Porady: Kominki i kominy
Jakie są rodzaje kanałów kominowych?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesne budynki - wyposażone w system wentylacji nawiewno-wywiewnej i ogrzewane przy użyciu pompy ciepła lub energii elektrycznej - zmieniły stan rzeczy znany od wieków, kiedy to wielkość czy też zaludnienie miejscowości opisywano liczbą "dymów" albo "kominów". Dziś już nie każdy dom musi mieć komin, tym niemniej pozostaje on nadal bardzo ważnym elementem większości nowo powstających budynków.
Kominki i piece - czym się wyróżniają oba rozwiązania?
Odpowiedź eksperta: Kominki wyróżnia duża szyba do której dołączona jest niewielka dodatkowa powierzchnia grzewcza. Rezultat tego połączenia można określić jako efekt sauny. Bowiem duża szyba dostarcza do pomieszczenia dużą ilość szybkiej energii przy niskiej sprawności.
Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?
Mam w kominie 6 kanałów wentylacyjnych, ustawionych w dwóch rzędach. Nie są jeszcze wyprowadzone ponad dach na pełną wysokość i zastanawiam się jak je zakończyć - czy wyprowadzić na boki, a może prosto do góry. Który wariant będzie lepszy?
Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego
Projekt mojego domu przewiduje ogrzewanie gazowe, zatem nie ma w nim oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Niestety, w tym rejonie w najbliższych latach nie planuje się doprowadzenia gazu, będę więc musiał wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie domu. Jak powinna być zbudowana taka instalacja i czy wystarczy do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach?
Z kominka wydobywa się nieprzyjemny zapach. Czy to wina wełny mineralnej?
Kominek z płaszczem wodnym mam od roku, ale dopiero niedawno zrobiliśmy obudowę. Niestety z kratek wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach. Zastosowaliśmy przy obudowie wełnę mineralną odporną na wysoką temperaturę i taśmy aluminiowe. Z tego, co czuję, to chyba wełna przy wysokiej temperaturze daje taki zapach. W internecie niestety natknęłam się na opinie, że wełna nie powinna być stosowana przy obudowie kominka ponieważ wytwarza pod wpływem temperatury toksyny niebezpieczne dla zdrowia.
Czy można wykorzystać temperaturę spalin zakładając radiator na rurę komina?
Na etapie budowy myślałem o odrobinę szerszym kominie, aby pomieścił rurę wraz z radiatorem i w ten sposób oddał ciepło jeszcze z połowy wysokości komina na parterze oraz z całej długości komina na użytkowym poddaszu. Czy to rozwiązanie ma sens?
Wpływ ilości powietrza na prawidłowe spalanie drewna w kominku
Odpowiedź eksperta: Proces spalania drewna w kominku można w uproszczeniu podzielić na trzy zasadnicze fazy: suszenie, gazyfikacja i spalanie pozyskanych gazów oraz dopalanie się węgla drzewnego.
Jak zbudowany jest kominek otwarty?
W nowym domu marzy mi się prawdziwy, otwarty kominek. Zauważyłem, że stare kominki mają dużo bardziej skomplikowany kształt komory, niż nowoczesne wkłady, które są w zasadzie prostopadłościennymi puszkami. Skąd ta różnica? Czy to tylko kwestia tradycji?
Na co zwrócić uwagę kupując wkład kominkowy?
Odpowiedź ekspertów: Zakup wkładu kominkowego jest decyzją długoterminową, kominka nie wymieniamy co roku, dla tego musimy ją przemyśleć i dobrze zaplanować. Należy zatem sobie odpowiedzieć, jaką rolę będzie spełniać kominek w naszym domu, ozdobną czy grzewczą, a może te funkcje połączyć.
Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?
Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?
Podstawowe cechy kominów
Jakie są najważniejsze cechy kominów dostępnych na rynku?
Jaka długość komina koncentrycznego poziomego?
Mam zamiar zrezygnować z typowego komina na rzecz komina koncentrycznego poziomego. Producent pieca twierdzi, że nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność kotła. Czy producent ma rację?
Jaki system kominowy wybrać?
Jaki system kominowy mam wybrać do kominka i kotła na paliwo stałe? Długość kominów to 10,30 m.
Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym z instalacją c.o. z kotłem gazowym?
Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym z instalacją c.o. z kotłem gazowym? Myślę o tym ze względu na koszty ogrzewania, bo jestem zmuszony używać dość drogiego gazu płynnego. Najlepiej by kocioł sam się włączał lub wyłączał w zależności od tego czy palimy w kominku.
Co zrobić, by kominek był długo ciepły?
Odpowiedź eksperta: Największe możliwości daje pod tym względem kominek z płaszczem wodnym. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie dużego - nawet 1000-litrowego, dobrze izolowanego zbiornika na wodę. Będzie się nagrzewać, gdy intensywnie palimy w kominku, a następnie - stopniowo oddawać zgromadzone ciepło. Szybkość tego procesu można regulować przez zmianę prędkości pracy pompy obiegowej.
Jak wyczyścić sadzę i popiół na kominku obudowanym cegłą ceramiczną?
Mam kominek z wkładem obudowanym cegłą ceramiczną (nie klinkierową). Po pewnym czasie, pojawił się problem z jego zabrudzeniem. Jak wyczyścić miejsca ze śladami sadzy i popiołu? I czym można zaimpregnować taką obudowę, by w przyszłości nie wchłaniała brudu?
Jak zabezpieczyć instalację grzewczą kominka z płaszczem wodnym?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesne instalacje grzewcze zasilane kominkami, a w szczególności wkładami ogrzewającymi wodę, są układami dosyć skomplikowanymi i tym samym wymagającymi (m.in. duża liczby urządzeń peryferyjnych obsługuje tego typu systemy). Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ich pracy są zaniki napięcia w sieci energetycznej. Eliminują one automatycznie wykorzystanie wszystkich urządzeń elektrycznych odpowiedzialnych za obsługę całego systemu.
Czy kominek można posadowić wprost na wylewce podłogowej?
Czy kominek można posadowić wprost na wylewce podłogowej, czy powinien mieć własny fundament? Opinie wykonawców, z którymi rozmawiałem są mocno rozbieżne. Jeden twierdzi, że fundament to konieczność, bo wylewka popęka. Drugi, że wystarczy dla świętego spokoju, nieco pogrubić i zazbroić wylewkę w tym miejscu, trzeci z kolei twierdzi, że na wylewce wprawdzie może być, ale pod nią trzeba usunąć styropian i zastąpić wełną - jako niepalną...
Czym się kierować przy doborze mocy kominka?
Jaka powinna być moc kominka? Czym się kierować? Głównym źródłem ciepła i tak będzie kocioł c.o. Lepiej wybrać kominek żeliwny czy stalowy - czy różnią się jakimiś istotnymi cechami?
Przeciek w kominie - winna cegła dziurawka czy zła obróbka?
Mam komin postawiony z cegły klinkierowej (dziurawka). Wszystko było dobrze do pierwszego deszczu. Zauważyłem, że po kołnierzu, w środku domu mocno leci woda i kapie na ziemię. Według dekarza winna jest cegła - fugi przepuszczają wodę i kanalikami w cegle leci ona na dół. Czy to możliwe, czy też przy tak intensywnym przecieku winy należy upatrywać raczej w obróbce?
Kominek otwarty czy zamknięty?
Nowoczesne kominki wyposażone są w tzw. lub kasety kominkowe – w dużym uproszczeniu zamknięte paleniska wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujących ciepło, np. stal, żeliwo, szamot.
Jakie są zalety stosowania obejm kominowych w porównaniu z tradycyjnym montażem anten do komina?
Odpowiedź eksperta: Zastosowanie stalowych obejm kominowych to bezinwazyjny sposób na przytwierdzanie do komina masztu antenowego bez konieczności wiercenia w nim otworów i używania wielu narzędzi.
Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego?
Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego? Poddasze jest nieużytkowe (krokwie na wierzchu). Jak daleko powinny znaleźć się elementy drewniane od boku komina, czym je oddzielić?
Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?
Chciałbym mieć kominek otwarty, ale wiem, że potrzebuje on bardzo dużej ilości powietrza do spalania. Czy w związku z tym można doprowadzić je kanałem z zewnątrz i wymusić jego nadmuch w odpowiedniej ilości za pomocą wentylatora? Osłonięty kratką wylot powietrza mógłby znajdować się np. w podłodze przed kominkiem albo nad otworem paleniska, tak by strumień powietrza był kierowany bezpośrednio do niego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?
Czy wykonanie DGP z nawiewami ciepłego powietrza w suficie ma sens?
Czy wykonanie DGP z nawiewami ciepłego powietrza w suficie ma sens? Dom jest parterowy, inne rozwiązanie nie wchodzi więc raczej w grę. Czy nawiewy robi się we wszystkich pomieszczeniach i jak je rozmieścić?
Czy wystającą ponad dach część komina można wykonać z klinkierowej cegły dziurawki?
Czy wystającą ponad dach część komina można wykonać z klinkierowej cegły dziurawki? Czy nie ma niebezpieczeństwa, że w te puste przestrzenie będzie wnikać woda? Słyszałem też, że normy dopuszczają tylko cegłę pełną
Gdzie najlepiej usytuować komin?
Odpowiedź eksperta: Kominy najlepiej sytuować wewnątrz budynku, bo wtedy oddają ciepło do wnętrza i nigdy nie są zbyt wyziębione. Komin umieszczony na zewnątrz zaś łatwo się wychładza, co niekorzystnie wpływa na ciąg kominowy, a ciepło oddaje (traci) do otoczenia. Usytuowanie na zewnątrz należy więc uznać za racjonalne tylko wtedy, gdy w domu potrzebny jest nowy komin, na który nie ma miejsca w środku.
Co daje zamknięcie paleniska otwartego?
Co daje zamknięcie kominka otwartego? 4 zalety takiego rozwiązania, to: ekonomiczne wykorzystanie ciepła, oszczędność opału, możliwość kontroli spalania i zwiększone bezpieczeństwo. A jak to wygląda w szczegółach?
Jak pogodzić kominek z płaszczem wodnym z zamkniętą instalacją c.o.?
Jakie zalety mają ceramiczne kominy prefabrykowane?
Jak dobrać moc kotła węglowego i komin dla domu o powierzchni 170 m2?
Jak dobrać moc kotła węglowego dla domu o powierzchni 170 m2 i jakie warunki powinien spełniać współpracujący z nim komin?
Czy samemu można zrobić kominek?
Czy obudowę wkładu kominkowego można wykonać samemu? Na jakie elementy zwracać uwagę?
Czy konieczne jest wstawienie wyłazu w dachu?
Czy montaż wyłazu dachowego jest konieczny, jeśli tak, to co nam grozi za jego brak?
Co może być przyczyną nieprawidłowego ciągu kominowego?
Odpowiedź eksperta: Ciąg kominowy powstaje w wyniku różnicy gęstości spalin o wysokiej temperaturze i powietrza zewnętrznego. Lżejsze spaliny unoszą się do góry zasysając powietrze do pomieszczenia, gdzie pracuje kocioł.
Jak często trzeba czyścić i kontrolować komin?
Kominek nie ma doprowadzenia rur grzewczych do łazienki. Czy jest to błąd?
W projekcie instalacji ogrzewania ciepłym powietrzem z kominka nie ma doprowadzenia rur grzewczych do łazienki. Czy jest to błąd projektanta, czy też poprawne rozwiązanie? Jak wtedy ogrzać łazienkę?