Jak można naprawić (uszczelnić) komin od kotła węglowego?

Jak można naprawić (uszczelnić) komin od kotła węglowego?

Kupiłem dom, w którym komin od kotła węglowego jest nieszczelny, głównie z powodu ubytków zaprawy. Jak można go naprawić (uszczelnić)? Słyszałem, że można spróbować uszczelnienia od środka. Ewentualnie, czy w środek można wstawić stalową rurę jako nowy, szczelny kanał? Z jakiej stali powinien być taki wkład?

Odpowiedź eksperta: Uszczelnienie komina murowanego tzw. metodą szlamowania (od środka) trzeba traktować jako rozwiązanie tymczasowe, które nie gwarantuje usunięcia wszystkich nieszczelności. Poza tym nieszczelności mogą pojawić się znów w bardzo krótkim czasie. Ewentualnie, jeśli nieszczelności uda się zlokalizować, można próbować też naprawy przez skucie tynku i uzupełnienie ubytków zaprawy od zewnątrz. Jednak to wszystko półśrodki.

Trwałym rozwiązaniem będzie wstawienie wkładu kominowego ze stali żaroodpornej. Nie należy w żadnym wypadku mylić ich z wkładami ze stali kwasoodpornej. Wkłady kwasoodporne są niewrażliwe na działanie żrącego kondensatu, powstającego ze skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach z kotłów gazowych i olejowych. Jednak zupełnie nie nadają się dla kotłów węglowych, których spaliny mają inny skład i znacznie wyższą temperaturę. Wkłady mają przekrój okrągły lub prostokątny, co ułatwia dostosowanie ich do istniejącego kanału dymowego. Wsuwa się je od góry, a stary komin pełni jedynie funkcję obudowy.

Problemem może być jednak, nieuniknione w takiej sytuacji, zwężenie przekroju kanału dymowego. Jeśli nie będzie on wystarczający, to trzeba zdecydować się na nowy najlepiej prefabrykowany komin. Są kominy montowane wewnątrz budynku oraz modele przeznaczone do ustawienia na zewnątrz, przy ścianie domu.

Redakcja BD
fot. ja14 (forum.budujemydom.pl)
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Zadymienie lub jakieś zakłócenia w cyrkulacji może wynikać np. z nieszczelności kanałów lub jakiegoś zatoru. Ale w nowym wkładzie kominowym? Dziwne.
Gość Bob Budowniczy
18-02-2021 13:03
"tzw. metodą szlamowania (od środka) trzeba traktować jako rozwiązanie tymczasowe" - a firmy dają co najmniej 5 lat na dymoszczelność murowanego przewodu kominowego. Sam znam obiekty gdzie szlamowanie zapewniło szczelność przez ponad 10 lat przy eksploatacji komina w trudnych warunkach   Oczywiście ...
Gość Łukasz
16-01-2021 20:05
Ten wkład nie powinien być ocieplony? Wydaje mi się że powstaje na powierzchni wkłady blachy wilgoć od zimnego komina. A po rozpaleniu w piecu wszystko przyczepia się do ścianek wkładu.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz