Co zrobić, by kominek był długo ciepły?

Co zrobić, by kominek był długo ciepły?

Odpowiedź eksperta: Największe możliwości daje pod tym względem kominek z płaszczem wodnym. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie dużego - nawet 1000-litrowego, dobrze izolowanego zbiornika na wodę. Będzie się nagrzewać, gdy intensywnie palimy w kominku, a następnie - stopniowo oddawać zgromadzone ciepło. Szybkość tego procesu można regulować przez zmianę prędkości pracy pompy obiegowej.

Na duży zbiornik trzeba mieć niestety miejsce, ale nie musi on stanąć bezpośrednio przy kominku. Jeżeli ruch wody i tak będzie wymuszać pompa obiegowa, to zasobnik można umieścić znacznie dalej, np. w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy.

Temperatura w pomieszczeniach będzie stabilniejsza, jeśli budynek będzie dobrze ocieplony i zaplanujemy w nim elementy akumulujące ciepło. Mogą to być ściany (zarówno zewnętrzne, jak i działowe) z ciężkich materiałów - silikatów, cegły pełnej, betonu. Jako akumulator ciepła świetnie sprawdzi się też tradycyjny, ciężki komin z cegły.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Masywna obudowa i ciężki komin po stronie salonu akumulują dużo ciepła (fot. Spartherm)
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz