Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Projekt mojego domu przewiduje ogrzewanie gazowe, zatem nie ma w nim oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Niestety, w tym rejonie w najbliższych latach nie planuje się doprowadzenia gazu, będę więc musiał wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie domu. Jak powinna być zbudowana taka instalacja i czy wystarczy do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach?

Odpowiedź eksperta: Kominek z płaszczem wodnym pod względem technicznym należy traktować jako kocioł na paliwo stałe, tyle że umieszczony nie w kotłowni, a w pomieszczeniu mieszkalnym. Jednak zgodnie z przepisami, budynek musi mieć zapewniony także inny sposób ogrzewania. Mogą to być chociażby grzejniki elektryczne w poszczególnych pomieszczeniach lub kocioł elektryczny.

Przekazywanie ciepła z kominka z płaszczem wodnym odbywa się w dwojaki sposób:

  • bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się on znajduje - na drodze promieniowania i ewentualnie cyrkulacji powietrza;
  • do innych pomieszczeń, gdzie zamontowano grzejniki zasilane z obiegu wodnego wkładu kominkowego. 

W porównaniu z typowym kotłem np. na węgiel, kominek wymaga częstszego uzupełniania paliwa, a skuteczność regulacji ogrzewania jest mocno ograniczona i w efekcie występują duże dobowe wahania temperatury. Niedogodności te można ograniczyć, instalując ogrzewanie wspomagające, np. przez zamontowanie w obiegu wodnym kotła elektrycznego lub zbiornika buforowego.

Ponieważ kominkowy obieg wodny powinien być typu otwartego, korzystniej będzie podłączyć go do obiegu grzejnikowego nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem wymiennika płytowego. Dzięki czemu grzejniki będą mogły działać w obiegu zamkniętym, co dobrze wpłynie na ich trwałość.

Niektóre rodzaje wkładów kominkowych mogą być montowane również w obiegach zamkniętych - dzięki wbudowanej wężownicy schładzającej z zaworem bezpieczeństwa, który po przekroczeniu bezpiecznej temperatury pracy, doprowadza wodę wodociągową i chłodzi płaszcz kominka. Taki model, oczywiście, nie wyklucza możliwości sprzęgnięcia obiegów za pomocą wymiennika.

Schemat: Podział obiegu grzewczego z kominkiem za pomocą wymiennika ciepła często jest niezbędny. Najpopularniejsze grzejniki stalowe mogą pracować tylko w obiegach zamkniętych
Podział obiegu grzewczego z kominkiem za pomocą wymiennika ciepła często jest niezbędny. Najpopularniejsze grzejniki stalowe mogą pracować tylko w obiegach zamkniętych

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Michał
25-06-2017 21:39
Generalnie dzisiejszy kominek nie ma tylko dawać ciepła…te czasy już dawno minęły, że kominek „dmuchał” i na tym koniec…to ma być ozdoba no i przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, żeby było ekologicznie i przez to nie wzniecany był niepotrzebnie brud i kurz, bo ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz