Kominki i piece - czym się wyróżniają oba rozwiązania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-08-04 05:26:26
Kominki i piece - czym się wyróżniają oba rozwiązania?

Odpowiedź eksperta: Kominki wyróżnia duża szyba do której dołączona jest niewielka dodatkowa powierzchnia grzewcza. Rezultat tego połączenia można określić jako efekt sauny. Bowiem duża szyba dostarcza do pomieszczenia dużą ilość szybkiej energii przy niskiej sprawności.

Kominki to rozwiązanie odpowiednie dla przestronnych pomieszczeń, które są w stanie odebrać taką ilość ciepła oraz gdy duża wizja ognia jest najważniejszym argumentem.

 

Piece z kolei wyróżniają się mniejszą szybą oraz prawdziwymi komorami spalania, które są idealne do efektywnego spalania większych załadunków drewna. Piece często montowane są ze sterowaniem, które kontroluje proces spalania i efektywnie nim zarządza. Jednocześnie, używanie drewna o odpowiednio niskiej wilgotności (poniżej 20%) gwarantuje nam czystą szybę.

 

Piece mają też dodatkowy wymiennik ciepła w postaci masy akumulacyjnej dostawianej lub nasadowej. Rozwiązania te przeznaczone są dla osób, które szukają dobrze dopasowanej mocy cieplnej do swojego salonu. W praktyce oznacza to mniej paleń większymi załadunkami drewna w porównaniu do kominka oraz ciepło oddawane w dłuższym czasie i dostosowane do pomieszczenia.

 

W kwestii ekologicznej korzystniejszym rozwiązaniem jest jednoznacznie piec akumulacyjny z wysokiej klasy paleniskiem żeliwnym lub szamotowym, o nie za dużym formacie szyby.

Ulrich Brunner
właściciel firmy Brunner
fot. Brunner

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny