenie się ciągu kominowego i niezupełne spalanie paliwa. Nagromadzone gazy mogą wybuchnąć stwarzając poważne zagrożenie.

Redakcja BD
fot. otwierająca: ©FOTOLIA
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz