Jak dbać o kominek?

Jak dbać o kominek?

Odpowiedź eksperta: Każdy kominek powinno się regularnie czyścić. Popiół z paleniska najlepiej usuwać po każdym paleniu. Dwa razy w roku należy wezwać kominiarza, aby sprawdził przewód kominowy i ewentualnie wyczyścił go, a przy okazji - także wnętrze czopucha.

Na żywotność kominka w dużym stopniu wpływa drewno, jakiego używamy do palenia. Bardzo ważny jest zarówno gatunek drewna, jak i jego jakość, a zwłaszcza stopień wysuszenia. Najlepiej sprawdza się w kominku drewno drzew liściastych (jesion, dąb, brzoza) - jest ono najbardziej kaloryczne, czyli ma największą wartość opałową, ponadto pali się spokojnie i równomiernie. Drewno drzew iglastych nie nadaje się do kominków, bo zawarta w nim żywica zanieczyszcza podczas palenia komin i palenisko.

Drewno do kominka musi być suche, dlatego trzeba je sezonować ok. 14 miesięcy, zanim zaczniemy nim palić (odpowiednio przygotowane do kominków drewno zazwyczaj można kupić w sklepach budowlanych, w praktyce jednak nie zawsze jest ono wystarczająco wysuszone).

Palenie drewnem zbyt wilgotnym sprawia, że część energii zużywana jest na odparowanie wody z drewna, zatem zmniejsza sprawność kominka, a ponadto od nadmiaru wilgoci wkład i kaseta szybciej korodują, szybciej niszczeją ich uszczelki, a szyba szybciej się brudzi. W niektórych kominkach można palić także brykietami drzewnymi i/lub peletami.

Korzystanie z kominka powinno przede wszystkim dawać ciepło i przyjemność, dlatego tak ważny jest jego wybór. Komfort użytkowania kominka, jego niezawodna praca, a także korzyści ekonomiczne, które może przynieść zależą od dobrych decyzji nie tylko na etapie wyboru konkretnego rozwiązania, ale także w trakcie budowy i użytkowania kominka. Dlatego jeśli wciąż mamy "kominkowe rozterki", zdajmy się na profesjonalistów: specjalistów kominkarzy, sprawdzonych architektów, polecanych instalatorów.

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: J. Dąbrowska

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz