Porady: Kominki i kominy
Pożar sadzy w kominie
Ostatnio zauważyłem w kominie sąsiada ogień wydobywający się na zewnątrz. Zastanawiam się, co mogę zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji w moim domu?
Czy drewnem sosnowym można palić w kozie?
Drewno sosnowe to jedno z najbardziej dostępnych rodzajów drewna w Polsce. Jest łatwo dostępne, stosunkowo tanie i często wykorzystywane w różnych celach, od budowy po opał. Ale czy nadaje się do palenia w kozie? Oto co powinieneś wiedzieć.
Czym najlepiej palić w kominku?
Podstawowym paliwem jest drewno, tylko niektórzy producenci kominków jako opał dopuszczają również brykiety drzewne i węgiel brunatny.
Jak można naprawić (uszczelnić) komin od kotła węglowego?
Kupiłem dom, w którym komin od kotła węglowego jest nieszczelny, głównie z powodu ubytków zaprawy. Jak można go naprawić (uszczelnić)? Słyszałem, że można spróbować uszczelnienia od środka. Ewentualnie, czy w środek można wstawić stalową rurę jako nowy, szczelny kanał? Z jakiej stali powinien być taki wkład?
Dlaczego warto wybrać piec kaflowy?
Piec kaflowy podoba się wszystkim. Jest obecny w licznych domach, jako wysoki piec typowy dla miast albo jako wiejski piec izbowy. Zawdzięcza to zapewne temu, że stanowi przedmiot niejako ponadczasowy, który zawsze pasuje do swego otoczenia. Od pokoleń budzi piękne wspomnienia przytulnego domowego ogniska.
Jaka powinna być wysokość i odległość komina na sąsiedniej posesji?
Mój dom stoi 1,5 m od granicy, na której znajduje się budynek gospodarczy sąsiada. Założył w tym budynku c.o. i twierdzi, że wystarczy mu 5 m komina. Tą wysokością osiągnie poziom górnej krawędzi mojego okna na poddaszu.
Jak wyliczyć m3 drewna?
Mam wypis od leśniczego z zaznaczonych, ściętych drzew. Niestety nie jestem w stanie obliczyć, ile to będzie metrów sześciennych. Jak to zrobić?
Jak zapewnić właściwy ciąg kominowy?
W ostatnich latach w sposób istotny zmieniły się kryteria wyboru instalacji grzewczej. Coraz większą uwagę zwracamy nie tylko na bezpośredni koszt samej instalacji, ale na rodzaj paliwa i późniejsze jego zużycie. Ale też coraz większą rolę odgrywają wprowadzane powszechnie ograniczenia co do możliwych do zastosowania jednostek grzewczych, jak też rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, związana z rodzajem zastosowanego paliwa.
Kominek czy koza: które rozwiązanie wybrać?
W nowym domu sami nie możemy się zdecydować, czy lepszy będzie kominek, czy tylko wolno stojący piecyk-koza. Ponadto marzy nam się dodatkowy piec lub kominek w sypialni na piętrze. Które z tych urządzeń jest bardziej godne polecenia? I jakie warunki trzeba spełnić?
Jaki komin wybrać do remontowanego domu: w środku czy dostawiony od zewnątrz?
Remontujemy z żoną stary dom po jej rodzicach. Chcemy zasadniczo zmienić podział przestrzeni na parterze, wyburzając większość ścianek działowych. Jednak tu pojawił się istotny problem. Najlepiej byłoby przenieść kotłownię. Ale to wymaga zrobienia nowego komina. Jeżeli się na to zdecydujemy, to co wybrać - komin w środku czy dostawiony od zewnątrz? Czytałem, że przy ścianie zewnętrznej mogą stać nawet kominy prefabrykowane z ceramiki.
Czy można wykorzystać przewody kominowe jako wentylację?
Czy można wykorzystać używane już przewody kominowe jako wentylację? Czym może to grozić?
Renowacja komina - kiedy i jak ją przeprowadzić?
Uszkodzenie cegieł i spoiw, brak szczelności lub chęć dostosowania systemu kominowego do nowoczesnych systemów grzewczych - istnieje kilka powodów, dla których konieczne jest przeprowadzenie renowacji komina. Kiedy i w jaki sposób można to zrobić? Oto kilka wskazówek.
Zabezpieczenie komina przed deszczem, śniegiem i wiatrem
Mieszkam w jednopiętrowym domu jednorodzinnym. Po ostatniej zimie, na ścianie kominowej w salonie przy podłodze pojawiły się purchle. Początkowo przypuszczałam, że powodem występowania tego zjawiska były nieszczelne połączenia rur świeżo wymienionego brodzika w łazience. Jednak przypadkowo okazało się, że komin prawdopodobnie przez całą zimę był nieosłonięty. Jak zabezpieczyć komin przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem?
Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?
Szukając systemu kominowego w pierwszej kolejności, istotne jest, aby przed przystąpieniem do budowy komina podjąć decyzję dotyczącą rodzaju ogrzewania jakie będziemy chcieli zastosować w budowanym domu oraz przemyśleć wybór kominka. Jest to niezwykle ważna kwestia, by dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót.
Czym się różnią przewody dymowe od spalinowych?
Komin może stanowić zarówno obudowę kanałów dymowych oraz spalinowych, jak i przewodów wentylacyjnych. Może również osłaniać rurę odpowietrzającą instalację kanalizacyjną, a nawet doprowadzać powietrze do palenisk typu zamkniętego.
Co to jest czopuch?
Czopuch to rura łącząca kocioł lub kominek z kanałem w kominie. Czopuch wykonuje się z grubościennych rur ze stali zwykłej (tzw. czarnych), rur żeliwnych, ceramicznych, ze stali nierdzewnej (dla kotłów gazowych i olejowych) lub nawet z tworzyw sztucznych (dla kotłów kondensacyjnych).
Jak włożyć nowy wkład do komina?
Mam stary komin murowany, a chciałbym podłączyć do niego kocioł gazowy. Z tego co czytałem wynika, że taki kocioł wymaga specjalnego wkładu, ale nie wiem czy powinien być stalowy czy wystarczy plastikowy. No i jak włożyć go do istniejącego komina?
Wpływ jakości paliwa na sprawność komina i komfort cieplny
Komin odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym domu. Ze względu na zachowanie jego wysokiej efektywności i długiej żywotności, istotny okazuje się odpowiedni dobór paliwa. Czym i w jaki sposób ogrzewać dom, aby osiągnąć w nim optymalny komfort cieplny?
O czym trzeba wiedzieć kupując drewno kominkowe?
Drewno kominkowe najczęściej dostępne jest jako łupane szczapy długości około 30 cm (przy większych zamówieniach można zażądać pocięcia na inną długość). Sprzedaje się je luzem lub w workach (do 20 kilogramów). Oczywiście możliwe jest też kupno całych, długich okrąglaków (w niższej cenie) jednak pozostaje problem ich pocięcia i porąbania, a to ciężka praca.
Jak uszczelnić komin odprowadzający spaliny z paliw stałych?
Komin to jeden z najważniejszych elementów domu, który pracuje w bardzo ciężkich i wymagających warunkach. Podobnie jak inne części instalacji grzewczej ulega degradacji, a jego żywotność spada - dotyczy to zwłaszcza komina ceglanego, odprowadzającego spaliny z paliw stałych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że w niektórych przypadkach możliwa jest jego renowacja - pomocna w tym przypadku jest masa uszczelniająca.
Czym musi się charakteryzować ocieplenie zabudowy kominka grzewczego?
Odpowiedź eksperta: Odpowiednie zaizolowanie kominka zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem obudowy oraz sąsiadujących ścian i stropów. Oznacza to bezpieczeństwo dla konstrukcji domu oraz ochronę przed zniszczeniem na skutek wysokich temperatur oraz skrajnie przed pożarem. Oprócz obudowy kominka, warto zaizolować sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem. Domownicy i zwierzęta domowe poczują przyjemne ciepło obudowy kominka, eliminując ryzyko oparzenia.
Jaki komin wybrać do ogrzewania kotłem gazowym oraz kominkiem z płaszczem wodnym?
Odpowiedź eksperta: Systemy kominowe dzielimy w zależności od rodzaju zastosowanego paliwa oraz systemu pracy urządzenia grzewczego (podciśnienie/nadciśnienie).
W jakich przypadkach można zastosować system powietrzno-spalinowy?
Odpowiedź eksperta: W chwili obecnej na rynku jednostek grzewczych najpopularniejsze są kotły z zamkniętą komorą spalania (kotły kondensacyjne). Tego rodzaju jednostki zalecane są jako element grzewczy, spełniający aktualnie obowiązujące normy, przepisy i zalecenia związane z doborem źródła ogrzewania.
Kominki gazowe LEO - z myślą o komforcie i ekologii
Kominek to dla wielu spełnienie marzeń, które teraz jest na wyciągniecie ręki. Daje ciepło, relaks, poczucie bezpieczeństwa, jest miejscem wokół którego zbiera się cała rodzina. Czy jeśli nie mamy czasu na jego obsługę powinniśmy zrezygnować z jego posiadania? Odpowiedź brzmi - NIE! Dla wszystkich zapracowanych i oczekujących od kominka dużej ilości ciepła i najwyższego komfortu stworzyliśmy serię kominków gazowych LEO.
Czy można postawić komin z jednym wspólnym kanałem dla trzech urządzeń gazowych?
W domu dwurodzinnym mieszkamy na górze, a rodzice na dole. Musimy wyremontować sypiący się już komin i jednocześnie uzyskać możliwość podłączenia do nowego komina dodatkowego kotła i podgrzewacza przepływowego. Dotychczas wykorzystywaliśmy jeden kocioł gazowy podłączony do jedynego kanału kominowego (bez wkładu), który początkowo współpracował z kotłem węglowym. Czy jest możliwość postawienia komina z jednym wspólnym kanałem dla trzech urządzeń gazowych, gdyż na większy brak miejsca?
Gdzie umieścić wentylator DGP?
Wentylator to serce systemu z wymuszonym obiegiem powietrza. Umieszczony w obudowie kominka poniżej wkładu, może zasysać chłodne powietrze, a zamontowany w głównym kanale wyprowadzonym z obudowy przetłaczać powietrze ogrzane.
Jak wysoki powinien być komin?
Nowo wybudowany lub wyremontowany komin musi mieć wyczystkę oraz odstojnik kondensatu z przewodem do odprowadzania skroplin.
Na co zwracać uwagę wybierając kominek?
Przede wszystkim trzeba dobrać wkład lub kasetę do planowanego przeznaczenia. Pierwszym i podstawowym kryterium jest czas palenia po jednorazowym dołożeniu drewna.
Co zrobić, aby mieć czyste szyby kominka?
Pierwszym, podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby mieć czyste szyby kominka jest palenie suchym drewnem; maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Po mocnym rozpaleniu powstaje zjawisko pirolizy, wskutek którego cząsteczki osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku.
Kiedy warto stosować kominy ze stali szlachetnej?
Jakie są zalety kominów stalowych i kiedy powinno się je stosować?
Czy można dobrze wybrać komin, nie znając jeszcze rodzaju paliwa?
Odpowiedź eksperta: Kominy w pełni uniwersalne nie istnieją. Obecnie kominy są dobierane w taki sposób, aby precyzyjnie odpowiadały wymaganiom urządzeń grzewczych. Tym samym dobranie i podłączenie komina np. do kotła kondensacyjnego uniemożliwi podłączenie do tego samego komina w przyszłości kotła na paliwo stałe. Można jednak, uwzględniając wymagania indywidualne dla konkretnego projektu, znaleźć komin uniwersalny z punktu widzenia paliwa (stałe, gazowe lub olejowe) lub trybu pracy (otwarta lub zamknięta komora spalania).
Co to jest ciąg kominowy?
Ciąg kominowy powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Jest to ruch spalin lub dymu od dołu komina, w kierunku jego wylotu.
Jak dbać o kominek?
Odpowiedź eksperta: Każdy kominek powinno się regularnie czyścić. Popiół z paleniska najlepiej usuwać po każdym paleniu. Dwa razy w roku należy wezwać kominiarza, aby sprawdził przewód kominowy i ewentualnie wyczyścił go, a przy okazji - także wnętrze czopucha.
Dlaczego kanały dymowe źle działają?
Odpowiedź eksperta: Na nieprawidłowe funkcjonowanie kanałów dymowych może wpływać wiele czynników spowodowanych złym wykonaniem, warunkami atmosferycznymi lub zanieczyszczeniem kanału.
Do czego służą zakończenia kominów - nasady, czapy itp.?
Odpowiedź eksperta: Wyloty kanałów dymowych i spalinowych powinny być osłonięte daszkiem, co chroni wnętrze komina przed wnikaniem wody opadowej, a jest to istotne głównie w przypadku kanałów murowanych.
Jakiego typu kominem odprowadza się spaliny z kotłów z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnych?
Kotły z zamkniętą komorą spalania podłącza się do wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Można też je podłączyć do przewodu powietrzno-spalinowego w formie dwuściennej rury wyprowadzonej ponad dach lub przez ścianę domu. Funkcję rury powietrznej może też pełnić sam kanał, a spaliny odprowadzane są wtedy pojedynczą rurą wstawioną do jego wnętrza.