Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego?

Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego?

Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego? Poddasze jest nieużytkowe (krokwie na wierzchu). Jak daleko powinny znaleźć się elementy drewniane od boku komina, czym je oddzielić?

Odpowiedź eksperta: Przepisy jasno określają, jaki odstęp należy zachować między palnymi elementami konstrukcji domu a przewodem dymowym. Dla nieosłoniętej konstrukcji odległość ta wynosi 30 cm, przy czym wliczana jest w tę wartość grubość obudowy komina.

Jeśli konstrukcja zostanie osłonięta tynkiem lub równorzędnym pod względem ogniochronności materiałem grubości co najmniej 2,5 cm, odległość tą można zmniejszyć do 15 cm. W praktyce oznacza to, że obudowanie krokwi dwiema warstwami płyty gipsowo-kartonowej (ogniochronnej, oznaczanej GKF) spełnia wymagane warunki.

Oczywiście dla bezpieczeństwa pożarowego kluczowe znaczenie ma jakość i stan samego komina, np. staranność wypełnienia spoin pomiędzy cegłami oraz stan wyprawy tynkarskiej (bez pęknięć, rys itp.). Dawniej rozwiązywano problem kominów biegnących w pobliżu konstrukcji drewnianych w sposób prosty i skuteczny, po prostu budując kominy o ściankach zewnętrznych grubych na całą cegłę - 25 cm.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Nawet zaimpregnowana preparatami ogniochronnymi więźba dachowa jest wrażliwa na działanie ognia. Szczególnie w pobliżu komina trzeba ją dodatkowo zabezpieczyć (fot. M. Szymanik)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość mn
14-04-2011 20:57
nie całkiem tak. tzw.17-tka mówila o odległości od wewn.krawędzi komina do drewna - minimum 25cm. Kominy zwykłe budowało się z cegły pełnej o grubosci ścianki 12cm. Dymowe -o przekroju najczęściej 14/27. wentylacyjne 14/14..
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz