Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym z instalacją c.o. z kotłem gazowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym z instalacją c.o. z kotłem gazowym?

Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym z instalacją c.o. z kotłem gazowym? Myślę o tym ze względu na koszty ogrzewania, bo jestem zmuszony używać dość drogiego gazu płynnego. Najlepiej by kocioł sam się włączał lub wyłączał w zależności od tego czy palimy w kominku.

aktualizacja: 2022-04-28 13:42:49

Odpowiedź eksperta: Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania z kotłem gazowym powinno odbywać się za pośrednictwem wymiennika ciepła oddzielającego obieg kominkowy od reszty instalacji. Zapewni to nie tylko bezpieczne użytkowanie, ale również pozwoli na wygodną regulację temperatury w pomieszczeniach. Układ można rozbudować o dodatkowe elementy sterujące (termostaty, zawory trójdrożne) pozwalające na samoczynną regulację instalacji zależnie od warunków otoczenia i aktualnie używanego urządzenia grzewczego. W handlu dostępne są gotowe zestawy tego rodzaju.

Zastosowanie wymiennika ciepła wynika przede wszystkim z tego, że kotły gazowe i kominki są zwykle w inny sposób zabezpieczane przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. A każda z części instalacji rozdzielonej wymiennikiem ma własne zabezpieczenia.

Kominki najczęściej zabezpiecza się za pomocą otwartych naczyń wzbiorczych. Kotły gazowe zaś są przeznaczone do pracy tylko w instalacjach z naczyniem zamkniętym. Praca w układzie otwartym oznacza dla nich ryzyko szybkiej korozji i skutkuje unieważnieniem gwarancji.

Kominki z płaszczem wodnym można wprawdzie w zgodzie z obowiązującymi przepisami zabezpieczyć naczyniem zamkniętym, ale tylko pod warunkiem, że wkład jest wyposażony w wężownicę schładzającą przestrzeń wodną. W razie nadmiernego wzrostu temperatury, przez wężownicę przepływa woda wodociągowa, schładza kominek i spływa do kanalizacji. W tak zabezpieczonej instalacji może jednak dochodzić do dość znacznych skoków ciśnienia, gdy intensywnie palimy w kominku.

Najlepiej, gdy funkcję wymiennika ciepła pełni dość duży zbiornik wody grzewczej wyposażony w wężownicę. Jest on także zbiornikiem buforowym, stabilizującym temperaturę wody w instalacji i zapewniającym ciągły odbiór ciepła z pracującego kominka. W instalacjach z wymiennikiem płytowym, gdy grzejników przymykają się, ustaje odbiór ciepła z kominka. Skutkiem tego jest szybki wzrost temperatury. Wówczas muszą zadziałać zabezpieczenia przed przegrzaniem.

 

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Schemat połączenia kotła i kominka w jednej instalacji

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wojtek

08 Lut 2022, 19:49

Tu nie ma możliwości zrobienia zdjęć ale nie mam zaworu 3D mam zawory takie skośne mosiężne i zamykający za wymiennikiem wszystko działało trudno fachowiec który to robił w sobotę będzie to zobaczy

Jaki jest układ połączeń w tej instalacji? Faktycznie najprawdopodobniej zawór się zaciął i woda podgrzewana przez kocioł przepływa ogrzewa również płaszcz kominka.

Miałem zapytać o zawór. Masz jeszcze po drodze jakiś bufor? Zrób zdjęcia.

time image

08 Lut 2022, 07:44

Pewnie zawór 3D się nie zamyka.

time image

Gość wojtek

08 Lut 2022, 06:41

u mnie piec dwufunkcyjny junkers z zasobnikiem 200l plus kominek z płaszczem wszystko podłaczone do grzejników, i od wczoraj nie wiem czemu CO z pieca gazowego grzeje w srodku kominek az pompa przy kominku się załącza mimo że nie palę w kominku. 4 lata było ok, co mogło sie stać ...

time image

Gość Seban

14 Sty 2022, 18:51

Piec gazowy musi pchac wode do ukladu grzejnikowego przez pompe dodatkową. Lepiej pompa na tym bypasie bedzie działac. A generalnie mozna to lepiej zriobic. U mnie taki uklad pracuje juz bez problemu od 8 lat. Wg mnie ten uklad nie jest optymalny.

time image

Gość Koko

25 Paź 2021, 08:47

Do Jamusx mówosx że wystarczy pompa ciepła do której należało by zamontować także fotowoltaike i kilkadziesiąt tysięcy od tak sobie wystrzelić. A ten jak go nazwałeś kopciuch to w zimowe wieczory jest niesamowicie przyjemny. Mam taki w salonie więc wiem co piszę.

time image

Gość Janusz

12 Gru 2019, 16:10

A wystarczyło zainstalować pompę ciepła i pozbyć się i gazu i kopciucha w salonie

time image

14 Paź 2019, 07:47

Dnia 12.10.2019 o 09:44, Gość jj napisał: na rysunku instalacji jest błąd Dziękujemy za uwagę. Poproszę o więcej informacji.

time image

Gość jj

12 Paź 2019, 07:44

na rysunku instalacji jest błąd

time image

Gość asd

15 Paź 2012, 09:11

można obniżyć koszty instalacji, zastosować kominek w układzie zamknietym z wezownica schładzającą - odchodzi cena wymiaennika z 2 pompami oraz naczynia wzbiorcze otwarte, zastosowanie wymiennik daje straty, a zamknięty układ powoduje dłuższą zywotność i powoduje żę nie zapowietrza ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!