Jak zabezpieczyć instalację grzewczą kominka z płaszczem wodnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2012-06-19 11:24:39
Jak zabezpieczyć instalację grzewczą kominka z płaszczem wodnym?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne instalacje grzewcze zasilane kominkami, a w szczególności wkładami ogrzewającymi wodę, są układami dosyć skomplikowanymi i tym samym wymagającymi (m.in. duża liczby urządzeń peryferyjnych obsługuje tego typu systemy). Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ich pracy są zaniki napięcia w sieci energetycznej. Eliminują one automatycznie wykorzystanie wszystkich urządzeń elektrycznych odpowiedzialnych za obsługę całego systemu.

Firma "SPARTHERM" posiada w swojej ofercie urządzenie stanowiące znakomite rozwiązanie tego problemu. To zasilacz awaryjny A 200 WAC. Sprawdzone już od wielu lat urządzenie, pionierskie rozwiązanie firmy TATAREK. Wyznaczyło ono całkowicie nowe podejście do tematu zasilania awaryjnego instalacji grzewczych. Obecnie jest jednym z podstawowych zabezpieczeń oferowanych przez instalatorów i dystrybutorów sprzętu grzewczego do tego typu systemów.

 

Wymienione urządzenie stanowi połączenie prostownika, ładowarki akumulatorowej i elektronicznego układu przełączającego. Zapewnia to jego całkowicie automatyczne i bezobsługowe funkcjonowanie już po pierwszym podłączeniu do instalacji. Zasilacz A 200 WAC pozwala na podłączenie urządzeń o łącznej stałej mocy obciążeniowej do 200 W. W zależności od rodzaju, pojemności zastosowanego akumulatora i mocy obciążeniowej zasilanych urządzeń, różny jest czas awaryjnego podtrzymania ich pracy.

 

Z informacji uzyskanych od użytkowników wynika, że na podstawowym akumulatorze przeznaczonym do pracy buforowej o pojemności 65 Ah i stałym obciążeniu na poziomie 140 W, zestaw taki jest w stanie zabezpieczyć instalacje o podanych parametrach obciążeniowych na czas od sześciu do nawet 12 godzin! Jest to czas w zupełności wystarczający do bezpiecznego zakończenia pracy instalacji, a często pomagający też w dalszym utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach, aż do momentu przywrócenia napięcia.

Mirosław Szyrle,
Spartherm Polska
fot. Tatarek

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!