Jeżeli wybierzemy wkład do ogrzewania, warto przyjrzeć się wszystkim akcesoriom dodatkowym, w które możemy dozbroić nasz kominek, aby zwiększyć jego wydajność grzewczą i znacznie oszczędzić drewno. Wkład kominkowy, do którego będziemy mogli zamontować konwektorowy wymiennik ciepła, masę akumulacyjną lub wymiennik wodny oraz dystrybutor ogrzanego powietrza i elektroniczny regulator spalania spełni oczekiwania najbardziej wymagającego użytkownika.
Wszystkie te dodatkowe elementy podniosą sprawność kominka, co wpłynie na oszczędne zużycie drewna. Tak rozbudowany wkład kominkowy może ogrzać bez problemu dom o powierzchni nawet powyżej 200 m2.
Jeżeli zdecydujemy się na wkład z dużym przeszkleniem, dwu lub trzy szybowym, to taki kominek będzie cieszył nas swoim widokiem i pięknym ogniem, ale nie zbyt nada się do ogrzewania całego domu. Duże przeszklenia we wkładzie kominkowy wiążą się ze znacznym promieniowaniem przez szyby i ogrzewanie salonu w którym jest on zamontowany. Na skutek tego może zabraknąć energii cieplnej do ogrzania reszty domu.
Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, dobry wkład kominkowy powinien posiadać: dopływ powietrza zewnętrznego do komory paleniskowej, szczelną komorę paleniskową, system czystego (podwójnego) spalania CB, półkę dopalającą dymową (deflektor), górny dolot powietrza obmywający szybę, proste w użyciu regulatory sterujące dopływem powietrza, płyty wewnętrzne zabezpieczające komorę paleniskową wykonane z żeliwa, szamotu, keramotu lub wermikulitu, osłony konwekcyjne okalające korpus wkładu kominkowego, stabilne nogi z możliwością regulacji ich wysokości, szczelne drzwiczki oraz możliwość ogrzewania przez promieniowanie i konwekcję.
Warto również zwrócić uwagę, czy producent ma wieloletnie doświadczenie. Możemy wtedy mieć nadzieję, że kominek będzie bezpieczny i rzetelnie wykonany oraz posiadać będzie długoletnią gwarancję. Ważna jest również sieć autoryzowanych instalatorów, którzy prawidłowo zamontują produkt i zapewnią serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Wojciech Dymnicki
Dyrektor Centrum Szkoleniowego Jøtul Polska
fot. Jøtul