Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wybierając architekta zwróć uwagę na...
Alternatywą do budowy według projektu katalogowego jest znalezienie architekta, który podejmie się stworzenia odpowiadającej naszym potrzebom koncepcji, a następnie opracowania na jej podstawie projektu budowlanego lub budowlano-wykonawczego (zależnie od umowy między inwestorem a projektantem).

Wybierając architekta zwróć uwagę na... Będzie to co prawda proces dłuższy niż wybór, zakup i adaptacja typowej dokumentacji, jednak biorąc pod uwagę koszt ewentualnych zmian – wcale niekoniecznie droższy, a jego efektem powinien być dom w stu procentach odpowiadający naszym potrzebom, dobrze wpasowany w działkę i znakomicie komponujący się z okoliczną zabudową.

Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Aby jednak wszystkie te założenia zostały spełnione – trzeba dobrze wybrać projektanta. Tymczasem wielu inwestorów decydujących się na to rozwiązanie popełnia jeden z dwóch podstawowych błędów:

  • zwraca uwagę wyłącznie na cenę (i czasami termin),
  • lub też zgłasza się od razu do jednego z uznanych, renomowanych biur wierząc że powierza swój przyszły dom w ręce najlepszych specjalistów.

Oba te sposoby rozumowania obarczone są ryzykiem, przy czym pierwszy zdecydowanie większym. Praca z architektem wymaga dobrej i precyzyjnej komunikacji.

Nawet najlepszy, wielokrotnie nagradzany i cytowany w prasie specjalista nie będzie dysponował mocami nadnaturalnymi i nie będzie w stanie w żaden sposób wywróżyć sobie naszych oczekiwań i potrzeb.

Wspólny język to podstawa...

Pierwszymi więc cechami których należałoby poszukiwać u projektanta powinna być łatwość znalezienia wspólnego języka i odpowiadająca nam estetyka wykonywanych przez niego projektów. Warto więc najpierw przejrzeć portfolio, zupełnie nie zwracając uwagi na wielkość prezentowanych projektów czy rozkład pomieszczeń – a właśnie na estetykę (polecamy serwis ).

Każdy architekt ma swój własny, niepowtarzalny styl, odpowiadającą mu estetykę i preferowany wachlarz rozwiązań. Mimo, że projekt będzie wykonywany tak, aby przede wszystkim spełniał wymagania inwestora – własne preferencje architekta również będą miały niebagatelny wpływ na jego ostateczny wygląd.

Jeśli więc na przykład marzy nam się tradycyjny domek z czerwonym dachem, okiennicami i malwami pod oknem – należy raczej odrzucić oferty projektantów gustujących w nowoczesnych formach ze szkła i aluminium, ponieważ najbardziej prawdopodobnym efektem takiej współpracy (o ile architekt w ogóle się jej podejmie) będzie niezadowolony inwestor, sfrustrowany projektant i marny projekt zrobiony bez przekonania.

Z kolei jeśli chcielibyśmy mieszkać w nowoczesnym domu z dużymi przeszkleniami, prostą, modernistyczną bryłą i bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i przestrzennymi – należy raczej unikać pracowni obracających się w estetyce historyzującej, proponującej domy w stylu dworkowym.

Oprócz wymienionych powodów należy dodać jeszcze jeden: im nowocześniejsze rozwiązania, tym większej wiedzy i doświadczenia w ich stosowaniu wymagają.

Architekta szukaj w okolicy...

Warto również rozglądać się za pracownią w okolicy przyszłego miejsca budowy. Wiąże się to głównie z ułatwioną współpracą z projektantem już na etapie prowadzenia prac. Jeśli na przykład budując w okolicach Opola zdecydujemy się współpracować z pracownią ze Szczecina – może się okazać, że mimo doskonale wykonanego projektu pojawią się komplikacje wynikające z niewystarczająco szybkiej reakcji projektantów na problemy wynikłe w trakcie budowy.

A nie ma się co oszukiwać – problemy na budowie na pewno się pojawią. Czy to z winy projektantów, wykonawców, inwestora czy też w wyniku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności (a najczęściej połączenia części lub wszystkich wymienionych) – projektowanie i budowa są skomplikowanymi procesami zależnymi od wielu czynników.

Cała rzecz polega wyłącznie na tym, żeby dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestniczących w tym procesie stron rozwiązywać te problemy sprawnie i bez uciążliwych i niepotrzebnych konsekwencji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Sprawna współpraca architekta i wykonawców to kolejna zaleta projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek współpracę na etapie budowy z autorem koncepcji projektu typowego – a architekt wykonujący adaptację mimo że prawnie przejmuje odpowiedzialność za projekt – nie zna wszystkich zastosowanych w nim rozwiązań, ponieważ zwyczajnie ich nie analizował bardziej, niż tego wymagały wprowadzane zmiany i adaptacje. Oczywiście mógłby – ale priorytetem w wypadku projektu typowego są koszty.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.


Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA